fbpx 783 | Strzelec Opolski

783

Numer wydania 783

(32)
wtorek, 12 Sierpień, 2014

Owoc a sprawa polska

Artykuły : 
Numer wydania: 

Włączamy się w narodową akcję jedzenia jabłek
Fantazja, delikates, energia, malinówka czy złocista reneta! Jabłka od niepamiętnych czasów kusiły smakiem, bywały przedmiotem poznania dobrego i złego, a także prowadziły do niezgody. Przez jabłko Ewa i Adam wylecieli z raju. Jabłko („dla najpiękniejszej”) rzucone przez boginię Eris wywołało wojnę trojańską. Teraz polskie jabłka stały się orężem w politycznej walce z Putinem. Odkąd rosyjski przywódca powiedział naszym soczystym owocom „niet”, my w odwecie zaczynamy je jeść na potęgę. I dobrze, bo po pierwsze: są zdrowe, po drugie jedząc je wyrażamy swój patriotyzm, a po trzecie - kpimy z głupiego pomysłu rosyjskiego polityka.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Omal nie zginął
Z tira wysypał się załadunek
Rajd rowerowy ze „Strzelcem”
Znak i przepust zrobione
Niczego nie żałuję...

1540 drzew do wycięcia

Artykuły : 
Numer wydania: 

Strzelecki park miejski w ostatnich latach bardzo wyładniał. To fakt, ale faktem jest również to, że jeszcze nie wszystkie jego zakamarki zachwycają. Lada moment ruszy czwarty etap rewitalizacji zabytkowego parku. Tym razem większość prac będzie dotyczyć melioracji oraz będzie związana z gospodarką drzewostanem.
Według planu ponad 1200 metrów bieżących rowów zostanie odmulonych, wyczyszczonych i umocnionych, naprawione będą przepusty, wykonane kamienne skarpy. 112 drzew czekają zabiegi pielęgnacyjne. Wyciętych będzie też aż 1540 drzew! Czy to konieczne?

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gmina niszczy zabytek!
Żeby było bezpieczniej
Przedsiębiorcy chwalą inkubator
Kiedy Orliki są otwarte?
Co to za znaki?

Festyn wszystkich parafian

Artykuły : 
Numer wydania: 

W niedzielne popołudnie (10 sierpnia) w ogrodach plebanii kościoła św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich odbył się festyn parafialny. Mimo przelotnego deszczu, zgromadził tłumy mieszkańców. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem. Celem była integracja parafian, lecz nie mniej szczytny był też inny cel, na który zbierano pieniądze.
- Każda zebrana dziś złotówka zostanie przeznaczona na termomodernizację kościoła – mówi proboszcz, ks. Rudolf Nieszwiec. – Inwestycja jest poważna. Potrzeba na nią ponad 400 tysięcy złotych i części funduszy jeszcze brakuje.

Korona gospodarzy

Artykuły : 
Numer wydania: 

W tym roku gospodarzami gminnych dożynek jest Siedlec. To zobowiązuje. Wioska przygotowuje się do imprezy od dawna. Na posesji Teodora i Eleonory Tkotz siedlczanki plotą między innymi koronę. Kłosy gromadzone były jeszcze w czerwcu, starannie suszone, by nie ściemniały, potem łączono je w wiązki, które teraz są misternie wyplatane.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Z kartą lżej...
Wesoła ściana
Jasne, że drogo!
Poczekają z wyborem sołtysa
eden park - wiele atrakcji

Ulicą płynęły ścieki

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wracamy do tematu studzienek kanalizacyjnych, o których pisaliśmy tydzień temu w tekście „Sieć nie dała rady”. Okazuje się, że temat emocjonuje wielu mieszkańców gminy. Po publikacji artykułu do redakcji zadzwoniło wiele osób, które wskazały inne miejsca w Jemielnicy, gdzie dochodzi do rozmaitych awarii. Część z nich na szczęście udało się opanować. Wciąż jednak nie wiadomo, jak zostanie rozwiązany problem studzienki kanalizacyjnej na skrzyżowaniu ulic Wiejskiej i Bema w Jemielnicy (jej zdjęcie zamieściliśmy tydzień temu).

