fbpx Co planują sołectwa? | Strzelec Opolski

Co planują sołectwa?

Co planują sołectwa?

Artykuły : 
Numer wydania: 

W tegorocznym budżecie gminy wydzielono 192 tys. zł na fundusz sołecki. Wioski już wiele miesięcy temu planowały, na co wydadzą swoje środki. Oto plany wydatków poszczególnych sołectw:

 

Centawa planuje przeznaczyć środki na utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, szycie strojów ludowych, wydanie książki o Centawie, zakup wyposażenia do świetlicy, remont dachu szopki przy świetlicy oraz festyn letni. Szacowany koszt wszystkich przedsięwzięć to 24 489,72 zł.

 

Gąsiorowice też będą utrzymywać porządek i czystość na ulicach oraz w należytym stanie tereny zielone. Chcą zakupić traktorek do koszenia trawy. Zaplanowano zakup tłucznia na drogę, częściowe pokrycie kosztów odwodnienia ul. Wiejskiej, zakup sprzętu nagłośnieniowego pod wiatę rekreacyjną. Tutaj również ma się odbyć festyn. Koszt wszystkich zadań to 30 307,73 zł.

 

Jemielnica za pieniądze z funduszu sołeckiego chce ukwiecić miejsca użyteczności publicznej, zakupić nową figurę cystersa oraz wyposażyć świetlicę wiejską. Zamierza zorganizować festyn. Przeznaczy na to wszystko 33 825,59 zł.

 

W Łaziskach mieszkańcy posadzą kwiaty, wykoszą tereny zielone. Planuje się przeznaczyć środki na spryskanie emulsją i grysem dróg gminnych na terenie sołectwa. Łączny koszt - 27 331,07 zł.

 

Wierchlesie wyda fundusz na bieżące utrzymanie porządku i czystości na terenie sołectwa, dofinansuje inwestycję polegającą na przebudowie i odwodnieniu ul. Wiejskiej we wsi. Zamierza zorganizować festyn. Szacowany łączny koszt to 17 352,53 zł.

 

Barut przeznaczy pieniądze na bieżące utrzymanie obiektów na terenie sołectwa oraz na częściowe sfinansowanie dożynek gminnych. Kwota funduszu dla tej wioski wynosi 24 963,28 zł.

 

Piotrówka zaplanowała środki na utrzymanie bieżące obiektów i terenów zielonych w sołectwie, planuje zorganizować imprezę integracyjną z okazji Dnia Kobiet oraz Piknik Rodzinny. Wioska chce zakupić wyposażenie do świetlicy wiejskiej oraz wykonać witacze przy świetlicy. Zaplanowano też dofinansowanie przebudowy jednej z dróg we wsi. Łączny koszt wszystkich przedsięwzięć szacowany jest na 33 825,59 zł.

 

***

 

Obecnie Barut i Piotrówka nie mają sołtysów. Czy z tego powodu fundusz sołecki w tych wioskach może nie być realizowany?

 

- Zarówno w Barucie, jak i w Piotrówce będzie realizowany fundusz sołecki - zapewnia wicewójt Piotr Pyka. - Po pierwsze dlatego, że obydwa sołectwa spełniły wszystkie wymagania, które wynikają z ustawy o funduszu sołeckim. W terminie do 30 września 2018 r. przekazały wójtowi przyjęte przez zebranie wiejskie wnioski o przyznanie w roku budżetowym 2019 środków w ramach funduszu sołeckiego, i wskazały przedsięwzięcia, na które środki z tego funduszu chcą przeznaczyć. Po drugie, przedsięwzięcia wskazane przez sołectwa we wnioskach i tak realizowane były i są przez pracowników Urzędu Gminy w Jemielnicy, ponieważ ani sołtys, ani rada sołecka nie posiadają osobowości prawnej, aby móc zaciągać w imieniu sołectwa zobowiązania i później te zobowiązania regulować - wyjaśnia zastępca wójta.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Krzyżówka jak łamigłówka
Zebranie w Piotrówce
Nie będzie ograniczenia
Trwają konsultacje
Honory dla hodowców

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2019 - 09:50

Wójcie Marcinie Wycisło!

Jaka jest minimalna liczba chętnych domostw, aby powstała w Jemielnicy sieć gazowa?

Proszę o podanie kokretów. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2019 - 09:54

Pseudo KATOLICY z Jemielnicy!

Tu chodzicie do kościoła, a na codzień trujecie innych smogiem, PALĄC w piecach plastikiem i węglem. NIE ZABIJAJ!!!

Czemu palicie tą trucizną? Zamiast opalać zimą nieco droższym gazem, lepiej opalać toksycznym węglęm i plastikiem i ...... truć innych, BO TO TANIEJ.

Najlepiej MNIEJ wydać na zdrowie i zycie, bo WIECEJ pieniędzy zostanie na URLOP na Majorce i na nowe auto. AUTEM MOŻNA SIĘ POCHWALIĆ PRZED SĄSIADEM i na FACEBOOKU!!!! Cel to się asić!

LECZ NIEDŁUGO WAS DOSIĘGNIE MIECZ BOŻY w postaci raka i smierci w wieku 50-60 lat. W Niemczech nie ma smogu i ludzie zyją po 90 lat!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2019 - 21:59

Wariactwo. Czy Wójt Gminy Jemielnica Marcin Wycisło totalnie oszalał. W Łaziskach mają iść z funduszu sołeckiego pieniądze na posypanie grysem dróg gminnych. Kilka lat temu przecież obiecano że gdy zostanie wybudowana kanalizacja, drogi gminne będą wyasfaltowane. Ja się pytam gdzie jest teraz Jelito? Panie Piotrze Pyka czy Pan przykładał ręcę do tego kłamstwa? Powiedzmy głośno, kanalizacja zrobiona kilka lat a drogi jak za kumuny. 

Po za tym ja się pytam dlaczego Łaziska mają wydawać kasę na takie coś, przecież gminę stać. Panu Piotrze Pyce rośnie wynagrodzenie jak na drożdżach wystarczy popatrzeć na oświadczenia majątkowego, maja na przedszkole ponad 3 mln to co nie stać gminy. W dodadku czy w Jemielnicy są drogi robione z funduszu sołeckiego. 

Panie Sołtys Kraka stoimy murem za Panią. Zero na drogi z funduszu Sołeckiego. Niech oni się mniejsze wypłaty dadzą to i będzie stać na drogi.  

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 luty, 2019 - 23:22

Czy ty jesteś istotą inteligentą? Czy słyszałeś o czymś takim jak PRIORYTETY?

To czy w Łaziskach jest na drogach żwir jest nieważne. Ważny problem to to, że w Łaziskach ludzie wdychają trujący SMOG i nierzadko umierają przedwcześnie, t.j. w wieku 50 i 60 lat. Życie ludzkie jest najważniejsze, to PRIORYTET!!!!

Odpowiedz