fbpx 833 | Strzelec Opolski

833

Numer wydania 833

(31)
wtorek, 4 Sierpień, 2015

Czy strzeleckiemu szpitalowi grozi zamknięcie?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Z Józefem Swaczyną, starostą strzeleckim, rozmawia Beata Kowalczyk.

 Po raz pierwszy od dłuższego czasu wynik finansowy szpitala w Strzelcach Opolskich jest ujemny... Czy jest to niepokojący sygnał?

- Na pewno nie ma co panikować. To tylko efekt sposobu opłacania procedur medycznych przez NFZ. Na OIOM-ie dość długo leżała pacjentka, której koszty leczenia wyniosły 25 tys. zł, innej pacjentce trzeba było podać lek za 65 tys. zł. To spowodowało braki w szpitalnej kasie, ale zostaną one wyrównane przez Fundusz.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Lokale czynne do północy
Darmowe badania piersi
Królewskie pożegnanie komendanta!
Święto policji w Strzelcach
Wczasy wysokiego ryzyka
Najpiękniejszy Ogród 2015
Akcja Redakcja w Nogowczycach

Będą niemieckie nazwy!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dyskusja o tym, czy wprowadzić w gminie nazwy miejscowości w języku niemieckim (języku najliczniejszej na naszym terenie mniejszości narodowej), trwa od lat. Zwolennicy i przeciwnicy pomysłu wysuwali już mnóstwo argumentów za i przeciw. Wreszcie władze gminy zdecydowały o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie. Odbyły się one w czasie I tury wyborów prezydenckich, w maju tego roku. Większość mieszkańców była przeciwna dwujęzycznym tablicom.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ogrodowa do rozbudowy
Szkodnik w szkole
Wesoło w Rozmierzy
Gmina sprzedała stadion
Żywność dla potrzebujących
Będziemy w TV!
Zapłacimy kartą

Mamy infostradę!

Numer wydania: 


Stabilne, bezpieczne łącze niezależnie od pogody, najniższa awaryjność, najwyższa prędkość – w powiecie strzeleckim powstała sieć światłowodowa, której mogą nam pozazdrościć mieszkańcy dużych miast. 
Sieć światłowodowa to obecnie najnowocześniejsza i najszybsza droga przesyłania danych. – To jak autostrada w porównaniu z drogami lokalnymi. Nie wymyślono jeszcze lepszego rozwiązania dla przesyłu danych – mówi Damian Ciołkowski, kierownik ds. marketingu i PR w Grupie Multiplay. 

Pałac pod młotek

Artykuły : 
Numer wydania: 

Pałac w Błotnicy Strzeleckiej pochodzi z połowy XIX w.

- Należał do rodziny von Posadowsky-Wehner, która dziedziczyła dobra ziemskie wraz z pałacem z pokolenia na pokolenie na zasadach tzw. majoratu, czyli przejmowania włości przez najstarszego potomka. W parku do dziś oglądać możemy rodzinny grobowiec - mówi Piotr Smykała, znawca lokalnej historii. - Podczas trzeciego powstania śląskiego w pałacu mieli siedzibę powstańcy śląscy. Po wojnie obiekt upaństwowiono. Zjeżdżali do niego notable, żeby uczcić pamięć powstańców. Utworzono tu Uniwersytet Ludowy. Wokół pałac obrastały niemal 200-letnie dęby, buki, lipy, które w 2008 roku bezpowrotnie zniszczyło tornado - przypomina.

Instytucje jak nowe!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Zmodernizowano przedszkole w Toszku oraz szkołę podstawową w Paczynie.

Zakończył się projekt termomodernizacji budynków użyteczności publicznej w gminie Toszek związany z wymianą źródła ciepła i montażem kolektorów słonecznych w budynkach szkoły podstawowej w Paczynie i przedszkola w Toszku, dofinansowany ze środków unijnych.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wkrótce siatkarskie lato!
Trwaj piracka przygodo...
Opowiedzieli i wygrali!

Młodzież trzeciej generacji

Artykuły : 
Numer wydania: 

Tak mówią o sobie seniorzy, którzy spotkali się w minioną środę na pikniku pod wiatą w Gąsiorowicach. Są to mieszkańcy gminy należący do koła emerytów i rencistów z Jemielnicy.

Jemielnickie koło istniało dotąd głównie „na papierze”, w praktyce jego członkowie się nie spotykali. Padła nawet propozycja, by je rozwiązać. Znalazł się jednak chętny, by koło reaktywować i nieco rozkręcić... To były wójt Joachim Jelito.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wierzą w opiekę świętego
Dlaczego Barut nie startował w zawodach?
Lepią dziury
Wybierz się na rajd

W kwestii śmiecących

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ubiegłym tygodniu zadzwonił do nas Czytelnik, który oburzony był coraz większą liczbą dzikich wysypisk śmieci na terenie gminy. Sprawę poruszyliśmy na naszych łamach.

Wielu ludzi dba o swoje obejścia oraz organizuje akcje upiększania i sprzątania swoich miejscowości. Niestety, są tacy, którzy tej pracy nie doceniają i śmiecą, gdzie popadnie.

W temacie śmiecenia wypowiedział się burmistrz Łukasz Jastrzembski:

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dzieje się w Łąkach Kozielskich
Dobre wieści w sprawie drogi
Zobacz płazy i gady
Domki dla samotnych

Mój prywatny zwierzyniec

Artykuły : 
Numer wydania: 

Koty, psy, kury, koza, gołąb albo królik - to bohaterowie „Zwierzyńca”, wystawy prac plastycznych, którą do końca sierpnia można oglądać w ujejskim ośrodku kultury. Autorką prac jest młoda artystka z Jaryszowa - Violetta Rekus.

- Mój zwierzyniec nie jest jak z encyklopedii. To mała hodowla wolno biegających po podwórku pupili - mówi pani Violetta. - Od zawsze w naszym domu było wiele zwierząt, czują się tu bezpieczne i szczęśliwe. Są mi bardzo bliskie. To one zainspirowały mnie do namalowania cyklu o zwierzętach.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Remonty przed lekcjami
Z serdecznościami
Nauka i zabawa
Wyprawka szkolna

Zanieczyszczony kanał

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ostatnio dużo mówi się o kanale hutniczym, o tym, do kogo należy. Czy woda w nim płynie czy nie? Tymczasem kanał zarasta, a na pasie zieleni i wodzie zbiera się tona śmieci. Mieszkańcy, którzy w tamtych okolicach przebywają, strasznie na to narzekają i oczekują od władz, że w końcu coś się w tej sprawie ruszy.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Zmiany w parafii
Udane regaty kajakowe
Kto dyrektorem ZSP w Zawadzkiem?
Nigdy nikogo nie skreślają...
Roztańczone stopy

Spadli, ale zostali

Artykuły : 
Numer wydania: 

SIATKÓWKA

 

Siatkarze Uczniowskiego Klubu Sportowego Strzelce Opolskie byli w sezonie 2014/2015 najgorszym zespołem swojej grupy drugiej ligi i spadli do rozgrywek wojewódzkich. Okazało się jednak, że kilka drużyn wycofało się z gry i strzelecki zespół w nadchodzącym sezonie znów występować będzie w drugiej lidze.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Terminarz II ligi siatkówki
Przygotowania do sezonu
Wygrał Naprzód
Skatowe rozmaitości