fbpx Burmistrz oszukał mieszkańców? | Strzelec Opolski

Burmistrz oszukał mieszkańców?

Burmistrz oszukał mieszkańców?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Burmistrz Zawadzkiego podpisał umowę na remont odnogi ul. Powstańców Śląskich między blokiem nr 11 a garażami, pisaliśmy już, że inwestycja ta będzie realizowana w tym roku. Gdy informacja się rozeszła, zadzwonił do nas oburzony pan Robert, który uważa, że burmistrz oszukuje mieszkańców.

 

- Parę lat temu burmistrz przeprowadzał wśród mieszkańców ankietę na temat uporządkowania ruchu na osiedlu Powstańców Śląskich, to była jego inicjatywa, a nie nasza - przypomina. - Wolą mieszkańców było otwarcie mostku na Koronczoku i ograniczenie ruchu pod blokiem nr 11 przez odcięcie drogi od strony bloków 17 i 19. Tymczasem burmistrz mostku nie zrobił, a pod naszym blokiem nr 11 remontuje drogę, robiąc autostradę dla wszystkich, którzy tędy jeżdżą - uważa pan Robert. - Nawierzchnia ma być z kostki, która jest bardzo głośna, w dodatku dowiedziałem się, że ma zniknąć kilkanaście miejsc, gdzie parkują auta, a przecież parkingów wciąż nam brakuje - wylicza mężczyzna.

 

Zdaniem pana Roberta, burmistrz nie działa na korzyść mieszkańców, odczekał dwa lata od czasu ankiety, a teraz robi coś odwrotnego niż było ustalone.

 

Mariusz Stachowski sprawę ulicy Powstańców Śląskich widzi zupełnie inaczej. Gmina musi zapewnić dojazd na osiedle, starano się o fundusze zewnętrzne na ten cel, ale się nie udało.

 

- Na remont tej drogi mieliśmy gotową dokumentację, szkoda, żeby się zmarnowała - wyjaśnia burmistrz. - Mamy zamiar tylko wymienić obecną tam trylinkę na nową kostkę betonową. Gmina robi tylko drogę, w ogóle nie będziemy wchodzić na tereny przyległe, które należą do spółdzielni - zapewnia Mariusz Stachowski. - My tylko poprawiamy standard: gdy pada deszcz, mieszkańcy nie potrafią tam wyjechać z garażu, zimą jest problem z odśnieżaniem. Trzeba to zmienić - mówi. - Gmina przebudowuje drogę w ramach pasa drogowego i zgodnie z projektem - podkreśla burmistrz.

 

W Spółdzielni Mieszkaniowej Hutnik dowiedzieliśmy się, że nikt nie ma zamiaru likwidować utwardzonych miejsc, na których obecnie parkują auta. Prezes Leszek Kleczko zapewnia, że zostaną one tylko wyłożone kostką, tak, by były spójne z gminną inwestycją.

 

Burmistrz Mariusz Stachowski przypomina, że budowa przejazdu nad Koronoczkiem, o który apelowali mieszkańcy, wiąże się z budową obiektu mostowego, a na to gminy nie stać. To rozwiązanie w najbliższym czasie nie może zostać zrealizowane.

 

Obecny remont odnogi ul. Powstańców Śląskich ruszył w poniedziałek 4 listopada i ma potrwać do 20 grudnia.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Drugi raz w tym roku
Zmiany wokół kina
Nowy kalendarz
70 domów z kanalizacją
Stojaki są, worków nie ma?

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 5 Listopad, 2019 - 10:05

A co to za tłumaczenie, że zgodnie z projektem? Świętość jakaś czy co? Projekt robi się pod potrzeby i oczekiwania mieszkańców, a dopiero potem według niego drogę. Kto ten projekt zrobił i według jakich założeń? Krasnoludki losy ciągnęły?

