882

Numer wydania 882

(29)
wtorek, 19 Lipiec, 2016

Starosto, kup mi operację

Artykuły : 
Numer wydania: 

Rząd przyjął niedawno nowelizację ustawy o działalności leczniczej. Zakłada ona między innymi możliwość zakupywania przez samorządy usług medycznych dla swoich mieszkańców, by w pełni zaspokoić ich potrzeby. Gminy, miasta czy powiaty będą mogły ufundować pacjentom operację zaćmy czy endoprotezę stawu biodrowego - o ile oczywiście znajdą na to pieniądze. Wiadomo, że na tego typu zabiegi czeka się czasami latami, bo kontrakty szpitali na finansowanie ich przez Narodowy Fundusz Zdrowia są za małe.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dodatek specjalny: Światowe Dni Młodzieży
Znowu zmiana szefa policji?
Książka dla Ślązaków
Poranne dachowanie
Zadyma w centrum Strzelec
Spowodował wypadek i uciekł
Nasi wyjątkowi policjanci
Boją się zwierzęta i ludzie

Wyjątkowa wyprawa

Artykuły : 
Numer wydania: 

Adrian Beściak to 21-latek z Rzeszowa. Gdy był w gimnazjum, miał wypadek - jadąc z kolegą na skuterku wypadł z zakrętu i uderzył w płot. Choć z małą prędkością (30 km/h) to pech chciał, że Adrian skończył tę przejażdżkę na słupie. Teraz jest sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. Co nie przeszkodziło mu kilka dni temu przyjechać do Strzelec. Nie, nie samochodem... na wózku inwalidzkim.

Wandale grasują w Kalinowie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Do serii niepokojących zdarzeń doszło w ostatnim czasie w naszej wiosce - mówi Adam Pastuch, sołtys Kalinowa. - Najpierw ktoś kompletnie zdewastował samochód, który został pozostawiony po wypadku przez właściciela. Następnie wandale zniszczyli mur kościelny, umieszczając na nim szpecące napisy, a na końcu zdewastowano skrzynkę z prądem, która znajdowała się na miejscowym boisku.

O tym ostatnim zdarzeniu sołtys i prezes LKS-u zawiadomili policję.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Remontowali dach po godzinach
Czas pracy i odpoczynku
W kilka dni zbudowali boisko
Zostań liderem Szlachetnej Paczki
PKS-em na odpust
Co znaczy ten znak?
Drzewa w parku idą pod topór

Wioski sięgają po dotacje

Artykuły : 
Numer wydania: 

Po raz kolejny, z sukcesem, nasze sołectwa sięgają po dotacje powiatowe. Tym razem, w ramach konkursu „Powiat przyjazny środowisku”, organizowanego przez powiat gliwicki, pięć sołectw otrzyma łącznie ponad 7 tysięcy. Są to Ciochowice, Osiedle Oracze, Paczyna, Pniów i Wilkowiczki. W ubiegłym roku podobne dotacje otrzymały Sarnów, Płużniczka i Proboszczowice.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wakacje, a w szkole pracują
Rusza budowa oczyszczalni
Witacze do liftingu
Będzie remont dachu
Pielgrzymka konna na Goj

Znów lato na Florydzie!

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ubiegłym tygodniu dzieci ze świetlicy w Suchodańcu pojechały na Florydę. Nie tą w Ameryce, ale w Brzegu. Gościły na poligonie Brzeskiego Pułku Saperów. Co roku jednostka wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie organizuje piknik dla dzieci z całego województwa. Mogą one zapoznać się ze sprzętem wojskowym, popłynąć łódką, wziąć udział w konkursach, po tym - zrelaksować się na brzeskiej pływalni.

Świetliczanie z Suchodańca bawili się świetnie i liczą na więcej

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Izbicko parterem, Krapkowice liderem
Korona się już plecie
Pomogli Marcie
Więcej angielskiego!
Rodzina ma wsparcie
Wiało i padało
Bawili się w Poznowicach!

Czy zbierać zielone?