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wyprawka szkolna
Turniej o puchar wójta
Dlaczego łowili na stawach?
Wygięte barierki

Komu nowy wóz strażacki?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ochotnicza Straż Pożarna w Staniszczach Małych potrzebuje nowego wozu bojowego. Jednostka dysponuje najstarszym pojazdem w gminie, to magirus D11HA, 170, wyprodukowany w 1972 roku. Poza wiekiem wóz ten ma dwie główne wady: mały zbiornik na wodę oraz fakt, iż jest aż dziewięcioosobowy.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Pociągi ruszają, mieszkańcy mają uwagi
Prezeska zrezygnowała z funkcji
Dwa pokolenia na szlaku
Pusta butelka waży mniej - zabierz ją ze sobą!

Klub i remiza w jednym domu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkańcy Łąk Kozielskich obchodzili 2 sierpnia uroczystość poświęcenia i otwarcia nowego klubu wiejskiego i remizy. Organizatorami imprezy byli burmistrz Łukasz Jastrzembski, sołtys Bernard Smandzich, rada sołecka, OSP oraz koło TSKN Łąki Kozielskie.
- Na nowy klub czekaliśmy od momentu ponownego utworzenia grupy Odnowy Wsi – mówi radna Teresa Kwoczała. - Lata 2010-2014 to okres, kiedy projekt remontu nabrał tempa. Projekt był konsultowany ze strażakami z naszego OSP. Wprowadzono kilka zmian, poprawiających funkcjonalność pomieszczeń dla strażaków, takich jak np. garaż.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Przeciwnicy radaru działają!
Jubilatka lubi słodycze
Graj w terenie!

Pani Ewa ostrzega!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Uczmy się na czyimś przykładzie...
W środę, popołudniową porą, zapukała do mnie przedstawicielka firmy sprzedającej energię. Akurat leciał Teleekspress - mówi pani Ewa, mieszkanka Ujazdu. - Nazwa firmy brzmiała dla mnie obco, ale kobieta powołała się na Tauron. Wypytywała, czy ostatnio dostałam nową ofertę, czy przypadkiem jej nie przeoczyłam albo nie wyrzuciłam do kosza.
Pani Ewa wpuściła przedstawicielkę do domu, mimo że godzina jej wizyty była zastanawiająca.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Szykują piękną koronę
Przy kawie i ciastku
Lato jeszcze trwa
Pozbyli się azbestu
Co tu się dzieje?

Czy potrzebne nam nowe tereny inwestycyjne?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gmina Zawadzkie ma zamiar przygotować nowe tereny inwestycyjne w centrum miasta na gruntach leżących pomiędzy ulicą Stawową a halą sportową. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego to działki pod zabudowę mieszkaniową i usługi. Nie ma tam jednak żadnego dojazdu ani mediów.
Ma się to zmienić w czasie trwającego okresu budżetowego Unii Europejskiej, czyli do 2020 roku. Gmina planuje w tym miejscu budowę drogi wewnętrznej z jednostronnym chodnikiem i oświetleniem oraz kanalizacji burzowej i sanitarnej. Powierzchnia przygotowywanych terenów inwestycyjnych to 3,7941 ha.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Produkt tradycyjny z Zawadzkiego
Artyści nie mają wakacji
Remonty przed pierwszym dzwonkiem

Falstart spadkowicza

Artykuły : 
Numer wydania: 

Niewykorzystane okazje bramkowe sprawiły, że po spadku z trzeciej ligi strzelecki Piast przegrał pierwsze spotkanie w nowym sezonie.
Po spadku z trzeciej ligi w drużynie Piasta nastąpiło przemeblowanie w składzie. Odszedł trener oraz trzynastu zawodników, w miejsce których pozyskano trzech nowych graczy oraz pięciu juniorów i trzech graczy z drugiej drużyny. Trenerem został Andrzej Buczny, a pierwszym przeciwnikiem był Orzeł Źlinice.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Czerwona inauguracja
Rusza liga okręgowa
Tabele ligowe
Terminarz II ligi siatkówki
Rozmaitości skatowe

Rozmaitości skatowe

Artykuły : 
Numer wydania: 

Zawadzkie - Puchar Lata
W najbliższy czwartek (14 sierpnia) zostanie rozegrany ostatni punktowany turniej w ramach tegorocznego Pucharu Lata. W miniony czwartek odbył się przedostatni turniej, a najlepszym graczem okazał się aktualny mistrz miasta i gminy Zawadzkie Antoni Świtała (GOSiT Zawadzkie) z wynikiem 2381 pkt. Wyprzedził Mariana Koziorowskiego (Skat Lubliniec) 1982 pkt. oraz Marka Wyszkowskiego (GOSiT Zawadzkie) 1830 pkt.