fbpx 781 | Strzelec Opolski

781

Numer wydania 781

(30)
wtorek, 29 Lipiec, 2014

Niemieckich żołnierzy przeniosą pod Wrocław

Artykuły : 
Numer wydania: 

W minionym tygodniu na cmentarzu w Olszowej przeprowadzona została ekshumacja szczątków żołnierzy niemieckich, którzy stracili życie w 1945 roku. Przed miesiącem prace ekshumacyjne prowadzone były także opodal - w Kluczu. Tam znaleziono szczątki 3 żołnierzy. W olszowskiej mogile miało ich zostać pochowanych 32. Ekipa prowadząca ekshumację tylko w ciągu dwóch dni wykopała kości co najmniej 19 osób (tyle odkryto czaszek).

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wóz do zadań specjalnych
Nie chcemy biogazowni!
Skarżą się na brak mydła
Dlaczego koszykówka?
Powiesił się, ale...

Szkolą się dla więźniów

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na każdym kroku spotykamy inwestycje zrealizowane dzięki funduszom zewnętrznym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że środki pomocowe wykorzystują też więzienia. Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich realizował w ostatnim roku kilka projektów. Były one finansowane w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. NMF to nie środki unijne, lecz forma bezzwrotnej pomocy skierowanej przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein do państw członkowskich Unii.

Skandaliczny remont drogi

Artykuły : 
Numer wydania: 

Najpierw było siarczyste słowo, a potem stwierdzenie: Przyjedźcie na targ w Strzelcach zobaczyć, co tu się dzieje. Tylko koniecznie kierujcie się najpierw na ul. Marka Prawego a potem w skrót naprzeciwko wjazdu w ul. Chrobrego - tyle usłyszeliśmy od pana Tomasza, Czytelnika, który zadzwonił do nas w miniony wtorek.
Droga, która jeszcze niedawno była dziurawym, piaszczystym klepiskiem, dalej ma formę klepiska, tyle że w dziury wsypano frezowiny. Mniejsze kawałki pomieszane są z całkiem sporymi płatami asfaltu. Wszystko to uderza o samochód przy każdym przejechanym metrze.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Sportowy festyn
Gra w parku
Źródełko odwiedziło redakcję
Nie chcą tu budować marketów?
Lotnisko przeszkadza w budowie wieży

W kościele będzie cieplej

Artykuły : 
Numer wydania: 

Rozpoczęła się kolejna (po remoncie organów) spora inwestycja w kościele pw. św. Wawrzyńca w Strzelcach. Tym razem świątynia przejdzie termomodernizację.
- W kościele kiedyś działało ogrzewanie. Pod zakrystią jest kotłownia, w której stały piece na węgiel. Piece ogrzewały powietrze, które przez kratę przed bocznym ołtarzem wlatywało do wnętrza kościoła - tłumaczy proboszcz ks. Rudolf Nieszwiec. - System ten nie funkcjonuje od kilkunastu, jak nie od kilkudziesięciu lat. Zależy nam, żeby w kościele zimą było cieplej, żeby wierni dobrze się w nim czuli.

Pustki na rodzinnym festynie!

Artykuły : 
Numer wydania: 

W niedzielne popołudnie na toszeckim kompleksie sportowym „Orlik” odbył się rodzinny festyn „Super sportowa rodzina”. Niestety, organizatorzy nie zaliczą go do udanych.
Rodzinny festyn sportowy miał być imprezą skierowaną do całych rodzin. Dodatkowo miał popularyzować zdrowy tryb życia i współzawodnictwo fair play, a co najważniejsze integrować rodziców ze swoimi dziećmi.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Młodzi chcą działać
Iskra z traktora przyczyną pożaru?
Uwaga, trwają konsultacje!
Rozbudują sieć kanalizacyjną

Czekają na remont...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Budynek, w którym mieści się nasze przedszkole, znajduje się w kiepskim stanie - mówi radny z Gąsiorowic Bernard Ochmann. - Trzeba wymienić dach, odnowić elewację, przeprowadzić porządny remont w środku obiektu - m.in. wymienić schody - wymienia.
Potrzeby są ogromne. Tak jak koszty takiej modernizacji. Kłopot w tym, że w budżecie gminy nie ma środków...

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Żeby jeździć bezpieczniej
Serdeczności dla jubilatki
Na złombol maluchem

Potrzebne porządki na grobach

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na cmentarzu w Fosowskiem znajdują się miejsca upamiętnienia ośmiu powstańców śląskich. W jednej części cmentarza jest mogiła, w drugiej - pamiątkowy pomnik. Ani mieszkańcy, ani władze nie potrafią na 100% powiedzieć, który z obiektów jest którym. Ważne, że ten znajdujący się po prawej stronie od wejścia do nekropolii parę lat temu doczekał się gruntownego remontu ze środków konserwatora zabytków, a ten po lewej nadal pilnie potrzebuje renowacji.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wandalizm na boisku
Mecz i inne atrakcje
Seniorzy mogą sobie grać, ale nie za gminne pieniądze
Po ośmiu latach nowa korona

Ostrzeże przed klęską

Artykuły : 
Numer wydania: 

W 2015 roku na Górze św. Anny stanie nowoczesny radar meteorologiczny. Urządzenie będzie najwyższej klasy radarem dopplerowskim wyposażonym w funkcjonalność podwójnej polaryzacji. Będzie miało zasięg 250 km. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 15,5 miliona zł. Realizować ją będzie konsorcjum firm Qumak S.A oraz Polbau. Radar wyprodukowany zostanie przez firmę Selex SE.
Dlaczego radar ma stanąć akurat w tym miejscu?

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Spotkanie naszej klasy
Strażacy wyremontowali remizę
Zapraszamy na...

Suszarnia już stoi

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dwa lata temu burmistrz Tadeusz Kauch na łamach „Strzelca” zapowiedział, że w gminie Ujazd powstanie suszarnia osadów ściekowych. Miało to związek ze zmieniającym się prawem unijnym.- Do tej pory można było zagospodarowywać osady poprzez ich pryzmowanie (hałdowanie), wapnowanie czy poprzez wykorzystanie rolnicze - mówi burmistrz. - Nowe zasady na to nie pozwalają. Trzeba znaleźć inne rozwiązanie. Jednym ze sposobów jest suszenie osadów i sprzedaż ich jako paliwo zielone do spalarni.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Spotkanie po latach
Kto dewastuje przystanki?
Bądź na bieżąco!
Wycieczka do Ustronia
Łodzią po podziemiach

Śmieci są za drogie

Artykuły : 
Numer wydania: 

Do naszej redakcji napływa coraz więcej głosów mieszkańców gminy niezadowolonych z nowych rozwiązań wprowadzonych w związku z wywozem śmieci w gminie Zawadzkie. Jeden z Czytelników przywołuje pozytywne przykłady szukania oszczędności przez samorządy z sąsiedniego powiatu opolskiego opisywane w mediach i zastanawia się, czemu podobnych działań nie można prowadzić w Zawadzkiem.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
U nich placki i dobra zabawa
Koncertowy koniec lipca
Zapłacą za źle wykonaną robotę