fbpx 754 | Strzelec Opolski

754

Numer wydania 754

(3)
wtorek, 21 Styczeń, 2014

Kaktus mi wyrośnie, jak minister zakwitnie

Artykuły : 
Numer wydania: 
Na wizytę do alergologa pacjent czeka trzy miesiące, do dermatologa - podobnie. Do okulisty - dwa, a do endokrynologa - nawet 14 miesięcy! Do kardiologa kolejka na jakieś 200-250 dni, na wstawienie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego trzeba poczekać 3,5 roku! To nie żart. Ale - jeśli strzeliło ci w biodrze czy w kolanie tak, że nie możesz chodzić - jako przypadek pilny zostaniesz przyjęty za... raptem 490 dni.

Śmiertelnie potrącił kobietę

Artykuły : 
Numer wydania: 
Czarny piątek - dwa potrącenia pieszych. Jedno ze skutkiem śmiertelnym!

Brawura i nieuwaga mogą doprowadzić do nieszczęścia.

Do poważnego zdarzenia doszło w piątek, 17 stycznia, ok. 8 rano na głównej ulicy Zawadzkiego. Na wysokości Banku Spółdzielczego 64-letnia kobieta i towarzyszący jej 6-latek chcieli przejść przez drogę. Stanęli przy pasach. Jadący od strony Kolonowskiego samochód zatrzymał się i przepuścił pieszych. Jadąca od strony Kielczy 31-latka kierująca oplem astrą najprawdopodobniej zagapiła się i nie zauważyła pieszych.

Styczeń 1945 w Warmątowicach cz. II

Artykuły : 
Numer wydania: 
Wspomnienia Pawła Twardonia (1931-2012), który w styczniu 1945 roku mieszkał wraz z rodziną w Warmątowicach. Rozmowę z nim przeprowadził 12 maja 2007 roku Piotr Smykała.

W niedzielę nad ranem, 21 stycznia 1945 r., sześć kilometrów przed Strzelcami od strony Toszka, dróżnik kolejowy Nowak zatrzymał ostatni pociąg z Górnego Śląska w stronę Opola. Pociąg stał w Warmątowicach za domem, gdzie Paweł Twardoń mieszkał. Wszyscy byli tym zaskoczeni, ponieważ komunikaty radiowe informowały, że front jest pod Częstochową, a tu nagle mieszkańcy, żołnierze przebywający na urlopach i frontowi do zachowania porządku dowiadują się że, żołnierze radzieccy są już w mieście powiatowym od około godziny 2300 w sobotę 20 stycznia 1945 r.

Burmistrz uniewinniony!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Burmistrz Grzegorz Kupczyk stanął w grudniu przed Komisją Orzekającą przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej (RIO) w Katowicach. Przedstawiono mu zarzuty naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Zawsze jest tak, że po kontroli jest tworzony protokół, a na jego podstawie jest taki „quasi sąd” w samym RIO, odnośnie złamania dyscypliny finansów publicznych. Były dwie rozprawy. Zostali powołani świadkowie i złożyliśmy wyjaśnienia – tłumaczy Grzegorz Kupczyk.

Świnie na pięterku?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W Poznowicach od kilku lat funkcjonuje świniarnia. Jej działanie pilnie monitorują mieszkańcy wioski. Kilka lat temu protestowali z powodu smrodu, który roznosił się po całej wiosce z budynków inwentarskich. Hodowca zmienił od tego czasu sposób hodowli ze ściółkowej (bardziej smrodliwej) na bezściółkową. Smrodu jest teraz mniej...

Po raz drugi i aż trzeci!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Niedawno nagrali drugą płytę i wystąpili z serią koncertów w okolicznych kościołach. W niedzielę, 19 stycznia, zdobyli trzecie miejsce na jubileuszowym, XX Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Colnovica, bo o niej mowa, po raz kolejny gości (i to całkiem zasłużenie) na łamach naszego tygodnika.

Przyjazne miejsce w Zalesiu

Artykuły : 
Numer wydania: 
W bieżącym roku w Zalesiu Śląskim powstanie miejsce rekreacji i wypoczynku.

- Projekt przygotowany został przez Ilonę Giemzę, w uzgodnieniu z mieszkańcami wsi – mówi burmistrz Łukasz Jastrzembski. - Koszt inwestycji to 100 tys. zł. Planowany termin zakończenia robót to czerwiec br. Przedmiotem robót budowlanych jest montaż elementów małej architektury, altanki i innych nowych urządzeń.

Na co GOSiT wyda kasę?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W 2014 r. w budżecie GOSiT znalazło się 1 300 tys. zł, czyli tyle, co w roku poprzednim.

- Pieniędzy tych było wystarczająco na przygotowanie gminnych imprez i na opłacenie mediów, które zawsze pochłaniają największą część naszych funduszy - mówi Mateusz Ochlust, dyrektor GOSiT-u. - Udało nam się zaoszczędzić dzięki racjonalnej gospodarce pieniędzmi i - nie ma co ukrywać - łagodnej zimie.

Rozmaitości skatowe

Artykuły : 
Numer wydania: 

Strzelce Opolskie
W mistrzostwach sekcji skata Strzelec DK został rozegrany XVIII turniej. Kolejność przedstawiała się następująco: 1. Reinhold Brysch (Gosit Zawadzkie) 1838 pkt. 2. Franciszek Skryzpczyk (Strzelec DK) 1719 pkt. 3. Franciszek Świtała (GOSiT Zawadzkie) 1633 pkt.. W klasyfikacji po turniejach nie zaszły większe zmiany. Kolejność przedstawia się następująco: 1. Antoni Świtała (GOSiT Zawadzkie) 29733 pkt. Kolejne dwa miejsca zajmują zawodnicy Strzelca DK. 2 jest Jerzy Stanulla 26099 pkt a 3 Adrian Roskosz 25187 pkt. Kolejny turniej (19) zostanie rozegrany we wtorek 21.01. o godz. 16.30 w Domu Kultury Strzelce Op. Plac Żeromskiego.