Metoda faktów dokonanych. A mostek na Koronczoku miał zniknąć, Część osiedla przy 11-tce miała zostać odciążona, 17-ka i 19-ka miała dostać swój wjazd od strony Netto. Ankieta była. Konsultacje z mieszkańcami też. Była nawet obietnica, że "w przyszłym roku", bo teraz już sie nia da.

W zamian będziemy  mieć autostradę na osiedlu i to zupełnie w poprzek oczekiwań mieszkańców.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Listopad, 2019 - 13:04

Stanowcze NIE dla połączenia z ul.Stawową!!! Na szczęcie najbiedniejszej gminy  w Polsce dłuuuugo nie będzie na to stać.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Listopad, 2019 - 13:04

Stanowcze NIE dla połączenia z ul.Stawową!!! Na szczęcie najbiedniejszej gminy  w Polsce dłuuuugo nie będzie na to stać.

Portret użytkownika Bronek Bul
Wysłane przez Bronek Bul (niezweryfikowany) w 5 Listopad, 2019 - 22:07

Wielu mieszkańców w innych miejscach naszego miasta chętnie zobaczyłoby taką "autostradę" jak o niej piszesz przed swoimi domami czy klatkami. Na Zaciszu jest kostka i się cieszą. Autostrada może by była gdyby to była droga przelotowa. Tą drogą jeżdżą wyłącznie mieszkańcy, nikt inny. Nie ma co płakać tylko się cieszyć, że ma być zrobiony remoncik.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Listopad, 2019 - 14:27

Jakiś czas temu oglądałem tę dokumentację i z tego co zapamiętałem, mam  spore wątpliwości, czy droga na pewno będzie realizowana zgodnie z projektem... 

W dokumentacji projektowej przewidziano nawierzchnię asfaltową, a nie z kostki brukowej.

Projekt obejmował także BUDOWĘ kanalizacji deszczowej na całym odcinku... W warunkach przetargu przewidziano jedynie remont istniejących wpustów kanalizacyjnych ... czyli dokładniej mówiąc JEDNEGO...

Poza tym nie wyobrażam sobie, żeby pozostawiono utwardzone miejsca postojowe znajdujące się bezpośrednio przy bloku nr 11. Po pierwsze projekt przewiduje budowę chodnika wzdłuż drogi od strony bloku, więc wjazd na te miejsca parkingowe prowadziłyby przez ten chodnik, a po drugie zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi (w tym konkretnym przypadku) odległość miejsc postojowych od okien powinna wynosić co najmniej 7 metrów.

Jako mieszkaniec bloku nr 11 liczę, że ktos zwróci na to uwagę, bo mamy już dosć wdychania spalin z samochodów stojących bezpośrednio pod naszymi oknami.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Listopad, 2019 - 21:04

starano się o fundusze, ale się nie udało... przy ilu planach to wytłumacznie sie słyszało i słyszy od p. Burmistrza?? też pamętam,choć nie mieszkam w tamtym rejonie, że problem mostka miał być rozwiązany ... już dawno temu. Wyrzucone piniądze na ankietę, wyrzucone pieniądze na projekt, w naszej gminie jest wiele zapłaconych projektów, które nigdy nie zostały zrealizowane... co to ma wspólnego z gospodarnością??

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 6 Listopad, 2019 - 07:40

Ten caly pomysl blokowania przejazdu jest bzdurny. Jest coraz wiecej samochodow, a wiec potrzebujemy wiecej drog i parkingow. Im wczesniej zaczniemy myslec o mozliwosciach odciazenia ul. Opolskiej tym lepiej dla nas i taniej na tym wyjdziemy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Listopad, 2019 - 10:51

Zrodzony w "chorej" głowie idiotyczny pomysł połączenia ze Stawową,był nie tylko bzdurny ale i nierealny ,ze względu na koszty. Piszesz lepiej dla nas??? Dla kogo???Nikt  z tych którzy optują za, nie zastanawiają się jaki to koszt, sam projekt mostu z wszystkimi pozwoleniami to koszt nie do udzwignięcia dla naszej gminy.Jest wiele ,wiele innych zadań bardziej pilnych do zrealizowania z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko "roszczeniowców' z Powstańców. Nie wszystko trzeba zaasfaltować i wykostkować!!! Przesiąść się na rowery!

