fbpx 757 | Strzelec Opolski

757

Numer wydania 757

(6)
wtorek, 11 luty, 2014

Komisariat pusty nocą

Artykuły : 
Numer wydania: 
Co roku komendant policji zdaje radnym każdej gminy relację ze stanu bezpieczeństwa na ich terenie. W tym roku Arkadiusz Chętnicki, objeżdżając samorządy w Zawadzkiem i Kolonowskiem, informował także, że w komisariacie w Zawadzkiem planowana jest likwidacja pięciu etatów dyżurnego i zamknięcie komisariatu na osiem godzin nocnych. Informacja za pośrednictwem władz Zawadzkiego dotarła też do gminy Jemielnica, która podlega pod tę samą jednostkę policji.

Jedni w normie, inni - poza nią

Artykuły : 
Numer wydania: 

Związek Międzygminny Czysty Region rozlicza półrocze...
Czysty Region zajmuje się gospodarowaniem odpadami. To związek zrzeszający gminy z kilku powiatów - w tym ze strzeleckiego: Izbicko, Leśnicę, Ujazd, Kolonowskie. Właśnie podsumował pierwsze półrocze działania. Przypomnijmy, że zaczęło się ono w lipcu 2013 roku, gdy w życie weszła ustawa śmieciowa.

Gmina dopłaci do opieki nad dziećmi

Artykuły : 
Numer wydania: 

W 2011 roku weszła w życie ustawa dotycząca tzw. dziennych opiekunów dzieci do lat 3. Powoływanie opiekunów jest zasadne zwłaszcza w gminach wiejskich, gdzie nie ma żłobków i brakuje miejsc w przedszkolach dla maluchów. Zorganizowanie przez gminę takiej opieki dla najmłodszych nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, jak utworzenia żłobka czy klubu dziecięcego. Opieka odbywa się w warunkach domowych, a jej czas jest dopasowany do czasu pracy rodziców. Zgodnie z ustawą, wójt, burmistrz lub prezydent miasta wybiera dziennych opiekunów w drodze otwartego konkursu ofert. Może on zostać rozpisany jednak dopiero wtedy, gdy rodzice zgłoszą w gminie potrzebę zorganizowania opieki nad ich pociechami.

Regolowiec pod wodą

Artykuły : 
Numer wydania: 
W roku 2013 Nadleśnictwo Zawadzkie wybudowało dwa zbiorniki wodne o charakterze retencyjnym: „Liszczok” - na terenie gminy Dobrodzień oraz „Regolowiec” - na terenie gminy Kolonowskie. Na Regolowcu na przełomie XVIII i XIX wieku istniała huta i osada hutnicza, przy której, na rzece Bziniczka znajdował się zbiornik wodny wraz z zaporą wodną. Spiętrzenie wody było niezbędne dla procesu technologicznego w zakresie wytapiania żelaza z rudy darniowej pochodzącej z przyległych terenów leśnych. W drugiej połowie XIX wieku zapora wodna uległa zniszczeniu przez powódź, a huta została zlikwidowana ze względu na rozwój hutnictwa w Zawadzkiem. Już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku podejmowano próby odbudowy zbiornika wodnego. W końcu doczekały sie realizacji.

Chroń swoje dane!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Gdy robiłem zakupy w jednym ze sklepów, okazało się, że zabrakło mi pieniędzy. Sklep nie przyjmował płatności kartą. Dlatego sprzedawca zaproponował, że mogę zostawić „pod zastaw” swój dowód osobisty i skoczyć do najbliższego bankomatu - mówi Czytelnik. - Podpadło mi to! Zdaje się, że dowodu nie można zostawiać ot tak, w sklepie.