fbpx 738 | Strzelec Opolski

738

Numer wydania 738

(38)
wtorek, 17 Wrzesień, 2013

Uratował życie

Artykuły : 
Numer wydania: 
Piast Strzelce Opolskie, trzecioligowy klub piłkarski, z powodu remontu trybun swoje mecze rozgrywa m.in. na boisku w Rozmierce. W czasie jednego ze spotkań doszło tam do wypadku. Jeden z kibiców dostał ataku padaczki. Życie uratował mu... piłkarz.

Stop zwolnieniom z wf.

Artykuły : 
Numer wydania: 
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Coraz częściej mają wady postawy. Ich aktywność fizyczna w ciągu ostatnich 20 lat dramatycznie spadła. Polskie dzieci spędzają coraz więcej czasu w unieruchomieniu, przed komputerem albo telewizorem.

W szkołach podstawowych na lekcjach wychowania fizycznego nie ćwiczy 19% dzieci, w gimnazjach - 24%, a w szkołach ponadgimnazjalnych aż 36% uczniów.

Odważny ksiądz z Jemielnicy

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dominik Pyka urodził się 4 grudnia 1903 r. w Gąsiorowicach. Jego matką była Maria z d. Swierzy. Ojciec, Nikodem, opuścił ich dość wcześnie. Zginął w 1914 r. w wypadku w fabryce materiałów wybuchowych w Krupskim Młynie. Po pewnym czasie rodzina przeprowadziła się do Jemielnicy, gdzie urodził się jego brat i bohater naszego następnego artykułu – Hieronim.

Sucha się bawi

Artykuły : 
Numer wydania: 
W sobotę, 7 września, w Suchej miał miejsce doroczny festyn. Jak co roku obfitował on w wiele atrakcji. Nie brakowało zabaw dla dzieci, które prowadziła Renata Krawczyk, takich jak: biegi w workach, przeciąganie liny, kręcenie obręczą czy konkursy plastyczne dotyczące żniw. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i słodycze, które wręczały świetlicowa Sylwia Prądzyńska i bibliotekarka Regina Skowronek.

Chińczycy w Strzelcach

Artykuły : 
Numer wydania: 
Delegacja z Państwa Środka gościła w mieście już drugi raz. Wcześniej, 8 sierpnia Strzelce odwiedziłą delegacja z Tiencin.

W ubiegłym tygodniu do Strzelec zawitali przedstawiciele administracji z Leshan w prowincji Syczuan. Gości szczególnie interesowało funkcjonowanie strefy ekonomicznej oraz inwestycje realizowane na terenie gminy. Delegacja zwiedziła miasto, była też w zakładzie Intersilesia McBride.

Od dziecka na kole

Artykuły : 
Numer wydania: 
Na Śląsku podróżowanie na „kole” zaczyna się od najmłodszych lat. Ze Śląska wywodzą się też światowe sławy kolarskie, takie jak Stanisław Szozda czy Joachim Halupczok, tu prężnie działają kolarskie kluby sportowe. W Izbicku takowego nie ma, ale za to co roku organizowany jest wyścig rowerowy o puchar wójta. To święto dla amatorów i profesjonalistów skupionych wokół Polskiego Związku Kolarskiego.

Zawsze jest za co dziękować

Artykuły : 
Numer wydania: 
Tradycja zależy od tego, czy ludzie chcą ją kontynuować – mówi Gerard Mańczyk, pasjonat lokalnej historii, uczestnik tegorocznych gminnych dożynek w Staniszczach Małych.

I coś w tym jest. Dożynki to bodaj jedyna impreza, która nie mogłaby się odbyć bez współpracy mieszkańców. Jedyna, której istnienie zależy od woli, a nie tylko od pieniędzy.

Dożynki wiejskie w Dolnej

Artykuły : 
Numer wydania: 
W ubiegłą niedzielę odbyły się dożynki wiejskie w Dolnej.

- Na tę okazję mieszkańcy pięknie przystroili swoje posesje, wieś oraz kościół – mówi sołtyska Brygida Kopa. – Co cztery lata inna część naszej wsi organizuje dożynki i odpowiedzialna jest za przygotowanie uroczystości oraz korony żniwnej. Organizatorami naszych dożynek są także rada sołecka oraz Towarzystwo Przyjaciół Wsi Dolna.

Powiat zainwestuje w drogi

Artykuły : 
Numer wydania: 
Choć nie będą to spektakularne inwestycje, na które mieszkańcy od lat czekają, to na pewno przyczynią się do poprawy standardów podróżowania po gminie Ujazd.

W przyszłym roku powiat zamierza przystąpić do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych i pozyskać z niego środki na dwie drogi. O jednej pisaliśmy przed tygodniem - to powiatówka między Jemielnicą a Centawą. Druga droga znajduje się w gminie Ujazd. Biegnie od drogi wojewódzkiej 426 w głąb wsi Olszowa.

Czas grzybobrania

Artykuły : 
Numer wydania: 
Lasy przeżywają najgorętszy okres, zaczyna się bowiem czas grzybobrania. Wszystkie leśne parkingi zapełniają się samochodami, najczęściej ze Śląska. Miłośnicy zbierania grzybów zrywają się na nogi o świcie, by jak najszybciej znaleźć się w lesie. Jak twierdzą, to najlepszy sposób, by zapomnieć o codziennych troskach i po prostu mieć czas tylko dla siebie.

Brutalny mecz

Artykuły : 
Numer wydania: 
PIŁKA NOŻNA: Klasa A

Zawodnicy obu drużyn nie przebierali w środkach, aby zatrzymać przeciwnika, na to wszystko z pobłażaniem patrzył sędzia meczu.

Mecz w Zawadzkim był od początku bardzo zacięty, choć walka toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. Sławięcicki zespół starał się wykorzystać szybkość najlepszego snajpera ligi, Łukasza Mizaka, który jednak był bezpardonowo zatrzymywany przez obrońców Stali. W drugiej połowie zmuszony był on opuścić boisko kulejąc. Przed opuszczeniem boiska Mizak zachował najwięcej przytomności w polu karnym i wepchnął piłkę do siatki, dzięki czemu zespół trenera Adama Kani objął prowadzenie.

Kardynalne błędy

Artykuły : 
Numer wydania: 
PIŁKA NOŻNA: Saltex IV liga

Popełniając proste błędy w obronie, zespół z Jemielnicy przegrał na własnym boisku mecz z innym beniaminkiem czwartej ligi.

Goście zajmujący ostatnie miejsce ustawili się zagęszczoną obroną, lecz już w szóstej minucie spotkania Paweł Pyka mógł się wpisać na listę strzelców. Niestety, przed polem karnym Otmętu piłka praktycznie stanęła w kałuży wody i obrońcy zdołali zagrodzić drogę do bramki graczowi Naprzodu. A w 19 minucie szybka akcja trzech graczy gości zakończyła się celnym strzałem Marka Kotysza i Otmęt objął prowadzenie.