fbpx 979 | Strzelec Opolski

979

Numer wydania 979

(24)
wtorek, 12 Czerwiec, 2018

Strzelce utonęły!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Około 15:00 w sobotę 9 czerwca zaczął padać deszcz. Niektórzy się pewnie ucieszyli, że nie będą musieli podlewać ogródków... Kiedy jednak opady przybrały na sile, wszyscy zaczęli wyglądać końca ulewy. Na kilka godzin miasto stanęło w wodzie. Pas największych opadów objął centrum miasta, tam też woda wyrządziła najwięcej szkód. Na jeden m2 spadło ok. 40 litrów wody. Systemy kanalizacyjne i rowy melioracyjne nie były w stanie przyjąć takiej ilości. Woda wybijała ze studzienek, zalewała piwnice i klatki schodowe, ulice, a także rozrywała odpływy z rynien.

Uwierzyli na słowo...

Artykuły : 
Numer wydania: 

W Zawadzkiem po długich przejściach otwarto w lutym żłobek. Utworzono w nim 40 miejsc dla maluchów, ale wraz z końcem roku szkolnego zlikwidowany zostanie oddział żłobkowy przy przedszkolu na ulicy Harcerskiej w tym mieście. Większość dzieci z starej placówki od września pójdzie do przedszkola. Kilkoro maluchów musiało przenieść się do nowego żłobka.

Pogoda spłatała im figla....

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dziewiątego czerwca w Siedlcu świętowano Gminny Dzień Dziecka. Impreza miała być plenerowa i obfitować w wiele aktywności - niestety deszcz pokrzyżował plany organizatorów. Nie popsuł jednak dobrej zabawy.

- Zamiast na placu rekreacyjnym, bawiliśmy się w świetlicy - relacjonuje Magdalena Deja z Urzędu Gminy w Izbicku - Zrealizowaliśmy jednak prawie wszystkie zamierzenia. Dzieci na pewno były zadowolone i każde wróciło do domu z nagrodami zdobytymi w licznych konkursach. - mówi Deja. Z powodu kapryśnej pogody odwołano jedynie pokaz tresury psa policyjnego.

Tutaj będą biesiadować

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na naszych łamach pisaliśmy już o planach związanych z przebudową budynku w pobliżu świetlicy wiejskiej w Barucie. Niegdyś w obiekcie mieściła się strażnica i zaplecze gospodarcze. Po wielu latach starań i prac, mieszkańcy mogą cieszyć się domem biesiadnym z miejscami dla 40 osób.

W niedzielę, 3 czerwca nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu, które połączone było z obchodami Dnia Dziecka. Przecięcia wstęgi dokonali sołtyska Gabriela Czudaj, wójt Marcin Wycisło, przewodniczący rady gminy Antoni Drzyzga i proboszcz Henryk Pichen, który poświęcił budynek.

Odnowiony dom katechetyczny

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kiedyś budynek inwentarski przeznaczony dla zwierząt hodowlanych - dziś pełni funkcję Domu Katechetycznego w Zalesiu Śl. W ubiegłym roku został wymieniony dach budynku. Obecnie zabezpieczono podłogi przed wilgocią. Zostały wymienione podłogi w sali konferencyjnej i w małej sali. Odnowiono także ściany pomieszczeń łącznie z przedsionkiem. Udało się również odsłonić przez wypiaskowanie granitowe cztery kolumny, które nadają niezwykły charakter pomieszczeniu. W pobliskiej grocie Matki Bożej zaimpregnowano na nowo ławki, aby służyły jeszcze przez długie lata.

Europejska komisja zachwycona gminą!

Artykuły : 
Numer wydania: 

W lutym gminę Ujazd wybrano do udziału w Konkursie Europejskiej Odnowy Wsi. Hasło tegorocznej, 15-tej już edycji konkursu brzmi "Myśleć perspektywicznie" i odnosi się do innowacyjnych i wizjonerskich projektów, rozpoczynających nowoczesny rozwój. Do organizatorów wpłynęło prawie 30 zgłoszeń z całej Europy, w tym tylko dwa z Polski. Na przełomie czerwca i lipca nastąpi finalne posiedzenie jury i rozstrzygnięcie konkursu,  na wrzesień zaplanowane jest rozdanie nagród w tyrolskim Fliess, w Austrii.

Niezły kanał...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kilka lat tamu toczyły się dyskusje, kto powinien zadbać o Kanał Hutniczy - ciek wodny przepływający przez zurbanizowaną część Zawadzkiego, który podczas powodzi w 2010 roku zalał miasto. Kanał zarasta, zalegają w nim śmieci i... nadal nie ma właściciela, który byłby odpowiedzialny za utrzymanie tego obiektu.

Woda i ścieki droższe

Artykuły : 
Numer wydania: 

Pierwszego stycznia weszła w życie ustawa Prawo wodne, która zmieniła zasady gospodarowania wodami. Na podstawie nowej ustawy znacząco zmieniono Ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Powołano również do życia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Teraz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne muszą przedkładać nowo powstałemu urzędowi do zatwierdzenia stawki za wodę i odbiór ścieków. Muszą w tym celu złożyć stosowny wniosek o m.in. zatwierdzenie nowych taryf, które będą obowiązywać mieszkańców.

Skarga na dyrektorkę

Numer wydania: 

Podczas posiedzenia Komisji Edukacji, Kultury i Sportu 7 czerwca radni zajęli się skargą  jaka wpłynęła do nich od rodzica jednego z uczniów SP im. Gustawa Morcinka w Toszku na działania dyrektor tejże jednostki.

W sali sesyjnej urzędu miejskiego na zaproszenie radnych, pojawiły się strony konfliktu tj. osoba, która skierowała skargę oraz dyrektorka. Obecni na spotkaniu byli również wiceburmistrz Piotr Kunce, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Gminy Toszek Agnieszka Szalińska oraz osoby pełniące funkcje w radzie rodziców przy SP im Gustawa Morcinka.