Portret użytkownika kolejny gość
Wysłane przez kolejny gość (niezweryfikowany) w 6 Listopad, 2019 - 11:38

Ze wzgl. na brak bezpośredniego połączenia od strony ul. Stawowej, mieszkaniec bloku 17 czy 19 korzystający z samochodu tylko dwa razy dziennie, co stanowi 4 przejazdy objazdem przy 11-ce, przy 220 dniach roboczych, przejeżdża w roku niepotrzebnie ponad 500 km (objazd o długości ok. 600 m, po odjęciu dojazdu ul. Stawową).

Przy zużyciu paliwa w wys. 8L/100km i średniej cenie benzyny w wys. 4,92 zł, stanowi to wydatek w wys. ok. 200 zł. Do tego dochodzą: zbędna strata czasu, zakłócanie spokoju mieszkańcom 11-ki, bezpieczeństwo oraz koszty dod. zużycia samochodu, oleju, opon, itp. A więc należy się liczyć z dalszym zbędnym wydatkiem.

Zakładając, że tylko 2/3 mieszkańców bloku 17 i 19 korzysta z samochdów, to są to zbędnie przejechane 20.000 km (!), związane z tym wydatki oraz zanieczyszczenie atmosfery.

Tzw. Sidlongi, Nowe Osiedle i inne osiedla mają po dwa wjazdy/wyjazdy. Tylko os. Powstańców (dojazd do bloków 17 i 19), ma jeden.

A więc Panie Burmistrzu, połączenie drogi osiedlowej z ul. Stawową (patrz ankieta) musi jak najszybciej być zrealizowane.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Listopad, 2019 - 16:36

W takim razie ja ,gdy dojdzie do połączenia ze Stawową ,żądam zamknięcia ul. Opolskiej od hali sportowej do Netto,zakłócanie spokoju przez 50lat zupełnie wystarczy!!!

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 7 Listopad, 2019 - 13:11

Takim tokiem myslenia zaorajmy o razu wszystkie drogi, ustrugajmy sobie porzadne maczugi i wrocmy z powrotem poskakac po drzewach.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Listopad, 2019 - 13:34

 To ma znaczyć ,że jedynie tok myślenia " piewców" połączenia ze Stawową jest prawidłowy???Te czasy już minęły gdy była jedynie obecna "słuszna linia partii".Możesz zrozumieć ,że w obecnej i szerokiej perspektywie to rozwiązanie jest niemożliwe.Koszt przerasta naszą gminę,nie może być tak ,że nawet jak część biorąca udział  w ankiecie popiera wniosek,to Burmistrz ma obowiązek to zrealizować,a co z pozostałymi mieszkańcami, którzy mają na wzgledzie finanse gminy są przeciw?! Kładka na koronczoku istnieje ponad 20 lat i teraz staje się oczkiem w głowie kilku-kilkunasu mieszkanców Powstańców i ....jazda Burmistrzu zrób bo my tak chcemy-tak to nie działa!!!!Ja od kilku lat gdy powstał pomysł ,pisałem ,że w obecnym prawie nad ciekiem wodnym TRZEBA zrobić mast ,nikt (projektont nadzór) nie zgodzi się na inne rozwiązanie.Taka jest na dzisiaj sytuacja prawna.Amen

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 7 Listopad, 2019 - 20:30

Chciałbym przypomnieć wyniki przeprowadzonej w 2016r. ankiety:

Było 5 możliwości do wyboru:

Koncepcja  1 - usunięcie istniejących barierek, z jednoczesną poprawą nawierzchni. Istniejący ciąg pieszo - rowerowy nie ulegnie zmianie. Nie będzie możliwy przejazd żadnych samochodów.

