fbpx 708 | Strzelec Opolski

708

Numer wydania 708

(8)
wtorek, 19 luty, 2013

Nie śpij - dają pieniądze

Artykuły : 
Numer wydania: 
Powiat strzelecki może w najbliższym czasie dostać duże pieniądze, nawet 360 mln zł. To dziesięć proc. kwoty, jaką władze województwa planują uzyskać z funduszy wynegocjowanych przez rząd w Brukseli w ramach kolejnego budżetu unijnego. Powie ktoś, że suma jest na razie patykiem pisana, bo nie ma pewności, czy marszałek Józef Sebesta ugra w Warszawie dla Opolszczyzny aż 900 mln euro. Ani czy otrzymamy właśnie tyle, ile wynikałoby z wyliczenia proporcji mieszkańców zamieszkujących nasz region do ogółu ludności w województwie. Odpowiem tak: mniej ważne jest obecnie, ile dostaniemy. Istota sprawy sprowadza się do tego, czy wiemy, na co te pieniądze chcemy przeznaczyć. Obserwując pasywny udział naszych samorządowców w różnych wojewódzkich gremiach i debatach, mam spore obawy.

Nowe miejsca pracy

Artykuły : 
Numer wydania: 
Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Siedlisko po wielomiesięcznych staraniach otrzymało dotację na budowę Zakładu Opieki Leczniczej (ZOL). W byłej szkole w Staniszczach Wielkich osoby niepełnosprawne umysłowo będą mogły uczyć się zawodu, opiekując się ludźmi starszymi i chorymi, pomagając w kuchni i wykonując drobne prace gospodarskie. W zakładzie ma znaleźć zatrudnienie 26 niepełnosprawnych oraz dodatkowo kilka osób obsługi medycznej.

Krwawy styczeń cd.

Artykuły : 
Numer wydania: 

OTMICE
Na początku lat 30. zaczęto w Niemczech wdrażać szeroko zakrojone plany rozbudowy infrastruktury wojskowej. W związku z tym rodzina Strachwitz musiała oddać państwu spory teren pod budowę lotniska. Wykorzystano je później do startu maszyn, które jako jedne z pierwszych zaatakowały teren Polski. Lotnisko działało nieprzerwanie do czasu wkroczenia Armii Czerwonej.

Będzie parking

Artykuły : 
Numer wydania: 
Mieszkańcy Szymiszowa-Osiedla od dłuższego czasu mieli nadzieję, że przy ul. Ligonia, tuż koło przystanku autobusowego, powstanie parking z prawdziwego zdarzenia. O pomyśle pisaliśmy na naszych łamach w lipcu ubiegłego roku. Henryk Skowronek, wówczas przewodniczący rady sołeckiej, przekonywał, że inwestycja jest potrzebna.

Dwadzieścia lat gadania!

Artykuły : 
Numer wydania: 
W kwietniu odbędzie się XX Wojewódzki Konkurs Gawędziarski Śląskie Beranie. Zespół Szkół Gminy Izbicko przygotowuje się od kilku miesięcy do obchodów dwudziestolecia. Uczniowie spotykali się między innymi z pomysłodawcami i pierwszymi propagatorami konkursu: Ryszardem Lipokiem i Ireną Dudą, nauczyciele przygotowywali wystawy zdjęć oraz statystki: ile szkół i uczniów przez lata wzięło udział w beraniu, ile było wygłoszonych tekstów etc. Informacje te zostaną dołączone do książki, wydanej na jubileusz.

Bezpiecznie i na bogato!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ostatnia sesja rady miejskiej w Kolonowskiem upłynęła pod znakiem pozytywnych wieści. Posiedzenie rozpoczęto od sprawozdania policji na temat działań podejmowanych na naszym terenie w 2012 roku. Okazuje się, że był to rok raczej spokojny, a sprawcy najgłośniejszych przestępstw z końca ubiegłego roku: kradzieży w kościele ewangelickim i napadu w okolicach dworca PKP zostali schwytani. Policjanci nadal skarżą się na brak rąk do pracy. Na komisariacie w Zawadzkiem jest 30 miejsc pracy i 7 wakatów.

Zagrożona Rodzina 4+

Artykuły : 
Numer wydania: 

Z doniesień ogólnopolskich mediów wynika, że najnowsze interpretacje urzędów skarbowych mogą zniweczyć starania gmin na rzecz rodzin. Jak podaje Rzeczpospolita, Izba Skarbowa w Warszawie uważa przyznawanie zniżek rodzinom wielodzietnym za korzyść majątkową, którą należy opodatkować.

Kronika policyjna

Artykuły : 
Numer wydania: 
Włam po fajki i wódę

Policjanci zatrzymali sprawców włamania do sklepu spożywczego w Kolonowskiem. Dwaj mężczyźni skradli między innymi alkohol, papierosy i słodycze o wartości 400 zł. Włamywacze to 23-letni mieszkaniec gminy Kolonowskie i 19-letni mieszkaniec gminy Zawadzkie.