fbpx Wychowawca wychowawcy nierówny? | Strzelec Opolski

Wychowawca wychowawcy nierówny?

Wychowawca wychowawcy nierówny?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Nowe przepisy dotyczące wynagrodzenia nauczycieli zakładają między innymi, że wychowawcy klasy należy się miesięczny dodatek 300 zł do pensji. Do tej pory dodatki te były liczone od liczebności klasy lub grupy i dotyczyły zarówno nauczycieli szkolnych, jak i przedszkolnych - 2,60 zł na dziecko. Nowe przepisy przedszkolanek nie obejmują - ich dodatek zależny jest od uznania władz samorządowych. Gmina nie otrzyma subwencji na te wypłaty.

 

Burmistrz Norbert Koston zaplanował, że wychowawcy przedszkolni otrzymają dodatek od 60 do 150 złotych miesięcznie, w zależności od liczebności grupy, przy czym założyć należy raczej maksymalną stawkę, bo nasze przedszkola w ostatnich latach zawsze mają pełne obłożenie.

 

Nauczyciele wychowania przedszkolnego czują się w tej sytuacji niedocenieni - otrzymają o połowę mniej, niż wychowawcy w szkołach. Napisali pismo do rady miejskiej w tej sprawie. Problem omawiany był na komisji oświaty 7 października. Na obrady przyszły niemal wszystkie nauczycielki wychowania przedszkolnego w gminie.

 

Zarówno w piśmie, jak i podczas posiedzenia przekonywały, że obowiązki wychowawcy przedszkola są takie same, jak tego w szkole. Mało tego pensum nauczycieli w szkołach liczone jest za godzinę lekcyjną - 45 minut, a w przedszkolach za godzinę zegarową. Przedszkolanki uważają, iż umniejsza się wartość ich pracy przez to, że pracują z małymi dziećmi. Tymczasem to od wychowania przedszkolnego zależy dobry start w szkole, a nauczycielki często poza samym wychowaniem przedszkolnym prowadzą też zajęcia z logopedii, języków obcych, zajęcia korekcyjne - posiadają dodatkowe kwalifikacje.

 

W gminie Kolonowskie problem dodatku za wychowawstwo w przedszkolach dotyczy ośmiu osób - bo tyle mamy oddziałów przedszkolnych. W skali roku, jeśli gmina zdecydowałaby się na kwotę 300 zł, obciążenie dla budżetu wyniesie 17 136 złotych. Kwota nie wydaje się wysoka, ale burmistrz Norbert Koston uważa, że gminy na to nie stać. Radni są innego zdania - uważają, że należy poszukać środków w budżecie, by od stycznia wychowawcy przedszkolni dostawali taki sam dodatek, jak ci szkolni. Zdaniem burmistrza wiązać się to będzie z podsieniem podatków lub rezygnacją z części ulg czy dopłat, na przykład do wody.

 

W ościennych gminach: Jemielnicy, Strzelcach Opolskich, a nawet - według GUS-u w najbiedniejszym Zawadzkiem - dodatek dla wychowawców przedszkolnych ustalono na poziomie 300 zł. Sprawa w Kolonowskiem rozwiąże się w najbliższych miesiącach.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Znaleźli wspólny język
Wyższe opłaty
Serdeczności...

Komentarze

Portret użytkownika KANALIZACJA
Wysłane przez KANALIZACJA (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2019 - 14:48

Panie Burmistrzu!

Opłaty za wodę w naszej gminie są chyba najwyższe w województwie opolskim, dodatkowo płacimy opłatę za licznik do kanalizacji, który jest tym samym licznikiem co licznik do wody... Około 5 zł miesięcznie, co za 1 domostwo daje 60 zł w skali roku! No, ale śmiało proszę podwyższyć opłatę za wodę... O ile, żeby te 17tys. się uzbierało w całej gminie? O 0,01 zł (czytaj 1 grosz)? Nie bądź Pan śmieszny. Proszę po prostu zmniejszyć nagrody w gminie i opiece społecznej, które są przyznawane co roku.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2019 - 16:51

O tototo dobrze mówi- polać mu!

Ale nasz Burmistrz dba tylko o to aby jemu i jego kolegom żyło się lepiej. Referendum w sprawie odwołania burmistrza ogłosić trzeba! Tej gminie potrzebna jest świerza krew!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2019 - 18:41

I co jeszcze powiecie że sam się wybrał ? Ehh zejdzcie na ziemię w końcu i zacznijcie na wybory chodzić .

Odpowiedz