fbpx Panie Wójcie Gminy Jemielnica - Panu nie wstyd? | Strzelec Opolski

Panie Wójcie Gminy Jemielnica - Panu nie wstyd?

Panie Wójcie Gminy Jemielnica - Panu nie wstyd?

Uzasadniona krytyka Wójta Gminy Jemielnica. Czy Panu nie wstyd? Czy Rada Gminy panuje nad sytuacją?

W 2013 r. przeznaczono w budżecie na oświatę 7 535 520 zł. Przez to, że subwencja nie wystarcza, gmina musi dokładać z własnych środków, do utrzymania oświaty prawie 2 315 000 zł. Są to pieniądze, które mogły by być przeznaczone na inwestycje, co więcej odgrywają w dzisiejszych czasach jeszcze większą rolę bo są środkami własnymi gminy i przy inwestowaniu można by powiększyć ten kapitał, środkami z Unii Europejskiej. Rzeczywiście dokładamy do oświaty bardzo dużo pieniędzy, dlatego Pan Wójt szuka oszczędności poprzez m.in. reorganizację oświaty oraz zastanawia się jak zmniejszyć koszty ogrzewania. Najwięcej bo aż 71,1% z kwoty 7 535 520 zł pochłaniają wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników oświaty. Panie Wójcie, dlaczego tu nie szukamy oszczędności, przecież tu się wylewają pieniądze? Absolutnie nie zrozumiały jest następujący fakt, Pan szuka oszczędności poprzez różnego rodzaju zabiegi, wynagrodzenia pochłaniają najwięcej, a Pan robi jeszcze waloryzację płac 5% dla pracowników obsługi. Panie Wójcie to kompletny absurd. Co więcej będą również wydatki związane z awansami zawodowymi nauczycieli, nagrodami jubileuszowymi, wynagrodzeniami rocznymi tzw. trzynastkami itd. Panie Wójcie, która prywatna firma, gdyby musiała dokładać do interesu zrobiła by waloryzację płac, czy inne dodatkowe wypłaty dla pracowników? Panie Wójcie mam wrażenie, że Pan nie wie, więc Panu mówię, że dzisiaj jest nadwyżka pedagogów bo są zamykane szkoły, jest ciężko na rynku pracy więc po co waloryzacja i różne inne świadczenia jak oni bez tego i tak będą pracować, po za tym na ich miejsca jest 10 innych, więc jak komuś się nie podoba to niech odejdzie. Panie wójcie czy Pan chce przez to zdobyć poparcie w oświacie. Uważam osobiście, że powinien się Pan zastanowić co Pan robi, nie może być tak że z jednej strony stajemy na głowie żeby oszczędzać, a z drugiej strony pieniądze się wylewają w nieuzasadniony sposób, było by zrozumiałe gdyby te pieniądze szły bezpośrednio na uczniów, ale jak idą na pensje pracowników oświaty to po prostu nazywa się to absurd i nie przemyślane gospodarowanie pieniędzmi. Bardzo dobrze że minister Rostowski, nie daje większej subwencji bo by to poszło tylko i wyłącznie na wynagrodzenia dla pracowników, a Wójt Gminy Jemielnica by nie zrobił waloryzacji na poziomie 5% tylko o wiele wiele większym.

Druga sprawa to oczywiście pokazanie jak bezlitośnie wójt sięga po raz kolejny do kieszeni mieszkańca i nie najlepszy sposób rozwiązania problemu śmieciowego.
Śmieci w Gminie Jemielnica są wywożone co tydzień (czyli największa częstotliwość), na przemian raz biorą popiół, raz śmieci mieszane. To znaczy, że śmieci trzeba segregować, magazynować lub zakupić drugi kosz - niestety tak eksperci z gminy wymyślili. Co więcej Ci sami eksperci podnieśli cenę z 8,87 do 12 zł za kosz. Tej podwyżki szło uniknąć, wystarczyło tylko zmniejszyć częstotliwość wywozu śmieci co 2 tygodnie i bez segregowania (płacilibyśmy więcej na wysypisku za kosz ale poprzez mniejszą częstotliwość by korzystniej było dla mieszkańców). Ale po co wójt ma tak rozwiązać sprawę jak za to płaci mieszkaniec. Panie wójcie czy kosze są co tydzień pełne, śmiem twierdzić, że aż tylu śmieci nie ma. Oby mieszkańcy woleli magazynować swoje śmieci i czekać z nimi do wywozu niż pozbywać się ich na dzikich wysypiskach śmieci od razu, bez magazynowania. Gdy w nie odległym temu czasie, była podwyżka kanalizacji o 13% Przewodniczący Rady Gminy Jemielnicy podkreślił w gazecie, że inne gminy płacą więcej (umiał się odnieść). Teraz nawet nie spojrzał na sąsiednie gminy bo tam są śmieci wywożone z mniejszą częstotliwością. Dlaczego w Gminie Jemielnica nie zmniejszono częstotliwości wywozu, a woleli sięgnąć głębiej do kieszeni mieszkańca? Dlaczego w innych gminach śmieciarka może jeździć co 2 tygodnie w Gminie Jemielnica co tydzień? Czy Pan Wójt chce dać zarobić więcej firmie która te śmieci wywozi, czy wyciągnąć jak najwięcej z kieszeni mieszkańca?