Koncepcja  2 - usunięcie istniejących barierek i likwidacja ciągu pieszo – rowerowego, zagospodarowanie terenu zielenią.

Koncepcja  3 - Usunięcie istniejących barierek i likwidacja ciągu pieszo – rowerowego, wykonanie drogi będącej łącznikiem ulicy Stawowej i osiedla Powstańców Śląskich, z możliwością dojazdu jedynie do bloków nr 17 i 19. Aby uniemożliwić przejazd tą drogą do pozostałych bloków należy na wysokości miejsc parkingowych 17-tki zamknąć ją barierką, klombami, itp.

Koncepcja  4 - Usunięcie istniejących barierek i likwidacja ciągu pieszo – rowerowego, wykonanie drogi będącej łącznikiem ulicy Stawowej i osiedla Powstańców Śląskich, z konsekwencją wzmożonego ruchu na całym osiedlu.

Koncepcja 5 - przeciw likwidacji przejścia

Wyniki ankiety:

Przeciw - 14
Koncepcja 1 - 39
Koncepcja 2 - 0
Koncepcja 3 - 202
Koncepcja 4 - 1

W sumie w ankiecie wypowiedziało się 256 mieszkańców, co jest dość sporą ilością biorąc pod uwagę, że przy przy wspomnianym łączniku znajduje się 5 bloków

Link do wyników ankiety: https://zawadzkie.pl/505/wyniki-ankiety-skierowanej-do-mieszkancow-osiedla-powstancow-slaskich-dotyczacej-przejscia-na-nieistniejacym-potoku-koronczok-w-zawadzkiem.html (Bardzo proszę redakcję SO o odświeżenie tego tematu i opublikowanie wyników ankiety na łamach SO)

Jal widać, zdecydowaną większość zyskała koncepcja 3. Gmina (burmistrz?) obiecała, że zostanie sporządzona nowa koncepcja organizacji ruchu uwzględniająca wyniki ankiety (źródło pod tym samym linkiem). Obietnicy nie zrealizowano do dziś.

Burmistrz spotkał się później (kwiecień 2017) z mieszkańcami przy owym mostku, gdzie również mieszkańcy wyrazili poparcie dla wybranej w ankiecie opcji.  Burmistrz obiecał, że zadanie zostanie przedstawione radnym w momencie tworzenia budżetu na 2018 roku. (Krajobrazy Zawadzkiego, nr 4/2017, https://zawadzkie.pl/download/attachment/9252/gazeta-nr-4-2017.pdf). Temat w budżecie się nie pojawił do dziś, za to dziś przebudowywana jes droga na osiedlu (pod 11-ką) zupełnie nie uwzględniająca wyniki ankiety i oczekiwania mieszkańców. Wymówka z brakiem pieniędzy więc tutaj nie podchodzi, bo pieniądze się jednak znalazły, ale zostały wydane na co innego. Mieszkańcy chcieli jednego, dano im co innego.

Burmistrz o całej sprawie zdaje się był zapomnieć, a problem niepotrzebnego ruchu samochodowego wzdłuż całego osiedla jest nadal nierozwiązany i obecna przebudowa drogi go także nie rozwiąże.

Może na początek chociaż rozebrać ten mostek (a w zasadzie nie mostek, tylko barkierki, które po nim pozostały? To już byłoby duże ułatwienie dla pieszych i rowerów, bo zniknęłoby wąskie gardło, w którym potrafi się także zrobić korek, a bez tych barierek ludzie szybko "wytyczyli" by, którędy należałoby zrobić chodnik i później dojazd do 19-ki.

Portret użytkownika kolejny gość
Wysłane przez kolejny gość (niezweryfikowany) w 8 Listopad, 2019 - 17:32

Smok ma rację (jak prawie zawsze), tylko że niektórym to bardzo przeszkadza. Dlaczego?

Odpowiedz