fbpx 784 | Strzelec Opolski

784

Numer wydania 784

(33)
wtorek, 19 Sierpień, 2014

Ala ma za darmo. Alicja musi bulić!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Rok szkolny za pasem, rodziców ogarnia gorączka zakupów. Za artykuły szkolne zapłacimy więcej niż rok temu.
Rok szkolny 2014/2015 będzie przełomowy. Dzieci, które 1 września rozpoczną swoją szkolną edukację, będą korzystać z nowej wersji Elementarza opracowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dobra informacja jest taka, że książki dla pierwszaków są bezpłatne.

Tauron straszył sądem

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kilka miesięcy grozy zafundowała rodzinie Swoboda z Zawadzkiego firma Tauron, dostarczająca prąd do ich mieszkania. W kwietniu małżonkowie Alojzy i Helena oraz ich synowie, zameldowani w jednym z mieszkań przy ulicy Opolskiej w Zawadzkiem otrzymali z Tauronu ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty faktur, których mieli nie płacić od kwietnia do września 2012 roku. Wcześniej rodzina nie otrzymywała żadnych wezwań do zapłaty, dopiero z przedsądowego wezwania dowiedzieli się, że podobno mają długi wysokości ponad 2400 złotych.

Karta dla rodzin to fikcja?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Kiedyś pytałam, dlaczego w Strzelcach nie ma kart dla rodzin wielodzietnych - napisała pani Agnieszka. - Teraz są, mam nawet dwie: kartę wielkiej rodziny i opolską kartę rodzin. Tylko co z tego, jak w Strzelcach nie powstały żadne zniżki? Nie mówię o prywatnych firmach, tylko o tym, co miasto oferuje mieszkańcom. Nawet na kąpielisko miejskie nie ma żadnych zniżek. Żeby skorzystać z jakiejkolwiek zniżki, muszę jechać do innego miasta jak Zawadzkie, Zdzieszowice czy Opole: tam bilety są za 1 zł lub 2 zł.

Dziwne zapisy planów utrudniają nam życie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Teresa Szopa, radna z Kadłuba, jest jedną z lepszych specjalistek (w tej kadencji rady miejskiej) od czytania planów zagospodarowania przestrzennego. Wielokrotnie przy ich uchwalaniu zgłaszała konstruktywne uwagi, których wprowadzenie mogłoby ułatwić życie mieszkańców. Jak się jednak okazuje, w naszych planach dziwnych, a czasami wręcz absurdalnych zapisów, jest całkiem sporo. Przytaczamy kilka z nich.

Kostka z algorytmem

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na filmikach w internecie zauważył kostki Rubika, które były inne niż te wszystkim znane. Ich nieregularne kształty i różne rozmiary zafascynowały go, więc postanowił kupić dwie pierwsze. Tak rozpoczęła się wielka pasja 15-letniego Adama Kokoszki z Kotulina.
Speedcubing – to forma aktywności polegająca na szybkim rozwiązywaniu wszystkich odmian kostki Rubika oraz innych łamigłówek mechanicznych. Do grona fanów tej dyscypliny możemy zaliczyć Adama Kokoszkę z Kotulina, który magiczne kostki układa codziennie.

Garncarstwo pobudza wyobraźnię

Artykuły : 
Numer wydania: 

Można z niej zrobić naczynie, świecznik, ale nie tylko. Dzieci z Otmic potrafiły ulepić znacznie więcej - bajkowe menu, wymarzone budowle, czarodziejskie drzewa. Zanim przystąpiły do lepienia - przeszły fachowe szkolenie i pasowanie na czeladnika garncarskiego.W czwartek, 14 sierpnia pod wiatą przy otmickiej świetlicy warsztaty lepienia gliny prowadził specjalista z Centrum Edukacyjnego Rękodzieła w Markotowie Dużym.

Inwestycja nie wszystkim się podoba

Artykuły : 
Numer wydania: 

Niedawno pisaliśmy o zakończeniu budowy boiska wielofunkcyjnego przy szkole w Staniszczach Małych. Inwestycją zachwycony jest sołtys, zadowoleni są też mieszkańcy. Popołudniami jest tam mnóstwo dzieci, a wieczorami - dorosłych. Jeden z naszych Czytelników, odwiedzając boisko, dopatrzył się jednak niedociągnięć i błędów, które być może powstały już na etapie projektowania zadania.

Festyn Rodzinny

Artykuły : 
Numer wydania: 

W ubiegły piątek w parku miejskim w Leśnicy odbył się Festyn Rodzinny. Jego organizatorami byli Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji i Koło TSKN Leśnica. Sponsorem głównym był Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. Pozostałymi sponsorami byli Piotr Matheja i VDG. Festyn odbył się pod patronatem medialnym Tygodnika Regionalnego Strzelec Opolski. Imprezę prowadził Leonard Malcharczyk, tym razem we wcieleniu Ołmy Berty. Nie tylko zapowiadał występujących, ale również bawił publiczność dowcipem i organizował konkursy.

Marzyli o dzwonach

Artykuły : 
Numer wydania: 

W czasie wojny z Klucza wywieziono dwa dzwony. Miały być przetopione na amunicję - przypomina proboszcz, ks. Józef Żyłka. - Okazało się, że zostały zachowane i dzwonią w jednym z niemieckich kościołów. Nie ma jednak możliwości sprowadzenia ich do nas z powrotem. Kiedyś były tu tereny niemieckie i Niemcy jako swoją własność wzięli dzwony ze sobą. Teraz nie ma podstaw prawnych do ich odzyskania.
To dlatego kluccy parafianie rozpoczęli starania o nowe dzwony.

Tak pracują radni

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jak w minionej kadencji pracowali przedstawiciele mieszkańców zasiadający w radzie miejskiej? Gmina Zawadzkie ma 15 radnych, z tego trzech: Dariusza Nowosielskiego, Andrzeja Orłowskiego oraz Joachima Szulca wybrali mieszkańcy Żędowic, a dwóch: Pawła Klencza i Beatę Mańka-Kulik mieszkańcy Kielczy, pozostali to reprezentanci miasta.