fbpx Dorosły wygląd nie oznacza dorosłości | Strzelec Opolski

Dorosły wygląd nie oznacza dorosłości

Dorosły wygląd nie oznacza dorosłości

Pod takim tytulem na stronie gminnej przeczytalem dzis :

'Gmina Strzelce Opolskie przystąpiła do V edycji kampanii społecznej „Pozory mylą – dowód nie”. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi sprzedawców i świadków sprzedaży alkoholu w sklepach, restauracjach, barach że dorosły wygląd nie oznacza dorosłości.
Alkohol jest przyczyną poważnych problemów i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji:
• wypadków drogowych,
• utonięć
• konfliktów z prawem,
• zwiększa prawdopodobieństwo, że młody człowiek stanie się ofiarą lub sprawcą przestępstwa.

Dokładne badania prowadzone na przestrzeni ostatnich kilku lat, wskazują na gwałtowny wzrost spożycia alkoholu przez młodzież. Ilu tragedii i nieszczęść spowodowanych nadużywaniem alkoholu przez dzieci i młodzież można było uniknąć?.
Dlatego tak ważne jest przestrzeganie prawa i nie podawanie alkoholu nieletnim. Mając na uwadze powyższe Gmina Strzelce Opolskie aktywnie uczestniczy w kampaniach mających na celu ograniczenie sprzedaży alkoholu nieletnim. W ramach tegorocznej kampanii Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadziła kolejną akcję polegającą na tzw. „prowokacji zakupu kontrolowanego alkoholu” metodą „TAJNY KLIENT” przez trzy podzespoły kontrolno – interwencyjne składające się z młodo wyglądających (lecz pełnoletnich) uczniów Liceum Ogólnokształcącego, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich oraz członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Komisji Spraw Społecznych i Porządku Publicznego.
Powyższy eksperyment miał na celu sprawdzenie czujności i gotowości strzeleckich sprzedawców do przestrzegania prawa poprzez legitymowanie osób nieletnich.

W trakcie wizytacji łącznie skontrolowano 57 placówek sprzedaży gastronomicznej i detalicznej napojów alkoholowych i ustalono:

I ETAP: 11 czerwca 2015 r. w którym uczestniczyli członkowie ww. komisji oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych - polegał na skontrolowaniu 54 placówek sprzedaży gastronomicznej i detalicznej alkoholu i próbie zakupu alkoholu przez „młodo wyglądających uczniów” metodą „Tajny Klient”.
WYNIKI: w 39 placówkach zażądano okazania dowodu osobistego, w 13 placówkach sprzedawcy wyrazili gotowość sprzedaży alkoholu bez zażądania dowodu tożsamości, 2 placówki były nieczynne.

II ETAP: 18. czerwca 2015 r. polegał na skontrolowaniu tych samych 57 placówek sprzedaży gastronomicznej i detalicznej alkoholu i próbie zakupu alkoholu przez „młodo wyglądających uczniów” metodą „Tajny Klient”.
WYNIKI: w 50 placówkach zażądano okazania dowodu osobistego, w 4 placówkach sprzedawcy wyrazili gotowość sprzedaży alkoholu bez zażądania dowodu tożsamości, 3 placówki były nieczynne.

REASUMUJĄC: Podczas dwukrotnej kontroli tylko w jednym sklepie sprzedawcy dwukrotnie nie poprosili o dowód osobisty. Do 38 lokali, gdzie sprzedawcy zażądali okazania dowodu osobistego Burmistrz Strzelec Opolskich i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wystosowali listy gratulacyjne z informacją , iż lokal uzyskał status odpowiedzialnego lokalu, w którym nie sprzedaje się napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim. W 17 placówkach raz poproszono o dowód, a raz nie poproszono – w tym przypadku komisja postanowiła przeprowadzić w najbliższych miesiącach rekontrolę.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przypomina:
W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom do lat 18, zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 26.10.1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a sprzedawca napojów alkoholowych jest uprawniony do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek osoby kupującej alkohol. Zgodnie z art. 43 cytowanej ustawy, zarówno sprzedawca, jak i kierownik zakładu handlowego, w którym dopuszczono do popełnienia przestępstwa w postaci sprzedaży lub podania napoju alkoholowego, w wypadku kiedy jest to zabronione, podlegają karze grzywny. W przypadku takim istnieje również możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych, a postępowanie prowadzone jest na podstawie przepisów o postępowaniu karnym."

