fbpx Radary policji kłamią? | Strzelec Opolski

Radary policji kłamią?

Radary policji kłamią?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Czwartego listopada 2015 roku Jacek Kruczkowski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, został zatrzymany w Suchej za przekroczenie dozwolonej prędkości.

- Policjant oznajmił mi, że jechałem 71 km/h. Nie zgodziłem się z tym. Wiem, z jaką prędkością jechałem i mimo późnej pory i znikomego ruchu na drodze, uważałem, bo wiem, że w tej miejscowości często drogówka kontroluje kierowców - szczególnie tych nadjeżdżających ze Strzelec Opolskich - mówi Jacek Kruczkowski. - Funkcjonariusz drogówki poinformował mnie, że przekroczyłem prędkość o 3 km. Ponieważ policjant na urządzeniu ustawił swój limit prędkości 68 km/h, nie przyjąłem mandatu i postanowiłem udowodnić swoją niewinność, a przy okazji uwidocznić kilka absurdów związanych z tą sytuacją.

Sprawa przekroczenia prędkości trafiła do sądu.

- Zadałem sobie sporo trudu, żeby udowodnić parę rzeczy. Pierwsza z nich to niewłaściwe oznakowanie miejscowości - mówi Jacek Kruczkowski. - Teren, na którym znajduje się zabudowa - czy to miejska, wiejska czy przemysłowa - to taki, gdzie odbywa się intensywny ruch samochodowy i pieszy, jest chodnik itp. Dziwi mnie fakt, że w Suchej znak informujący o terenie zabudowanym jest ustawiony w miejscu, które nie spełnia wymogów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. 500 metrów dzieli znak od najbliższych zabudowań. Ponadto zwróciłem się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu o przedstawienie dokumentu - zawiadomienia skierowanego do KP Policji - dotyczącego wprowadzenia stałej organizacji ruchu na odcinku drogi w Suchej, który jest podstawą dla policji do uznania tego, że takie oznakowanie jest legalne, a tym samym, że doszło do złamania przepisów. Okazało się, że GDDKiA nie poinformowała policji o wprowadzeniu stałej organizacji ruchu na tym odcinku drogi. Oznakowanie odcinka drogi, który biegnie wzdłuż lasu i łąk, jako terenu zabudowanego, jest niezgodne z definicją terenu zabudowanego i wprowadzone zostało niezgodne z prawem. Według mnie nie może być podstawą ukarania, jak również przeprowadzania tam intensywnych kontroli - wyjaśnia Kruczkowski.

Dalej pan Jacek skupił się na sprawdzeniu urządzenia, za pomocą którego zmierzono, z jaką prędkością jechał. To urządzenie Ultralytel LTI 2020 100LR.

- To urządzenie ma tylko 3 legalizacje, a powinno mieć 5 - brakuje legalizacji pierwotnej, która powinna zostać wykonana w 2012 roku i ponownej w 2013 roku na podstawie dokumentów uzyskanych z Głównego Urzędu Miar - stwierdza Jacek Kruczkowski.

Okręgowy Urząd Miar w Katowicach, który przeprowadza kontrolę metrologiczną przyrządów pomiarowych, przyznał, że wymienione urządzenie nie było legalizowane pierwotnie w ich urzędzie.

- Powinno więc zostać wycofane z użytkowania - twierdzi Kruczkowski. - Nie miało legalizacji pierwotnej, a tym samym wszystkie mandaty wystawione w oparciu o wskazanie tego urządzenia należałoby anulować - dodaje.

Sucha to miejscowość, gdzie wystawianych jest wiele mandatów, a niejeden kierowca w tym miejscu stracił prawo jazdy. Czy mandaty wystawione na podstawie pomiaru radarem Ultralytel LTI 2020 100LR powinny być cofnięte?

- Złożyłem już pismo w tej sprawie do strzeleckiej policji, żeby wyeliminowała w/w urządzenie z użytkowania, a także podjęła procedurę związaną z unieważnieniem mandatów wystawionych na podstawie wskazań tego urządzenia - mówi Kruczkowski.

Za Jackiem Kruczkowski są już dwie rozprawy sądowe, kolejna przewidziana jest na 10 maja 2017 roku. Jaki będzie jej finał? Nie wiadomo, ale na pewno sprawę będziemy śledzić, a o jej zakończeniu poinformujemy naszych Czytelników.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Paliła się trawa
Zebrali 20 litrów krwi
Jak na placu budowy
Teren z potencjałem - dlaczego nikt go nie chce?
Nie wycinajcie platanów!
Rolnik wyjaśnia
Apetyt na czereśnie
Alicja w krainie urzędniczych koszmarów
Mali bohaterowie
Kolejne oszustwo - tym razem „na kuriera”

Komentarze

Portret użytkownika Kierowniczka
Wysłane przez Kierowniczka (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2017 - 10:08