Artykuły : 
Numer wydania: 

We wtorek, 12 lipca, obradowała rada gminy Jemielnica. Tematem sesji były m.in. uchwały związane z regulaminem utrzymania czystości i porządku w gminie oraz stawkami za odpady komunalne. Wszystkie przyjęto jednogłośnie. Radni nie podnieśli cen za odbiór śmieci. Nadal będą one wynosić: 12 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w nieruchomości, gdzie mieszkają nie więcej niż cztery osoby, 8 zł od piątej, szóstej, siódmej i ósmej osoby w danym domu, 1 zł miesięcznie od dziewiątej i każdej następnej osoby.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gdy ktoś ma prawdziwą pasję...
Trzeba kosić!
W gimnazjum praca wre
10 lat partnerstwa

Będzie korona!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Zgodnie z tradycją, że przygotowanie dożynek każdego roku przypada w udziale innej miejscowości gminy, tegoroczne święto plonów odbędzie się w Kolonowskiem.

Największe obawy organizatorów budziła... korona, a raczej fakt, czy znajdą się chętni do jej wykonania. Tymczasem okazało się, że na panie z Kolonowskiego zawsze można liczyć. Silna grupa kilku przedstawicielek płci pięknej, pod czujnym okiem niezastąpionej Marii Korzonek, artystki ludowej ze Staniszcz Małych, już od ponad miesiąca uczy się pleść dożynkowy wieniec.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
W kręgle z Odnową
Nie widać pociągu. Baczność!
Emeryci świętują i nagradzają
Co boli mieszkańców?

Zamek jest nasz!

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ubiegłym tygodniu gmina Ujazd przejęła na własność działki należące do Agencji Nieruchomości Rolnych, na których znajdują się m.in. ruiny ujejskiego zamku. Burmistrz Tadeusz Kauch podpisał umowę nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości. Zgodnie z jej treścią, gmina przez 10 lat nie może sprzedać tego terenu, inaczej będzie musiała zapłacić Agencji jego równowartość.

- Sprzedaż nie wchodzi w grę - informuje burmistrz.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Zbankrutowali?
Energia wakacji
Będzie rondo w strefie
Sztuczny bocian?
Wakacyjna wycieczka

Pojedzie pociąg do Kielczy

Artykuły : 
Numer wydania: 

Po pięciu latach
 

Dziesiątego grudnia 2011 roku był ostatnim dniem, w którym kursowały pociągi na trasie Zawadzkie - Tarnowskie Góry. Powodem likwidacji przejazdów było wycofanie się województwa śląskiego z organizacji przewozów na tej linii, co tłumaczono niską frekwencją w pociągach. Wszyscy jednak mieli nadzieję, że jest to tylko sytuacja przejściowa a  samorządowcy znajdą pieniądze na obsługę tego odcinka.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Czy skatepark odżyje?
Na szyi srebro a w ręku rakieta
Surowe kryteria dla dotacji
Remonty w gminie
Będzie się działo

Walczyli do końca

Artykuły : 
Numer wydania: 

PIAST STRZELCE OPOLSKIE - BENIAMINEK OPOLSKIEJ LIGI JUNIORÓW
 

Juniorzy Piasta Strzelce Opolskie pod wodzą trenera Macieja Kułaka nie zważali na kłopoty innych klubów. Walcząc ambitnie do końca sezonu wygrali drugą grupę pierwszej ligi juniorów.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Srebrna Julia
Skatowe rozmaitości
Wylosowany puchar
Teminarz Saltex IV ligi sezon 2016/2017
Terminarz ligi okręgowej grupa 1 sezon 2016/2017

Sukces w Olsztynie

Artykuły : 
Numer wydania: 

SZACHY
 

W Olsztynie koło Częstochowy na kameralnie położonym rynku odbył się XX Ogólnopolski Turniej Szachowy, w którym z sukcesami grali nasi zawodnicy.

W gronie 56 zawodniczek i zawodników mieliśmy przedstawicieli naszego powiatu. Byli to Bartosz Koćwin (Strzelec Strzelce Opolskie) oraz rodzina Hasteroków z Grodziska. Zawodnicy rozegrali dziewięć rund a każdy miał 15 minut na rozegranie jednej partii.