 Co o tym sadzicie?

Forum: 
Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Sierpień, 2015 - 22:06

  I dlatego   za aprobatą burmistrza   przedłużono sprzedaż napojów alkoholowych  w ogródkach piwnych do godz 24   a są lopkale w ktorych można chlać 24gdz/doba tak aby  niedopite pijaczki ktore chlały do tej pory do 23   za zgodą burmistrza mogły wprowadzić się w stan nieważkości  o godzinkę dlużej . 

 

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Sierpień, 2015 - 23:36

A co Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ma do powiedzenia nt. projekcji bajek dla dzieci między butelkami piwa w SOK-u? I co to wogóle ma wspólnego z "kulturą"?
Jak widać przykład hipokryzji idzie z samiuśkiego wierchuszka.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Sierpień, 2015 - 13:06

 A po co jest  tak komisja . dziwny stwór/  chyba tylko po to aby drenować budżet miasta i być przechowalnią dla pociotków królika

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 8 Sierpień, 2015 - 13:40

Dorosly wyglad nie oznacza doroslosc, doroslosci nie oznacza tez ukonczenie 18 roku zycia.Do zycia trzeba dojrzec, do uczestnictwa w Komisji ds Rozwiazywania Problemow alkoholowych takze. A co mamy?

Mamy ustawe ktora ma 33 lata i jest prawnym przestarzalym bublem ktory zostal nam w spadku po Jaruzelskim.Nikt sie juz nia nie przejmuje ale jest, obowiazuje wiec trzeba przynajmniej stworzyc pozory ze cos sie robi.Czy gmina Strzelce Op. ma jakis program przeciwdzialania alkoholizmowi - nie wiem.Nie wiem bo nie ma publikacji na stronie internetowej gminy..Jest za to pelnomocnik burmistrza do tych spraw, jest komisja. Zadaniem komisji jest miedzy innymi opiniowanie w sprawach dotyczacych handlu alkoholem, szczegolnie wnioskow dotyczacych nowych punktow sprzedazy alkoholu.. W tym miejscu trzeba przypomniec ze liczba punktow sprzedazy w gminie znacznie wzrosla od 1982 roku kiedy to spozycie alkoholu bylo ogromne i utrzymuje sie do dzis. Rada Miasta  ustalila ze tych punktow bedzie 75 mimo ze liczebnosc mieszkancow gminy znacznie spadla z powodu emigracji. W ogromnej wiekszosci gmin w Polsce rady miejskie uchwalily w jakich odleglosciach od siebie moga byc punkty sprzedazy alkoholu. W Strzelcach uchwaly w tym temacie nie podjeto  efektem czego jest sklep z gorzala przy sklepie z gorzala. Przyklad: Na osiedlu Piastow Slaskich na odcinku 40 metrow sa 3 sklepy, a na 100 metrach w tym samym ciagu 4. Autor podaje ze na 39 skontrolowanych placowek w 13 wykazano chec sprzedazy alkoholu bez zazadania dowodu tozsamosci. A wiec w dokladnie 1/3 placowek . Oczywiscie po kilku dniach wynik byl lepszy, bo musial. Kontrole minely i wszystko wroci do normy. O sprzedazy alkoholu nietrzezwym juz mowy nie ma.. Nietrzezwym sprzedaje sie alkohol wszedzie. Na osiedlu wszystkim ,i malolatom takze ,szczegolnie w sklepie otwartym do goz. 2 w nocy sasiadujacym z automatami do gry czynymi 24 godz na dobe. Serwuje sie wiec w nocy mieszkancom glosne zachowanie z wulgarnym jezykiem przez co ci mieszkancy rano wstaja do pracy wpolprzytomni. Tak samo jest w innych punktach w ktorych alkohol sprzedaje sie w ogrodkach do godz 24..Co na to pan Trzeciak, przewodniczacy komisji ladu spolecznego.

