fbpx Ważniejszy basen czy remiza? | Strzelec Opolski

Ważniejszy basen czy remiza?

Ważniejszy basen czy remiza?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na październikowej sesji radni śledzili między innymi wydatki związane z funkcjonowaniem w sezonie letnim basenu przy ul. Bogusławskiego. Basen działał od 26 czerwca do 1 września bieżącego roku. Koszty z tym związane wyniosły 72 tysięcy złotych. W tej kwocie zawarło się wynagrodzenie ratownika, koszty administrowania obiektem, wymiana wody i wiele innych składników.

 

Radny Michał Rytel przypomniał, że za porównywalną kwotę można wykonać nową izolację basenu, która jest konieczna do jego poprawnego funkcjonowania. Radny zastanawia się, czy warto tyle pieniędzy ładować w będący w złym stanie obiekt, czy nie lepiej trochę przetrzymać i te środki przeznaczyć na renowację? Po nałożeniu zalecanej przez specjalistów folii zgrzewanej będzie miało sens dalsze inwestowanie w ten obiekt, na przykład złożenie wniosku o dotację na siłownię zewnętrzną.

 

Burmistrz Mariusz Stachowski zwrócił uwagę, że 72 tysiące to całkowite koszty funkcjonowania, a woda, która ucieka przez szczeliny to zaledwie 12 tysięcy. Uszczelnienie niecki na pewno obniży tę kwotę, ale nie na tyle, by wyrównać koszty remontu. Pozostałe koszty się nie zmienią. Zdaniem burmistrza, w basen trzeba zainwestować o wiele więcej, by stał się prawdziwą atrakcją: trzeba wymienić płot i oświetlenie.

 

- Jestem za tym, żeby mieć basen, ale mamy tyle wydatków... - podkreślał Stachowski. - Nie wiem, czy ratować ten „szrot”.

 

W dyskusję włączył się radny Michał Baryga, który uważa, że gmina pieniądze zaplanowane na dokumentacje nowej remizy OSP w Żędowicach powinna przeznaczyć na remont basenu. Zdaniem Barygi, projekt w Żędowicach służy części mieszkańców, a basen całej społeczności gminy. Burmistrz argumentował, że basen działa tylko przez około dwa miesiące, a remiza cały czas i przeszedł do wyliczania braków budżetowych na przyszły rok. Obecnie brakuje około dwóch milionów, aby domknąć budżet. Na razie nie ma więc perspektyw ani na basen, ani na remizę.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Elewacje jak malowane
Dotacja jest, czy zdążą?
Pozbądź się śmieci!
Radna strofuje urząd
Kiedy zaświecają...
Więcej miejsc

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 12 Listopad, 2019 - 13:05

Basen może funckjonować przez cały rok. Wystarczy go po wakacjach nie zamykać  i będzie czynny, jak kiedyś nie dwa miesiące, a dwanaście. Latem wystarczy tylko do niego napuścić wody. Przez resztę sezonu może służyć jako plac zabaw i teren rekreacyjny.

Czy powieszenie na nim kłódki po wakacjach ma być przyczynkiem do jego likwidacji? Jeśli tak, to może poprosić o usługę złomiarzy?

Portret użytkownika Mieszkaniec zaw
Wysłane przez Mieszkaniec zaw (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2019 - 17:38

Pieniadze na centrum przesiadkowe sa pozyskane z zewnatrz. Warto cos nowego wybudowac nie z swoich pieniedzy nawet jak bedzie sluzyc tylko malej ilosci mieszkancom i teren bedzie lepiej wygladac. Panie Baryga mysle ze jednostki osp sa wazniejsze w gminie niz basen otwarty przez dwa miesiace. Osp w zedowicach sluzy calej gminie a nie tylko mieszkancom.

Portret użytkownika Mieszkałem tam
Wysłane przez Mieszkałem tam (niezweryfikowany) w 12 Listopad, 2019 - 19:15

Co to za kwota 2miliony...przecież dla burmistrza-czarodzieja to nic.Młodzi,pakujcie walizki i się przeprowadzajcie,bo wkrótce Zawadzkie będzie domem spokojnej starości,cichym zielonym zakątkiem z wyspami i centrum przesiadkowym.Czemu nikt z radnych nie wpadnie na pomysł,żeby za tak marne gospodarowanie gminą-obniżyć burmistrzowi pensję choćby o połowę,skoro gmina biedna to niech chociaż jego zarobek jest na poziomie takim jak prowadzi gminę...

Portret użytkownika Sg
Wysłane przez Sg (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2019 - 08:23

Wiele innych skladnikow? Jakich, do jasnej cholery!? Natryskow - nie ma, kible - nie  ma, przebieralnia - nie ma, slizgawka - nie ma, piaskownica zasypana. Dzieciom pokazywalem hustawki na ktorych  sie hustalem i karuzele na ktorej sie 40 lat temu krecilem. Kuzwa to jest jak wyjete z filmu Bareji. 

