fbpx 765 | Strzelec Opolski

765

Numer wydania 765

(14)
wtorek, 8 Kwiecień, 2014

Grzyb nas zabija! Za przyzwoleniem gminy

Artykuły : 
Numer wydania: 
Od sześciu lat mieszkam z rodziną w Szymiszowie w mieszkaniu komunalnym - mówi Paulina Olender. - Dostałam je w zamian za remont. Tu, gdzie mieszkam, wcześniej była poczta. Wyremontowaliśmy mieszkanie i wszystko było w porządku. Aż w zeszłym roku piwnica budynku została zalana. Przyjechali panowie z PUKiM-u, przetkali rury, kazali otworzyć okienka, żeby piwnica się wysuszyła. Woda wyparowała, ale to, co zostało w murach, wychodzi teraz w formie grzyba.

Źle się dzieje w szkole w Suchej

Artykuły : 
Numer wydania: 

Średnie wyniki suskiej szkoły w sprawdzianie szóstoklasistów w ciągu ostatnich 3 lat zmieniły się diametralnie. W 2011 roku uczniowie PSP w Suchej mieli najlepszy średni wynik wśród wszystkich podstawówek prowadzonych przez gminę Strzelce. Rok później nastąpił spadek na dziesiąte, przedostatnie miejsce. W 2013 roku uczniowie z Suchej zdali sprawdzian szóstoklasisty najgorzej w całej gminie.

W Szymiszowie ruszy kopalnia?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkańców Szymiszowa-Osiedla zelektryzowała plotka o kopalni kamienia wapiennego, która ma lada dzień ruszyć tuż za ich miedzą. Takie samo poruszenie miało miejsce dwa lata temu. Wówczas to Robert Białdyga, którego firma Transkom eksploatuje kopalnię wapienia w Strzelcach Opolskich, rozpoczął starania o uzyskanie koncesji na wydobycie na dawnym wyrobisku, na tzw. skale. Wówczas większość mieszkańców wsi protestowała. Obawiali się, że tak jak w latach 80. strzały górnicze będą powodować uszkodzenia domów, a ciężkie samochody z urobkiem rozjadą im drogi.

10 godzin dla gminy

Artykuły : 
Numer wydania: 

Bezrobotni bez prawa do zasiłku, którzy korzystają z pomocy społecznej, mogą być kierowani do tzw. prac społecznie użytecznych. Listę osób, które mogą wykonywać tego rodzaju prace, typuje kierownik OPS. Zatrudnieni są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym oraz wypadkowym. Muszą przestrzegać porządku, dyscypliny oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Za godzinę otrzymują 6,50 zł wynagrodzenia. Mogą pracować jednak tylko 10 godzin tygodniowo. Nie mają więc szans na zbyt duży zarobek. Czy w związku z tym są chętni do tego rodzaju pracy?

Każdy ma swój pomysł na meliorację

Artykuły : 
Numer wydania: 
W minionych dwóch tygodniach odbyły się zebrania wiejskie na terenie gminy. W spotkaniach uczestniczył starosta strzelecki Józef Swaczyna i Henryk Paluch, zajmujący się w powiecie melioracją. Głównym tematem zebrań było utworzenie spółki wodnej na terenie gminy. Zdaniem Palucha, specyfika naszej gminy nie pozwala na utworzenie jednej spółki wodnej. Powinny one powstać w każdej miejscowości. Pomysł ten nie podoba się sołtysom, zdaniem których powinna powstać jedna spółka, przy ścisłej współpracy gminy i z pomocą starostwa.

O ruderze w Kluczu

Artykuły : 
Numer wydania: 
Wracamy do sprawy...

Przypomnijmy...

We wrześniu ubiegłego roku opisaliśmy sprawę rozpadającego się budynku w Kluczu. Mieszkańcy tej wioski od dawna zabiegali u prywatnego właściciela, by rozebrał zagrażający ich bezpieczeństwu obiekt. Na próżno. Kontaktowali się też z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego (PINB) w Strzelcach Opolskich.

Kto kłamie?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na sesji rady miejskiej w Zawadzkiem, jak to często bywa, więcej czasu zajęły dyskusje niż stanowienie prawa lokalnego

W bloku uchwał radni między innymi przychylili się do uznania za bezzasadne skarg na burmistrza Zawadzkiego i dyrektora GOSiT. Kwestia zarzucanej burmistrzowi bezczynności w związku ze sprawą państwa Iwony i Grzegorza Skorupów nadal budziła jednak emocje.

Ciekawostki z murawy

Artykuły : 
Numer wydania: 
PIŁKA NOŻNA *Seniorzy Piasta Strzelce Opolskie wiosną na razie spisują się nieźle. Znów wywalczyli punkt, lecz tym razem w spotkaniu wyjazdowym. W meczu z Górnikiem Wesoła Piast prowadził po bramce samobójczej gracza gospodarzy, a bramkę stracił pół godziny później.