fbpx 740 | Strzelec Opolski

740

Numer wydania 740

(40)
wtorek, 1 Październik, 2013

Unia głupio daje...

Artykuły : 
Numer wydania: 
Strumienie unijnych pieniędzy przepływają przez Polskę. Cieszą się samorządy, przedsiębiorcy, organizacje. Dzięki unijnym euro wyszkoliliśmy miliony florystek, a kolejne miliony nauczyły się obsługi komputera. Czy to dobrze, czy źle? Nie komentuję. W wielu przypadkach na pewno drogo, bo wszystkie dofinansowywane przez matkę Unię szkolenia odbywały się z pełnym cateringiem, kawą, ciastem. Do każdego trzeba było wydrukować setki plakatów, ulotek, a uczestnikom rozdać reklamowe smycze, plakietki i długopisy - żeby nie zapomnieli, za czyje pieniądze pobierali nauki.

Co lepsze? Pleśń czy spadające dachówki

Artykuły : 
Numer wydania: 
W maju ubiegłego roku na łamach naszej gazety ukazał się artykuł przedstawiający trudną sytuację, w jakiej znalazła się rodzina Małgorzaty Andraczek z Kielczy. Przypomnijmy, że mieszka ona w budynku komunalnym należącym do gminy Zawadzkie. W związku z tym, że planowana jest sprzedaż nieruchomości, wszystkich mieszkańców z budynku wysiedlono. Została tylko rodzina pani Małgorzaty, która nie zgadza się na przeniesienie do zaproponowanego lokalu przy ulicy Topolowej, gdyż ten jest pozbawiony centralnego ogrzewania, a na skutek tego - zawilgocony.

Szkoła rolnicza

Artykuły : 
Numer wydania: 
O szkole rolniczej w Strzelcach Opolskich mieszczącej się w obecnym budynku restauracji Rezydent wiadomo niewiele. Z broszury z przełomu lat 1927/28 wiemy, że posiadała ona sale wykładowe i salę kinową. Była więc bardzo nowoczesna. Uczniowie mogli korzystać z poletek doświadczalnych znajdujących się obok kompleksu. Szkoła podlegała kuratorium, na którego czele stał starosta strzelecki, a w skład którego wchodził hrabia von Strachwitz.

Wiatraki źródłem strachu

Artykuły : 
Numer wydania: 
Od dwóch lat w gminie Toszek słyszy się o budowie farm wiatrowych. Temat ten budzi niezdrowe emocje wśród mieszkańców.

W gminie Toszek farmy wiatrowe miałyby powstać na polach między Sarnowem-Oraczem a Kotliszowicami (w kierunku Wielowsi). W planach są także wiatraki w Ciochowicach pod lasem oraz w okolicach Pniowa i Pisarzowic. W sumie byłyby 24, każdy wysoki na 200 metrów. Jeden wiatrak stoi już w Ligocie Toszeckiej, mierzy około 123 m. Choć zgoda na niego była wystawiona w minionej kadencji, to i tak budzi emocje.

„Echo” bardzo zasłużone!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Nie ma imprezy bez ich występu

Chór Echo Krośnicy za trzy lata świętować będzie swoje dwudziestolecie. Zespół od lat jest obecny na dożynkach, festynach i mniejszych spotkaniach. Zawsze owacyjnie przyjmowany przez publiczność. Dlaczego? Bo członkom zespołu nigdy nie brakuje pomysłu, by uatrakcyjnić swoje występy. Panie z Echa występowały już jako „nasza klasa”, Hawajki, zespół Jarzębina, Alibabki, rolnicy, sportowcy, etc. Same piszą teksty w języku śląskim i niemieckim dopasowane do okoliczności i charakteru imprezy.

Popielów zdobyty!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Zespół Taneczny Figielek ze Staniszcz Wielkich reprezentował 21 września gminę Kolonowskie na pierwszej edycji Wojewódzkiego Festiwalu Tańca Nowoczesnego i Współczesnego „Roztańczony Popielów”. Organizatorem konkursu było Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie.

Zmiany na lepsze po interwencji "Strzelca"

Artykuły : 
Numer wydania: 
Dwukrotnie na łamach SO pisaliśmy o braku barierek ochronnych przy chodniku na ulicy Zdzieszowickiej w Leśnicy. O pomoc poprosili nas rodzice uczniów miejscowej szkoły podstawowej, ponieważ chodnikiem tym ich dzieci chodzą do szkoły. Ich zaniepokojenie wynikało z faktu, że chodnik znajduje się przy niebezpiecznym zakręcie, gdzie wydarzyło się już kilka wypadków.

Goniąc bobra

Artykuły : 
Numer wydania: 
W niedzielę, 29 września odbył się I Cross Doliny Małej Panwi „W Pogoni Za Bobrem”, czyli bieg po terenie leśnym. Pomysłodawcami imprezy byli Tomasz Kurczyk i Tomasz Konfederak, a w organizację włączyło się Nadleśnictwo Zawadzkie, Towarzystwo Przyjaciół Lasu, DPS, GOSiT oraz Gminy Zawadzkie i Kolonowskie. Okoliczności od samego początku sprzyjały przedsięwzięciu.