fbpx Piękny koncert, a co dalej? | Strzelec Opolski

Piękny koncert, a co dalej?

Piękny koncert, a co dalej?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na początku listopada parafianie kościoła pw. św. Bartłomieja w Kielczy świętowali 240-lecie istnienia świątyni, a w minioną niedzielę znów były powody do radości. Odbywał się tu koncert Gaude Mater Polonia Wincenty z Kielczy in Memoriam.

 

Zabytkowa świątynia jak co roku zamieniła się w salę koncertową. Wystąpił chór Schola Cantorum Opoliensis, działający przy Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Chór wyśpiewał Msze Maxa Filkego. W koncercie wystąpili również soliści: Agata Ranz - alt, Paweł Zdebski - tenor, Oskar Koziołek Goetz - bas i Michał Blechinger, grający na organach. Dyrygentką była Anna Sikora.

 

Zabytkowa świątynia w Kielczy była pełna słuchaczy, spragnionych kontaktu z kulturą wysoką. Jak zawsze podczas spotkań ku pamięci Wincentego - zasłużonego dla Polski mieszkańca Kielczy - panowała wyjątkowa atmosfera.

 

Po koncercie w zabytkowej chacie można było skorzystać z kawiarenki: napić się kawy, zjeść ciasto upieczone przez gospodynie z Kielczy. W organizację koncertu, poza Biblioteką i Kulturą w Zawadzkiem, zaangażowała się także parafia w Kielczy i stowarzyszenie im. Wincentego z Kielczy. Wsparcia finansowego udzielił marszałek województwa opolskiego.

 

Kolejny rok z rzędu odbył się tylko jeden koncert ku pamięci kompozytora, a wielu pamięta, jak jeszcze parę lat temu festiwal obejmował wydarzenia w kilku miejscowościach na terenie całego województwa. W 2019 roku chciano powrócić do tej idei: Biblioteka i Kultura składała wnioski do kilku instytucji o dofinansowanie przedsięwzięcia, aby udało się ponownie zorganizować pełen festiwal. Dominik Kowalski z BiK wspomina, że planowano poza koncertami, wykłady dla dorosłych i zajęcia w szkołach dla dzieci. Niestety, choć wnioski oceniono wysoko, nie dostały ostatecznej akceptacji z powodu braku środków. Zdaniem Kowalskiego, dopóki nie uda się pozyskać dodatkowych funduszy, nie ma szans na powrót do dawnego festiwalu.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Żeby było ładniej
Ściągnięto komendanta!
Niezły numer!
Art Voice zaprasza
Jesteśmy akademią

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Listopad, 2019 - 12:53

Napiszcie jeszcze ile ta imprezka dla garstki ludzi kosztowała podatników.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2019 - 12:53

Co znaczy dać,mało to biedne państwo rozdaje,daj się do roboty to będziesz miał i twoje dzieci,ja pracuję i mi nie musi nikt nic dawać,lepiej by było jakby mnie zabierali żeby nierobom dawać za darmo ot cała tajemnica.Popieram więcej imprez które podnoszą poziom kultury w społeczeńswie.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2019 - 07:53

Na koncercie byli i "ludzie i dzieci"!! Jak ciebie to nie interesuje,bo wolisz chlać to twój problem! Oby więcej tego typu imprez bo widać po wpisie powyżej ,że społeczeństwo gminy Zawadzkie coraz bardziej "chamieje".

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2019 - 13:51

Ja sam w sobie jestem oryginalny,dla takiego buraka jak ty nie muszę się wysilać!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2019 - 19:50

rozmowa z prymitywnym analfabetą jest stratą czasu więc wiesz nie chce mi się z tobą pisać

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Listopad, 2019 - 21:04

Ale jest na to rada,nie  mów do lustra -nie będziesz rozmawiał z prymitywem, którego tam widzisz . Wyjdź i porozmawiaj z ludzmi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2019 - 14:16

z prymitywem jest ten problem ze nigdy nie zrozumie ze jest głupi bo jest na to zaglupi i to jest twój problem i twoich starych lecz nogi cioto

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Listopad, 2019 - 15:17

Jak masz problem ze sobą prymitywie,to nie użalaj się tutaj , tylko rozwiąż ten problem, cioto do kwadratu, a starych to sobie szukaj u siebie!!

Odpowiedz