fbpx Będzie przeprowadzka! | Strzelec Opolski

Będzie przeprowadzka!

Będzie przeprowadzka!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Aż 2 miliony złotych dofinansowania otrzymał Strzelecki Ośrodek Kultury na adaptację budynku przy ul. Marka Prawego na potrzeby biblioteki. O planach przeniesienia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej do budynku byłej szkoły, pisaliśmy już na naszych łamach. Dofinansowanie pochodzi z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020”, a strzelecka biblioteka jest jedną z dwudziestu dwóch w całej Polsce, które otrzymały ministerialne wsparcie. Co ciekawe, tylko trzy placówki otrzymały maksymalną kwotę dotacji, czyli właśnie dwa miliony i my należymy do grona tych szczęśliwców.

 

- Jest to projekt inwestycyjno-budowlany, który będzie realizowany przez dwa lata. Jesteśmy na etapie sporządzania kosztorysów branżowych, wszystko musi być dokładnie wykonane, wtedy możemy ruszać z przetargiem - mówi Izabela Spałek ze Strzeleckiego Ośrodka Kultury. - Całość została podzielona na dwa etapy. W tym roku rozpoczną się prace budowlane, a później przystąpimy do adaptacji pomieszczeń. Mamy już pomysł jak zaaranżować wnętrza, chcemy połączyć nowoczesność z historią naszego regionu, a piękny budynek z cegły, okienne witraże są idealnym miejscem na ten dualizm - dodaje.

 

Docelowo cały budynek zostanie zagospodarowany, ale biblioteka będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach – parterze i poddaszu. Na parterze pojawią się wypożyczalnie, wyspy czytelnicze, kokpity multimedialne, a na poddaszu sala konferencyjna z przeznaczeniem na spotkania autorskie czy wieczory poetyckie.

 

- Szkoła, z uwagi na liczbę uczniów i związane z tym wymagania bezpieczeństwa, względy przeciwpożarowe miała dwie wewnętrzne klatki schodowe. Teraz w związku ze zmianą przeznaczenia budynku nie ma przeciwwskazań technicznych do przebudowy jednej z nich i  montaż windy, która pozwoli na sprawne przemieszczanie się po budynku osobom starszym czy niepełnosprawnym - opowiada Izabela Spałek.

 

- Już od kilku lat interesowaliśmy się tym programem ministerialnym. Z aplikowania o środki wykluczał nas jednak warunek podyktowany liczbą mieszkańców, a dotyczący zagospodarowania powierzchni co najmniej 400 m2. Obecnie nasza biblioteka zajmuje około 100 m2, a w samym budynku SOK brakuje pomieszczeń, które można byłoby przeznaczyć na dodatkową działalność biblioteczną. Szczególnie ważne dla nas jest to, że biblioteka nadal będzie w dobrej lokalizacji - w centrum miasta - mówi Violetta Zalejska, dyrektor SOK.

 

Po przeprowadzce biblioteki, ośrodek kultury będzie mógł zaaranżować dotychczasowe pomieszczenia biblioteczne na nowoczesne pracownie plastyczne, filmowe czy teatralne. Na razie jest to niemożliwe ze względu na brak miejsca.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Zebry bardziej widoczne
Ciągle w ruchu
Potrzebny milion
Kapliczka i nowe ławki

Komentarze

Portret użytkownika rob_
Wysłane przez rob_ (niezweryfikowany) w 18 Lipiec, 2019 - 06:56

Normalnie super pomysł !!! Czytelnicy będą tam "walić" drzwiami i oknami... w dobie czytników ebook wole sobie ściągnąć książkę z internetu niż chodzić do bibliotekki.

Druga sprawa jest już przecież biblioteka w PCK po co to dublować nie można połączyć w jedno? Pustoszejące Strzelce Potrzebują tyle bibliotek???

Trzeci temat - spotkania autorskie i wieczorki poetyckie :D :D :D :D niezła jazda.

pozdrawiam

Portret użytkownika Ja gynau!
Wysłane przez Ja gynau! (niezweryfikowany) w 18 Lipiec, 2019 - 09:51

zdolny pisarz/zdolna pisarka postu wczesniejszego, mogl(a)by pomyslec o tworzeniu literatury, ktora balyby wowczas odczytywana na owych wieczorkach autorskich. jakaz transformacja - z zagorzalego/-ej komentatora/-ki na utalentowanego/-nej autora/-ki ksiazek czy tez poezji! Takich ludzi potrzebuje gmina i powiat!

Portret użytkownika rob_
Wysłane przez rob_ (niezweryfikowany) w 18 Lipiec, 2019 - 11:32

Po prostu stwierdzam jak ja to widzę :)) mogę być i zagorzałym komentatorem nie ma problemu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Lipiec, 2019 - 23:23

   Zapytam  tak  nieśmiało  ,  ile   strzeleckiego  podatnika będzie  kosztowało     utrzymanie   kolejnego     trzypiętrowego   obiektu   , szumnie zwanego    miejską  bibnlioteką  publiczną ?  bo  to   ile  strzelcki   podatnik  będzie musiał  wydać na    rozruch   strzeleckiej  enklawy  kultury   , to  już  wiemy    2000000 zł 

Portret użytkownika ro
Wysłane przez ro (niezweryfikowany) w 19 Lipiec, 2019 - 07:55

To tak nie do końca prawda. Pieniądze będą z programu ministerialnego czyli z podatków wszystkich Polaków - co nie oznacza że UM nie będzie musiał coś dołożyć od siebie. Może mała kwota ale wg. mnie wydana bezsensownie.

Odpowiedz