Brawo! Nareszcie ktoś, kto jest biegły w tych tematach udownił jak wielokrotnie policja łamie przepisy i naciąga prawo na swoją korzyść. Myślę, że podobym miejscem gdzie tak się dzieje jest droga Olszowa - Zalesie Śląskie. Tam policja stoi w lesie i łapie samochodu będące na zakręcie (na odcinku z ograniczeniem prędkości 60 km/h) jadące od strony Olszowej. Myślę, że tam również dochodzi do wielu nieprawidłowości. Kierowcy już przyśpieszają bo widzą, że kończy się ograniczenie prędkości a tu cyk, wyskakujący policjant z lasu. Miejsce w żaden sposób niebezpieczne bo to już prawie prosta. Chodzi tylko pewnie o kasę. Po drugie pojazdy mierzone są pod pewnym kątem w stosunku do urządzenia pomiarowego oraz odległość jest bardzo mała, więc możliwe, że dochodzi tu do zakłamania wyniku pomiaru. Może tam również ktoś, kto jest biegły w tych sprawach udowodni, że pomiaru wykonywany w tym miejscu nie są do końca zgodne z prawem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2017 - 11:54

"500 metrów dzieli znak od najbliższych zabudowań" Jak można pisać takie brednie, jadąc od Strzelec Op  po prawej stronie mamy ustawiony znak informujący o terenie zabudowanym a po lewej są już zabudowania.

Portret użytkownika Matko...
Wysłane przez Matko... (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2017 - 13:22

Czy wjazd do Suchej jest tylko od Strzelec Opolskich? Wyobraź sobie, że do Suchej można wjechać również od strony Opola :) Nie dziękuj.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2017 - 14:13

Wjazd do Suchej masz jeszcze od strony Opola i tutaj znowu zaskoczenie dla Ciebie po prawj stronie tablica informująca o terenie zabudowanym a po 60 matrach pierwsze zabudowanie (prawdopodobnie warsztat samochodowy) a za kawałeczek skręt w lewo . Tak że nie za bardzo rozumiem skąd się wzięło temu człowiekowi 500 metrów od znaku do zabudowań.

Dziękować nie musisz i przepraszać TEŻ ;)

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 21 Marzec, 2017 - 12:57

Nie chcę bornić policji, ale to czy znak stoi legalnie, czy nie, nie powinno mieć żadnego znaczenia. Kierowca nie ma obowiązku ani możliwości, by sprawdzać po kolei wszystkie znaki, jakie mija na drodze pod kątem legalności ich ustawienia. Jeśli znak stoi, to obowiązuje, a jeśli stoi nielegalnie, to ukarany może być zarządca drogi, który owy znak ustawił. Jeśli pan Jacek twierdzi, że obszar zabudowany w Suchej jest źle oznakowany, powinien ten fakt zgłosić odpowiednim służbom i to zanim został złapanay na radar, byłby bardziej wiarygodny. Tym bardziej, że takich bzdurnych znaków jest dużo więcej, jak chociażby nakaz wjazdu na stację benzynową w Jemielnicy - kierunek objeżdżania wysepki, który kierowcy nagminnie ignorują, a sprawa zostanie pewnie nagłośniona, jak ktoś tam kiedyś będzie miał pecha i zapłaci mandat, podobnie znaki nakazu zjazdu z ronda za PKS-em w Strzelcach i wiele innych, których przykłady można by mnożyć. Złe oznakowanie należy poprawić, a nie udawać, że mnie sprawa nie dotyczy, bo potem zdarzają się takie sytuacje, jaką miał pan Jacek.

Portret użytkownika Pan Kracy
Wysłane przez Pan Kracy (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2017 - 13:20

Znajomość czytania ze zrozumieniem się kłania. Przeczytaj artykuł jeszcze raz to może zauważysz, że wyszło to "w praniu" ;)

Portret użytkownika as
Wysłane przez as (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2017 - 19:58

Czy to od Strzelec czy od Opola w suchej znaki są ustawione od pierwszych zabudowań....od Strzelec jest kawałek prodtej gdzie każdego kusi przycisnąć...miejscowy...a na pewno Pan Jacek takim jest doskonale wie gdzie są znaki i gdzie przeważnie policja się czai......zagapił się i teraz płacze próbując udowodnić jaki to on niewinny.

Portret użytkownika AndrzejL
Wysłane przez AndrzejL (niezweryfikowany) w 22 Marzec, 2017 - 08:55

Jeżeli urządzenie pomiarowe nie ma wymaganych  legalizacji - nie może być używane, jest nielegalne i szlus ! I Policja używa nielegalnych urządzeń - to skandal. Ale oczywiście chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Nawet waga , na której waży się ziemiory na targu  -musi być legalizowana

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Marzec, 2017 - 21:21

Policja używa nielegalnych urzadzeń-to skandal.Tak twierdzisz.Jeśli mijasz się z prawdą to co na to powie prokurator?

Portret użytkownika Pseudonim
Wysłane przez Pseudonim (niezweryfikowany) w 22 Marzec, 2019 - 18:41

Niemal 2 lata minęły od rozprawy Pana Jacka, autor artykułu obiecał informować o rozstrzygnięciach sądowych.  Postawili Państwo w negatywnym świetle Policję i jej praktyki, pytanie teraz czy zostanie to sprostowane?  

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Marzec, 2019 - 18:54

odp.

nie, nie zostanie sprostowanie.. .

Odpowiedz