Panie Wójcie wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd. Dużo rodzinom ciężko jest dotrwać do końca miesiąca bo nie wystarcza... starsze osoby rezygnują z opału na zimę bo nie wystarcza... bo trzeba kupić lekarstwa i chleb,a Pan tak bezlitośnie, ostro tnie i sięga do kieszeni mieszkańca.

Panie Wójcie nie wszyscy pracują w urzędzie gminy czy w placówkach za które Pan jest odpowiedzialny gdzie waloryzacje płac są robione dynamicznie i z maksymalną częstotliwością.

Forum: 
Portret użytkownika o
Wysłane przez o (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2013 - 14:32

Wstyd, że mało zarabiającym podniósł płace o 5%? Szanuję pogląd jemielniczanina, choć nie zgadzam się z nim. Wręcz czuję lekkie zażenowanie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2014 - 11:09

A ja dodam jeszcze, że wysokość płac nauczyciela narzucana jest przez odgórne przepisy i wójt MUSI płacić tyle, ile wychodzi. Podstawowy składnik pensji, czyli tzw. zasadniczą ogłasza minister, do tego doliczamy obowiązkowe dodatki z legendarnej karty nauczyciela.
Tutaj przykładowy opis systemu http://www.samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/127429/Stawki-be...
Mało tego, nawet średnia pensja nauczyciela w gminie musi "pasować" do średniej przepisowej, zresztą niemałej.
Słowo "uzasadniona" przy krytyce jest tylko subiektywną oceną.

Portret użytkownika janek
Wysłane przez janek w 23 Styczeń, 2013 - 15:34

Czy Pan/i rozumie, że największym kolosem dla gminy pod względem wydatków jest oświata, a w tejże oświacie aż 71,1% wydatków stanowią wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników oświaty.
Tu jest największy wyciek pieniędzy więc dlaczego tu nie oszczędzamy, a jeszcze podnosimy? Za niedługo będzie tak, że dzieci w placówkach oświaty będą mieć zimno bo nie będzie wystarczać.
Jaka jest sekwencja zdarzeń prowadzona przez Pana Wójta:
1) Oszczędzamy reorganizujemy oświatę, analiza ekonomiczna zmiany ogrzewania
2)Podwyżka płac, KTÓRA BĘDZIE DAWAŁA ZNAKI NIE TYLKO W TYM ROKU ALE PRZEZ DZIESIĄTKI NASTĘPNYCH LAT BO JAK JUŻ RAZ SIĘ PODNIESIE TO IDZIE TO Z CZASEM.
Za rok powiemy, że oświata jeszcze więcej kosztuje a ta podwyżka już będzie w to wliczona
Uważasz że to jest ok?
Jak by prywatne przedsiębiorstwo musiało dokładać do interesu to czy podwyższyło by wynagrodzenia?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Styczeń, 2013 - 17:03

Panie Jemielniczanin,

aleś Pan jest mało zorientowany w temacie. Ile zarabia nauczyciel,a ile woźna w szkole? Najwięcej kosztują gminę zarobki nauczycieli,mimo że jest na nich subwencja. Woźna nie ma nawet połowy zarobków n-la.
Na czym tu oszczędzać?Dać jedną sprzątaczkę na całą szkołę? A może niech nauczyciele sprzątają wieczorami za darmo?
Człowieku, wypowiadasz się w temacie, w którym jesteś ignorantem. Nauczyciela nie zwolni wójt, bo go nie zatrudnia.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2014 - 12:08

Panie "janek" dlaczego pan tak jedzie po nauczycielach? Czy któryś pana skrzywdził?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2014 - 11:23

"... Tej podwyżki szło uniknąć, wystarczyło tylko zmniejszyć częstotliwość wywozu śmieci co 2 tygodnie i bez segregowania (płacilibyśmy więcej na wysypisku za kosz ale poprzez mniejszą częstotliwość by korzystniej było dla mieszkańców)..."
Niestety nie, płacilibyśmy dużo, dużo więcej. Na gminy nakładane są kary za zbyt mały procent śmieci segregowanych!

Odpowiedz