fbpx W gminie chętnie się budują | Strzelec Opolski

W gminie chętnie się budują

W gminie chętnie się budują

Artykuły : 
Numer wydania: 

Co cztery lata w gminach opracowywana jest ocena aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z tej przeprowadzonej w gminie Strzelce Opolskie wynika, że w latach 2014-2018 najwięcej, bo aż 50 pozwoleń na budowę na terenach wiejskich wydano w Szymiszowie Wsi i Szymiszowie Osiedlu. Okazuje się, że mimo utrudnień, o których pisaliśmy dwa numery temu, czyli m.in. pyle i wstrząsach z kopalni, ludzie chętnie się tam budują.

 

Na kolejnych miejscach plasują się Kadłub – 27 pozwoleń, Dziewkowice – 24 i Rożniątów – 23. Jeśli chodzi o samo miasto, to wydano w nim 406 pozwoleń. Ruch budowlany w naszej gminie jest największy w powiecie strzeleckim, stanowi on 42%, co oznacza, że na pozostałe 6 gmin przypada pozostałe 58%.

 

- Tak spory ruch budowlany możliwy jest dzięki temu, że gmina ma duże pokrycie planami miejscowymi, dokładnie wynosi ono 73,3% powierzchni gminy. Aktualnie jeszcze dwie wsie nie mają planu, są to Ligota Dolna i Jędrynie, ale już rozpoczęły się w nich procedury planistyczne – tłumaczy Magdalena Wolańska, architekt miejski. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, to gmina w przyszłym roku będzie miała 100% pokrycia miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego jeśli chodzi o tereny mieszkaniowe. Są np. takie miejscowości jak Rozmierka, Rozmierz czy Rożniątów, gdzie plany są ograniczone tylko do terenów mieszkaniowych, gdyż resztę stanowią pola i lasy – dodaje.

 

Plany zagospodarowania przestrzennego są aktami prawa miejscowego. Określają przeznaczenie terenów, które mogą być wykorzystane pod zabudowę, chronią tereny rolne i leśne oraz określają ład przestrzenny. Plany tworzone są w oparciu o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które określają kierunki rozwoju gminy.

 

- Studium jest dokumentem strategicznym gminy. W tej chwili jesteśmy na etapie tworzenia nowego, bo to, które obowiązuje w gminie, jest z 2008 roku. W ubiegłym roku podjęliśmy uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia nowego studium, ponieważ monitoring przeprowadzony w latach 2010-2014 wykazał, że jest ono częściowo nieaktualne. Wpłynęło do nas już wiele wniosków, potrzeby mieszkańców i gminy są duże, stąd podjęcie uchwały – mówi architekt.

 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może utrudnić życie mieszkańcom. Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która kupiła działkę w podstrzeleckiej wiosce i niebawem będzie się budować.

 

- Człowiek całe życie pracuje i chce postawić dom, jaki sobie wymarzył, a tu jakieś ograniczenia, tyle i tyle musi mieć elewacja frontowa, tyle stopni kąt dachu. Paranoja jakaś – mówiła zdenerwowana kobieta.

 

Magdalena Wolańska tłumaczy, że najpierw należy sprawdzić zapisy miejscowego planu i do niego dostosować projekt budowlany.

 

- Może stąd wynikają pewne nieporozumienia, bo najpierw szukamy projektu, a później okazuje się, że odbiega on od ogólnie przyjętych zasad. Miejscowy plan określa m.in. przeznaczenie terenu, sposób jego zagospodarowania i zasady kształtowania zabudowy, czyli jak ona ma wyglądać, jakie ma mieć gabaryty, ile kondygnacji, szerokość elewacji, a nawet kolor dachu i kąt nachylenia połaci dachowych – przyznaje architekt miejski.

