fbpx 756 | Strzelec Opolski

756

Numer wydania 756

(5)
wtorek, 4 luty, 2014

Ręce wójtów i burmistrzów w nocniku, a mieszkańcy na piechotę

Artykuły : 
Numer wydania: 
W 2017 roku włodarze gmin mogą obudzić się z ręką w nocniku. W tym roku bowiem do ich zadań własnych dojdzie organizacja transportu publicznego na ich terenie. Włodarze jednak jeszcze się tym nie przejmują, nie podejmują żadnych działań, nie tworzą planów komunikacyjnych - a już dawno powinni!

Dwujęzycznych tablic nie będzie!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Atak na demokrację?

Po raz trzeci członkowie mniejszości niemieckiej złożyli projekt uchwały dotyczący przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami w sprawie wprowadzenia dodatkowych nazw miejscowości w języku niemieckim. Raz uchwała przepadła w głosowaniu, raz MN poprosiła o zdjęcie jej z porządku obrad. Po raz kolejny sprawę rozstrzygano w czasie sesji rady miejskiej 28 stycznia.

Opieka dla dziecka pilnie potrzebna!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mam małe dziecko, chciałabym wrócić do pracy, ale nie mogę. W żłobku nie ma miejsca, babcia z dziadkiem nie są w stanie pomóc, a na niańkę mnie nie stać. - W takiej sytuacji znajduje się wiele rodzin w naszej gminie. Dzięki temu, że w demografii coś drgnęło (np. tylko w Osieku, w 2013 roku, urodziło się 11 maluchów), problem będzie coraz poważniejszy. Urzędnicy rozglądali się za sposobem jego rozwiązania. I znaleźli np. we Francji. Pod koniec listopada Wojewódzki Urząd Pracy zaprosił samorządowców z całego regionu do kraju nad Sekwaną. Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec, wraz z innymi przyglądał się, jak tam wygląda model opieki nad dziećmi do lat 3. Co z tego patrzenia wniknęło? W grudniu radni miejscy przyjęli uchwałę regulującą zatrudnianie przez gminę tzw. dziennych opiekunów.

Mamy wyrobisko - będzie San Francisco?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wizja uruchomienia nowego złoża przez firmę Lhoist jednych przeraża - innych napawa optymizmem. Boją się okoliczni mieszkańcy w Otmicach czy Siedlcu, że uruchomienie wydobycia w nowym złożu wapienia utrudni życie. Zakłócą je między innymi wystrzały kruszące kamień. Czy hałas i drgania naprawdę będą uciążliwe? A może nowa kopalnia to szansa dla gminy? Nowe miejsca pracy i przede wszystkim pieniądze z podatku?

Gala zachwyciła

Artykuły : 
Numer wydania: 
W sali koncertowej Domu Pielgrzyma w Górze św. Anny odbyła się V Gala Noworoczna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Leśnicy. Organizatorami przedsięwzięcia byli Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych, Edukacyjnych i Artystycznych - TIKEA oraz Publiczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Leśnicy. Impreza odbyła się pod patronatem medialnym Tygodnika Regionalnego „Strzelec Opolski” oraz Radia Opole. Patronat honorowy nad galą objął burmistrz Łukasz Jastrzembski.

Parafia ratuje zabytki

Artykuły : 
Numer wydania: 
Ci, którzy odwiedzili w ostatnim czasie kościół parafialny w Ujeździe, mieli okazję zobaczyć stojące niemal na środku nawy głównej rusztowania. Znajdują się one tuż przy ambonie. Obecność rusztowań to dowód na trwający gruntowny remont zabytkowej ambony i znajdującej się naprzeciwko - chrzcielnicy.

Kino-reaktywacja?

Artykuły : 
Numer wydania: 

O pomyśle reaktywacji kina w Zawadzkiem słychać już od dawna. Okazuje się, że propozycja ta nie jest bez szans. Na spotkaniu Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Turystyki dyrektor GOSiT-u przekazał radnym informację, że już wkrótce w Centrum Informacji Turystycznej będzie można oglądać filmy na dużym ekranie. Póki co zostały zaplanowane seanse w ferie zimowe dla młodzieży. Tuż przed feriami na łamach naszego tygodnika na pewno pojawi się szczegółowy terminarz planowanych dla dzieci i młodzieży imprez.