fbpx 739 | Strzelec Opolski

739

Numer wydania 739

(39)
wtorek, 24 Wrzesień, 2013

Nie bądźcie miastowi!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Festyny, imprezy, wspólne budowanie chodnika, kopanie rowu, stawianie płotu - ileż takich wiejskich inicjatyw opisywaliśmy na naszych łamach? Tysiące! Chwaliliśmy zapał mieszkańców wiosek, ich bezinteresowność i zaangażowanie w lokalne sprawy. Robimy to dalej i chcemy to robić jak najdłużej! Przyznam, że przez lata jeżdżąc po różnych miejscowościach powiatu, żałowałam, że nie mieszkam na wsi - tylko w Opolu. Miastowi (w większości, bo chlubne wyjątki i tu się zdarzają) są obojętni na to, co się dzieje na ich ulicy, w ich bloku, a nawet klatce. Potrafią narzekać, że jest brudno, choć sami śmiecą. Płaczą, że na ulicy leżą psie odchody, ale nikt się nie wysili, żeby jednej czy drugiej paniusi z pieskiem zwrócić uwagę, że jej pupil brudzi i należy po nim posprzątać. Są oburzeni, gdy na placu zabaw jest zepsuta huśtawka i spółdzielnia jej nie chce naprawić - choć wygłupiał się na niej, za duży na takie urządzenia, ich własny synek...

Hieronim Pyka - syn tej ziemi

Artykuły : 
Numer wydania: 
Hieronim Pyka urodził się w Jemielnicy 19 września 1905 roku. Jego bratem był, opisywany w przednim numerze Strzelca, ksiądz Dominik Pyka. Podobnie jak on otrzymał pomoc finansową od jemielnickiego proboszcza, by podjąć naukę w seminarium św. Krzyża w Nysie. Po jego ukończeniu nie poszedł jednak taką samą drogą jak brat i podjął decyzję o kontynuowaniu nauki w szkołach świeckich.

Komunikacyjna udręka

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkańcy gminy skarżą się na brak połączeń autobusowych pomiędzy wioskami, a przede wszystkim z miastem powiatowym - Gliwicami. Władze gminy zapewniają, że w najbliższym czasie kłopot zniknie.

Skracanie tras, zmniejszenie liczby autobusów i zwiększenie opłat za bilety - to bolączki, z jakimi zmagają się mieszkańcy Toszka i przynależnych do niego sołectw.

Remont organów na finiszu

Artykuły : 
Numer wydania: 
Od ponad roku trwa remont zabytkowych organów w kościele św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich. 38-głosowy instrument zbudowany został pod koniec XIX wieku przez firmę Schlag & Söhne ze Świdnicy. W 1906 roku organy zostały przeniesione ze starego kościoła parafialnego, który niegdyś stał w miejscu obecnej świątyni. Dopiero po wybudowaniu nowego kościoła, w 1939 roku firma Rieger z czeskiego Krnova przebudowała organy, zmieniając ich brzmienie. Kolejny remont wykonany był 30 lat temu. W ostatnim czasie zabytkowy instrument sprawiał coraz więcej kłopotów.

Trzeba Bogu za chleb podziękować...

Artykuły : 
Numer wydania: 
Tak śpiewało Echo Krośnicy na biesiadzie, która została zorganizowana w tej wiosce z okazji dożynek parafialnych. Mieszkańcy parafii: krośniczanie i boryczanie w niedzielę, 22 września, dziękowali za tegoroczne plony na specjalnej mszy dożynkowej. Przed ołtarzem stanęły przepiękne korony z Boryczy i Krośnicy oraz kosze pełne warzyw i owoców, rolnicy ofiarowali w dziękczynnym darze również masło i miód. Nie zabrakło dorodnych bochenków chleba, które zostały podzielone przez sołtysów Jana Błyszcza oraz Huberta Hendla wśród wszystkich obecnych w kościele.

Kłopotliwe boisko

Artykuły : 
Numer wydania: 

Szanowna Redakcjo „Strzelca Opolskiego”, czy Państwo się zainteresujecie moją sprawą? - napisał w mailu Czytelnik. - Sprawa jest totalnie absurdalna, bo mamy w niej do czynienia z następującą sekwencją zdarzeń: 1. Łaziska ubiegały się o siatkówkę plażową od dłuższego czasu i oczywiście zawsze to samo uzasadnienie: brak kasy. A tu nagle w Jemielnicy powstaje nowa siatkówka plażowa. 2. W Jemielnicy do tej pory stała siatkówka. Dlaczego jej nie zmodernizowali tylko Łaziskom dali tą (swoją starą), a oni nową kupili? Dokładnie w miejscu starej powstała nowa. 3. Łaziska tę starą siatkówkę od Jemielnicy same muszą postawić, w czynie społecznym, a w Jemielnicy firma buduje. [...]

Chleby zostały podzielone

Artykuły : 
Numer wydania: 
W ubiegłą niedzielę, 22 września, na Górze Św. Anny miały miejsce dożynki gminne. W ramach tych dożynek odbył się Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Mniejszości Niemieckiej. Oprócz gości z Niemiec dla publiczności wystąpili także Młodzieżowa Orkiestrą Dęta z Leśnicy, leśnickie mażoretki, studio wokalne Bis, kabaret Ludziska z Grodziska, Alojzy Kwoczała oraz Kasia Pluta z zespołem. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna z zespołem Oxygen.

Mamy dość tych ruder!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Mieszkańcy Klucza podpisali się pod skargą...

Sołtys maleńkiego Klucza, Rajmund Muskała, nie ma wątpliwości, że sprawa z likwidowaniem ruder ciągnie się za długo. Przypomnijmy, że wioska od lat walczy o usunięcie walących się budynków w centrum wsi, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Budynki te mają właściciela, ale ten nie chce ich usunąć, bo - jak słyszą mieszkańcy Klucza - nie ma na to pieniędzy. Tymczasem, ruiny się sypią na drogę, którą chodzą dzieci i dorośli do świetlicy wiejskiej i kościoła...

Z Zawadzkiego na Mistrzostwa Świata

Artykuły : 
Numer wydania: 
W 2012 roku Krzysztof Wasik zdobył tytuł Mistrza Polski Seniorów w Modelarstwie Pływającym. Na tej podstawie został wytypowany przez Centralną Komisję Modelarstwa do kadry narodowej seniorów i reprezentowania Polski w Mistrzostwach Świata, które odbyły się w sierpniu tego roku w Kaliningradzie. Do udziału zakwalifikowało się 12 państw, które reprezentowane były przez 206 zawodników.

Mądrze grali

Artykuły : 
Numer wydania: 
PIŁKA NOŻNA: I liga juniorów

Juniorzy Piotrówki, mimo iż są beniaminkiem na pierwszoligowym szczeblu, to wygrali mecz, w którym zagrali mądrze i jak doświadczona drużyna wypunktowali błędy przeciwnika.