 

Żeby sprawdzić miejscowe plany oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, wystarczy zalogować się na stronie sip.strzelceopolskie.pl lub wejść na bip.strzelceopolskie.pl w zakładkę „Komunikaty Biura Architekta Miejskiego”. Można również zadzwonić do urzędu, pracownicy biura udzielą wszystkich informacji.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Biało-czerwone pieśni
Zimna woda im nie straszna
Jeszcze o Niepodległej

Komentarze

Portret użytkownika Kolaborant
Wysłane przez Kolaborant (niezweryfikowany) w 21 Listopad, 2018 - 08:15

Sprzedaż działek budowlanych pod domki jednorodzinne to pomysł gminy na mieszkalnictwo w SOp. Czemu nie powstają budynki wielorodzinne: bliźniaki, segmenty i lub bloki?

Portret użytkownika Kolaborant
Wysłane przez Kolaborant (niezweryfikowany) w 21 Listopad, 2018 - 08:16

Sprzedaż działek budowlanych pod domki jednorodzinne to pomysł gminy na mieszkalnictwo w SOp. Czemu nie powstają budynki wielorodzinne: bliźniaki, segmenty i lub bloki?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Listopad, 2018 - 11:51

No trochę przestrzeliłeś (może nie całkowicie, ale jednak). Powstaje na "Koszarach" blok, a na terenach dawnej Zieleni Miejskiej PUKiM będzie budować szeregówki. Zgadza się, że to wszystko za mało, ale też prawdą jest, że chyba lepiej by stopniowoto robić (reagując na faktyczne zapotrzebowanie) niż na wariata, z hukiem przecinać wstęgę i mieć problem np. ze sprzedaniem zasobów. Trzeba powiedzieć, że w chwili obecnej w końcu gmina coś robi w zakresie zasobów mieszkaniowych po raz pierwszy od.... ilu lat? Ostatnie budownictwo wielorodzinne w Strzelcach powstawało chyba już... tak dawno, że nawet średniostarzy górale tego nie pamiętają (i wówczas to były inwestycje Spółdzielni Mieszkaniowej)

Portret użytkownika Kolaborant
Wysłane przez Kolaborant (niezweryfikowany) w 22 Listopad, 2018 - 19:26

Własnie śmiem tak twierdzić na przykładzie "bloku" na Sosnowej. Duzo by tu pisać ale do mnie nie trafia budynek wielorodzinny przyklejony (ok 10 metrów) od ul Bocznicowej. Brak pomysłu na parking na całym oś Sosnowa ( budynek powstała na połowie parkingu między blokami 5 i 5a), firma, która wygrywa przetargi organizowane przez gminę z ofertą ......... po czym po 2-4 m-cach podnosząca cenane metra o 400 zł, wycofujący sie zainteresowanych co do kupna itp. Tak jak wspomniałem długo by tu mozna. A szkoda bo pomysł był ŚWIETNY a wyszło jak zawsze.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Listopad, 2018 - 13:52

KOMPLETNE BZDURY piszesz , nikt nic nie podnosił od podpisania umowy z młodymi mieszkańcami  a wycofali się ci , których nie było stać na zakup mieszkania .No co liczyli , tego nie wiem . Od poczatku wszyscy podkreslali ,że mieszkania na Bocznicowej trzeba KUPIĆ - ale to już dosłyszało jedynie 27 tych  którzy zdecydowali się wyłożyć kasę .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Listopad, 2018 - 13:53

KOMPLETNE BZDURY piszesz , nikt nic nie podnosił od podpisania umowy z młodymi mieszkańcami  a wycofali się ci , których nie było stać na zakup mieszkania .No co liczyli , tego nie wiem . Od poczatku wszyscy podkreslali ,że mieszkania na Bocznicowej trzeba KUPIĆ - ale to już dosłyszało jedynie 27 tych  którzy zdecydowali się wyłożyć kasę .

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Listopad, 2018 - 09:36

  Budownictwo  jednorodzinne ...... działka   100000zł  - +  byle domeczek -+ 500000zł  = -+ 600000zł   ..nic  tylko sie  budowac ...a   zarobki  na poziomie ?   pi   pi   pi 

Odpowiedz