fbpx 735 | Strzelec Opolski

735

Numer wydania 735

(35)
wtorek, 27 Sierpień, 2013

Prywatne szkoły zamiast dziur w drogach?

Artykuły : 
Numer wydania: 
Gdy na początku roku ujawniliśmy zamiar starostwa dotyczący likwidacji Szkoły Specjalnej nr 8 w Strzelcach i ulokowania uczącej się w niej młodzieży w Leśnicy, nastał raban, jakiego wcześniej w naszych stronach nie zaznano. Nawet Telewizja Polska na czele z Redaktor Jaworowicz przyszła z odsieczą. Protestowali bardzo zdecydowanie wszyscy: dzieci, rodzice, a najgłośniej dyrektorka i personel szkoły, których byt wisiał na włosku.

Budowaliśmy kanalizację, a nikt nam nie zapłacił!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Firma Krzysztofa Lipoka wystawiła faktury za roboty o wartości ponad 40 tysięcy. Są niezapłacone. Firma Krzysztofa Zieniuka na 46 tysięcy. Także nie dokonano zapłaty. Martynian Kampa jest stratny 26 tysięcy. Jego brat Waldemar Kampa do tej pory nie otrzymał należnych 150 tysięcy. Wszystkie te firmy od września ubiegłego roku pracowały przy budowie kanalizacji w Szymiszowie.

Jak wypędzono zakonników

Artykuły : 
Numer wydania: 

30 października 1810 roku „Fryderyk Wilhelm, z łaski Bożej Król Pruski” wydał prawo, które radykalnie odmieniło ustalony od wieków porządek rzeczy. Edykt o włączeniu wszelkich dóbr duchownych do monarchii kasował w całym państwie pruskim (a w tym w prowincji śląskiej) klasztory i majątek kościelny. Dla zakonników z Góry św. Anny nastały ciężkie czasy.

Pierwsze podziękowania po tegorocznych żniwach

Artykuły : 
Numer wydania: 
W Kalinowicach

Tegoroczny sezon żniwny w Kalinowicach został zakończony tradycyjnym festynem dożynkowym, który miał miejsce w sobotnie popołudnie, 24 sierpnia, na placu przy remizie. Festyn rozpoczął sołtys Stanisław Pawlik, witając wszystkich przybyłych, następnie starostowie dożynek Irena Cebula i Rajmund Bartodziej wraz z władzami gminy podzielili chleb z tegorocznych zbiorów i rozdali go wśród uczestników festynu.

Wrócić do życia

Artykuły : 
Numer wydania: 

Pan Staszek jest pilarzem, pracuje w lesie. Pan Janek przy produkcji paneli, a pan Tomek w zakładzie mechanicznym. Mają fach w ręku, mają pracę. Codziennie dojeżdżają z domu Barki do firm na całodzienną „szychtę”. Jeszcze niedawno nie mieli ani pracy, ani nadziei na nią. Zmieniło się to dzięki wspólnemu projektowi Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej Barka i Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich „Razem przeciw wykluczeniu społecznemu”.

Borycz ma już roczek...

Artykuły : 
Numer wydania: 
Festyn trwał dwa dni. Lecz najważniejsza impreza miała miejsce w niedzielę, kiedy to mieszkańcy wioski spotkali się na występach artystycznych. Prezentowało się Echo Krośnicy, dzieci i młodzież z zespołów młodzieżowych, była indiańska wioska i dmuchane zjeżdżalnie. Konkursy i wspólne zabawy z nagrodami. Gości doskonale rozruszała Ewelina Piechaczek.

Orlik otwarty za krótko!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Czytelnik z Jemielnicy (na jego prośbę nie ujawniamy imienia i nazwiska) napisał do redakcji list w następującej sprawie - cytujemy:

„Chodzi o godziny otwarcia Orlika w Jemielnicy. Są wakacje, gmina Jemielnica nie jest jakąś metropolią rozrywki, jedną z nielicznych rozrywek są boiska na Orliku, które oficjalnie są czynne tylko od 15 do 20. Wydaje mi się, że powinny być przynajmniej w czasie wakacji otwarte znacznie dłużej, bo zainteresowanie grą na Orliku jest bardzo duże, czasami nie ma nawet gdzie roweru postawić.

Dwa dni, dwa święta

Artykuły : 
Numer wydania: 
Wielka feta w Kolonowskiem

Od ubiegłorocznych dożynek gminnych nie odbyła się w Kolonowskiem tak duża impreza, a w zasadzie dwie niezależne, choć składające się w jedną całość. Sobotnie wydarzenie związane było z mijającą w tym roku 40 rocznicą nadania Kolonowskiemu praw miejskich. Niedzielna akcja kulturalna to, zorganizowany przez Bibliotekę i Centrum Kultury w Kolonowskiem, Festiwal Kultury Leśnej „Drzewo Życia”.

Bez telefonu i internetu w XXI wieku

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkaniec Dolnej, Walter Pordzik, zwrócił się do nas z następującym problemem:

- Wybudowałem nowy dom w Dolnej - mówi. - Złożyłem do firmy Orange wniosek o podłączenie telefonu i internetu. Przyjechał do mnie pracownik tej firmy i stwierdził, że wszystko da się zrobić. Po tygodniu otrzymałem SMS-a, że z powodów technicznych niemożliwe jest podłączenie telefonu i internetu. Skąd ta nagła zmiana decyzji? Tego nie wiem. Tym bardziej, że przez moją działkę przebiega słup z telekomunikacji, więc w czym tkwi problem?

W Żędowicach powstaje elektrownia słoneczna

Artykuły : 
Numer wydania: 
Ochrona środowiska stała się w ostatnim czasie bardzo modna. W mediach pojawiają się spoty społeczne, dotyczące oszczędzania wody i prądu. Wszyscy borykamy się z nową ustawą śmieciową, która przecież też ma pomóc w dbaniu o środowisko. Jedną z metod proekologicznych jest wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł. I choć rząd nie może się uporać z ustawą o odnawialnych źródłach energii, Jan Strzoda z Żędowic wziął sprawy w swoje ręce i nie czekając na decyzję opieszałych władz postanowił wybudować elektrownię słoneczną.