Portret użytkownika kolejny gość
Wysłane przez kolejny gość (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2019 - 08:58

Burmistrz wie co robi, oszczędza jak tylko może, a społeczeństwo tego nie docenia.

  1. Natryski; trzeba na nie wydać określone kwoty, potem dbać o nie i je konserwować oraz płacić za cieknącą wodę.
  2. Kible muszą zapewniać wysoki standart higieniczny co wiąże się z dod. wydatkami na środki dezynfekujące i na sprzątający personel.
  3. Przebieralnia? Zbędny koszt, pod lub za kocykiem/ręcznikiem też można.
  4. Ślizgawka, zbędna ze wzgl. na czychające niebezpieczeństwa skaleczeń, upadków, itp.
  5. O piaskownicę też trzeba dbać. Systematyczna wymiana piasku generuje dalsze koszty.

Nie ma to jak kiedyś. Wielu te czasy pamięta, burmistrz chyba też.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2019 - 10:56

Racja... A wiec: Remize wybudowac, a odnosnie tematu basenu (jednego jak i drugiego) szukac prywatnego inwestora. Przy czym nie trzeba terenu od razu sprzedawac, co jednak tez nie musi byc z gory wykluczone. Wydaje mi sie, ze prywatny sektor jest w stanie lepiej i szybciej rozpoznac wymagania wolnego rynku anizeli UMiG. Czas reakcji na jego (rynku) zmiany rowniez sprzyja uklonowi w kierunku prywatyzacji inwestycji.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2019 - 15:05

Remiza w Żędowicach nie potrzebna, przegrupować i wzocnić sprzętowo i finasowo OSP Zawadzkie oraz Kilelcza natomiast basen na powstańców powinno się bezwarunkowo doprowadzić do minimum standardów krajów europejskich.

Portret użytkownika Mieszkaniiiec
Wysłane przez Mieszkaniiiec (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2019 - 17:34

Remiza bardziej potrzebna niż burmistrz i rada miasta w naszej gminie...Strażacy pomagają mieszkańcom,a rajcowie..hmmm odpowiedzcie sami

Portret użytkownika kolejny gość
Wysłane przez kolejny gość (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2019 - 13:01

Dziwne podejścia do tematu.

Burmistrz; „znikająca z basenu woda” to zaledwie 12 tyś. zł – super , tylko tak dalej!

Michał Rytel; wykonanie izolacji jest konieczne. Stanowiło by ono tym samym element renowacji.

Michał Baryga; proponuję złożenie rezygnacji z funkcji radnego i wstąpienie do OSP. Wtedy dowie się Pan że OSP służy nie tylko części mieszkańców gminy.

Portret użytkownika Nie plakon
Wysłane przez Nie plakon (niezweryfikowany) w 13 Listopad, 2019 - 20:00

Szybko społeczeństwo zapomina o tym jak można liczyć na strażaków. A powódź, a tornado, a wichury, a pożary sadzy w kominie, a zabezpieczenie imprez... To się samo robi? Nie jestem strażakiem, ale ich doceniam. To są ochotnicy a nie zawodowcy, liczycie że będą na każdy gwizd.. oni też mają swój dobytek, swoje rodziny i potrzeby.  Doszkalaja się kiedy inni siedzą przed tv i narzekają na wszystko.

Pomysł z remiza w szkole jest zły.. za chwilę będzie brak miejsca dla dzieci w szkole tak jak to jest w przedszkolach i gdzie się będą uczyć.. obecna remizę przygotować tylko na jeden pojazd i to mały zgrabny.. stare samochody tylko narażają na koszty, a strażaków chętnych do tych działań coraz mniej więc po co tyle sprzętu. Niech jest jeden a porządny

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Listopad, 2019 - 19:29

Panie radny mam dobry pomysł odnośnie basenu. Niech każdy radny zrzeknie się swojej diety i przeznaczy ją na remont basenu na Powstańców. Mieszkańcy naszej Gminy co o tym myślicie? 

Portret użytkownika alf
Wysłane przez alf (niezweryfikowany) w 17 Listopad, 2019 - 17:24

Panie Baryga 

takiego idiotyzmu jak Pana koncept dawno nie slyszlaem! Wg Pana "myśli" pozary wybuchaja incydentalnie a ich gaszenie trwa pare godzin. To daje w sumie - powiedzmy w skali gminy  rocznie  ca. 12-40 godzin. A basenik w uzyciu jest 2 mieisiace (w godzinach funkcjonowania). I na tym polega "wyższośc  Swiat Wilekanoncnych nad Swietami Bozego Narodzenia ". Obaiwam sie, że Pan nie złapie tej ostatniej frazy... Intelekciku niedostatek

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Listopad, 2019 - 22:32

Mieszkańcy naszej Gminy się tym nie przejmują. Oni wolą festyny szczególnie gdy dają darmowe piwo.

Odpowiedz