Ciekawe jest takze stanowisko Gminnej Komisji ds Rozwiazywania Problemow Alkoholowych w kwestii opiniowania. Sama nazwa komisji wskazuje na to, ze powinna ona kazdy wniosek o otwarcie nowego punktu sprzedazy alkoholu opiniowac na nie. Nie ma ani jednej takiej opinii. Alkohol to znaczne zrodlo dochodu wiec dla burmistrza  jest ok. Im ich wiecej tym lepiej. Pelnomocnik burmistrza sie nie sprzeciwi bo jest na jego garnuszku. Burmistrz wysyla listy gratulacyjne do sklepow z informacja ze otrzymaly status odpowiedzialnego lokalu. Co za ironia. A gdzie informacja o ukaraniu winnych? Gdzie informacja ze tym winnym cofnieto licencje na dalsza sprzedaz alkoholu? Gdzie informacja o tym jak wyglada sprzedaz alkoholu mlodziezy w knajpach? Nie ma. Takich kontroli nie ma bo ci ktorzy moga ja przeprowadzic pracuja od 7 do 15. Prawda jest taka ze mamy wyjaca ordynarna , pijana mlodziez w godzinach nocnych zaklucajaca spokoj tym ktorzy nastepnego dnia ida do pracy niewyspani, polprzytomni pracowac na pensje burmistrza, jego zastepcow i pelnomocni ds Rozwiazywania Problemow Alkoholowych Komisja jest martwym stworem ale musi byc bo ciagle martwa ustawa obowiazuje , a ze nie przystaje juz do obecnych warunkow to malo wazne. Poki co punktow sprzedazy alkoholu przybywa. O utrudnieniach w dostepie do alkoholu sie nie mysli a wrecz jest przeciwnie. Komisja Ladu Spolecznego problemu nie widzi a niewyspane, polprzytomne spoleczenstwo cierpi no bo kasa dla gminy jest najwazniejsza a  niezadowoleni zawsze moga z bezsilnosci pojsc do lasu czy na koniec  parku i sie wykrzyczec.. Rada Miasta problemu nie widzi, Komisje nie widza, Policja nie widzi bo skoro nikt nie dzwoni z zalami to znaczy ze jest ok.Mieszkancy mowia ze dzwonienie na policje o 1 w nocy nic nie daje bo zanim przyjada o to juz sami musza isc do pracy. Tak wiec podsumowujac wiem ze punktow sprzedazy alkoholu bedzie przybywac, ci ktorzy zadaja dowodu tozsamosci otrzymaja listy gratulacyjne, ci ktorzy maja to w nosie moga bezkarnie sprzedawac alkohol malolatom i nietrzezwym bo nikt nie odwazy sie cofnac im zezwolenia, a pelnomocnik burmistrza do spraw alkoholowych moze spac spokojnie bez obaw o utrate najlepszej fuchy w miescie. Wystarczy tylko ze  kazdy wniosek o handel gorzala przyklepia na tak. A alkohol w Domu Kultury? No coz, to i cala ta walka z alkoholizmem to poklosie pijanego myslenia. Pozorowane dzialania a szkody coraz wieksze. W Polsce ciagle spozywa sie 11 litrow czystego spirytusu na glowe rocznie. Niezmiennie od 1982 roku. A po alkohol siega juz 75  procent mlodziezy gimnazjalnej a samopoczucie decydentow niezmiennie wysokie.

silco

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Sierpień, 2015 - 14:34

W Strzelcach Op. z gminnego budżetu są lepiej niż dobrze opłacane dwie pracownice zajmujące się dystrybucją napojów alkoholowych. Sprzedaż odbywa się pod płaszczykiem kultury, a pracownice zatrudnione z klucza towarzyskiego w celu animacji kultury pasywnie odsiadują swoje godziny pracy.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Sierpień, 2015 - 16:41

Proponuje wszystkie punkty sprzedazy alkoholu czynne po 22 przeniesc na Szczepanek.

Odpowiedz