fbpx 725 | Strzelec Opolski

725

Numer wydania 725

(25)
wtorek, 18 Czerwiec, 2013

NEWS! NEWS! NEWS!

Numer wydania: 
Zalane domy, zniszczone drogi. Poręba, Leśnica, Kadłubiec, Wysoka i inne miejscowości gminy Leśnica ucierpiały wskutek nawałnicy, która przeszła we wtorek po południu. Więcej w najbliższym wydaniu gazety. Chcesz zobaczyć filmik z tej nawałnicy? Odwiedź nasz profil na Facebooku!

Ładny minister i brzydki aptekarz

Artykuły : 
Numer wydania: 

Jeśli w aptece przez dłuższy czas brakuje jakiegoś leku, niekoniecznie musi być to wynikiem złego funkcjonowania rynku. Radio Tok FM odkryło właśnie nowy proceder: medykamenty przeznaczone dla polskich pacjentów coraz częściej trafiają do Europy Zachodniej. Redystrybucją zajmują się same apteki, choć takie postępowanie jest niezupełnie zgodne z prawem. Ale przykład idzie z góry. Ustalenia reporterów radiowych zbiegły się w czasie z informacją, jak nagina się prawo na najwyższych szczeblach władzy.

Powstanie - agitacja i ofiary

Artykuły : 
Numer wydania: 
Plebiscyt z 20 marca 1921 roku miał zdecydować, do jakiego państwa przynależeć będą bogate ziemie śląskie. Sytuacja była skomplikowana. Śląsk od ponad półtora wieku należał do Prus, a potem Cesarstwa Niemieckiego. Praktycznie cała administracja, szkolnictwo, inteligencja i wyższe warstwy społeczne były zgermanizowane lub przyjechały tutaj z głębi Niemiec. Z kolei na wsi nadal mówiono po śląsku. Ostoją polskości był też w dużej mierze Kościół. Było oczywiste, że jakakolwiek decyzja o przynależności Śląska spowoduje wewnętrzne walki.

Wiemy, kto wywiezie nasze śmieci

Artykuły : 
Numer wydania: 

Rozstrzygnięty został ogłoszony przez gminę przetarg na odbiór i zagospodarowanie śmieci. Jak już informowaliśmy, do przetargu zgłosiły się cztery podmioty: dwa konsorcja (składające się z dwóch przedsiębiorstw każde) oraz dwie samodzielne firmy. Najniższą cenę zaproponowało konsorcjum firm z Rudy Śląskiej i Pyskowic. Drugą była wspólna oferta strzeleckiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Mieszkaniowych oraz spółka Naprzód Rydułtowy. Po przeanalizowaniu dokumentów przetargowych komisja postanowiła unieważnić ofertę firm z Rudy Śląskiej i Pyskowic. Dlaczego?