fbpx Wesele 50 lat temu... | Strzelec Opolski

Wesele 50 lat temu...

Wesele 50 lat temu...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Zgodnie z tradycją urząd stanu cywilnego w Zawadzkiem zorganizował spotkanie dla małżeństw mogących się poszczycić wieloletnim pożyciem. Większość par świętuje złote gody, są też małżeństwa z 60-letnim stażem, a zdarzało się, że z dłuższym...

 

W tym roku 50-lecie pożycia obchodziło 15 zaproszonych par, a diamentowy jubileusz - trzy. Z różnych powodów nie wszyscy mogli dotrzeć na uroczystość, ale życzenia popłynęły do każdego z małżonków. Jubilatów zaproszono 10 października na obiad w restauracji Lido. Jak zawsze mogli obejrzeć program artystyczny, tym razem w wykonaniu zespołu Żędowianie. Złoci jubilaci otrzymali medale od prezydenta za wieloletnie pożycie małżeńskie. W imieniu głowy państwa wręczał je burmistrz Mariusz Stachowski.

 

Podczas uroczystości kierownik USC, Violetta Turek, mówiła, że to spotkanie to okazja do wspomnień, cofnięcia się myślami do tego wyjątkowego czasu, kiedy jako młodzi ludzie brali ślub.

 

Maria i Alfons Fleger z Żędowic brali ślub w Poznaniu, aby pobrać się urzędzie musieli stać w kolejce do urzędu stanu cywilnego, tyle par w tym dniu czekało na sformalizowanie związku. Ślub kościelny wzięli osiem dni później - nie wszyscy dziś pamiętają, ale przed 1998 rokiem osobno potwierdzali zawarcie związku urzędnicy państwowi, a osobno księża w kościele. Wesele państwa Fleger odbyło się po uroczystości kościelnej. Impreza była w domu panny młodej, a pan Alfons przywiózł z Tarnowskich Gór wódkę z dolewką „leśnej perły”. Pani Maria pamięta, że w jej rodzinnych stronach nie znano tego smaku - była pyszna.

 

Helena i Ginter Kochel z Zawadzkiego brali ślub w kwietniu. Na szczęście pogoda dopisała, wesele mogłoby okazać się klapą, bo gości częstowano w domu, ale tańczono na podwórku. Małżonkowie pamiętają, że niektórzy z gości przesadzili z alkoholem i o mało nie doszło do bitki...

 

Nie każdy ma wspomnienia związane z weselem. Anna i Bogdan Podlodowscy z Żędowic ślub brali w Częstochowie. Po cywilnym zorganizowali niewielkie spotkanie dla znajomych. Pan Bogdan pamięta, że kupiony rosyjski szampan okazał się wyjątkowo niesmaczny. 30 dni później odbył się ślub kościelny, po którym małżonkowie wsiedli do pociągu, aby zameldować się w swoim nowym miejscu pracy i zamieszkania - w Żędowicach. Do wioski dotarli w nocy. Kiedy pojawili się na stacji z tobołami, zwrócili uwagę milicji. Gdy milicjant dowiedział się, kim są, na swoim motorze zawiózł każdego z małżonków do nowego mieszkania.

 

Śluby 50 lat temu wyglądały inaczej niż dziś, ale jak wyjątkowo się je wspomina!

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Książkowy szał!
Idź do urn, wybierz nowe władze

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 12:14

Naprawdę? W niedzielę wybory, a Strzelec w złotych godach. Wy to nawet nie kryjecie swoich sympatii. Przy poprzednich wyborach to taki tu był ruch i wrzawa, a teraz czytając Strzelca odnoszę wrażenie, że wszystko już zostało wybrane. Współczuję pozostałym kandydatom, którzy nie mieli szans wybrzmieć na łamach tego portalu. 

Portret użytkownika Aniołek nie koniecznie z nieba
Wysłane przez Aniołek nie kon... (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 15:31

W poprzednich wyborach była inna inszość, widać, że większości ta wrzawa źle wyszła i zrozumieli, że kampanię wyborczą dobrze jest prowadzić spokojnie i z rozwagą , jednak jak widzę, że do niektórych wichrzycieli nie dotarło to i nadal próbują za wszelką cenę skłócić wszystkich ze wszystkimi.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 17 Październik, 2018 - 09:30

W poprzednich latach byl tutaj taki dym, ze pan redaktor z SO prawdopodobnie zarzadzil w dziale Zawadzkie "cisze przedwyborcza" na czas calej kampanii, ha ha. Jesli chcecie podyskutowac, to mozecie stworzyc swoj temat na Forum Z-go! Linki sie powstawia, pewnie sami kandydaci sie wypowiedza... Bedzie mozna o cos zapytac... Sprawa bedzie miala "rece i nogi", a zamiast tego wpisujecie komentarze nie na temat pod artykulem ktory i tak malo kogo interesuje.

Portret użytkownika Aniołek nie koniecznie z nieba
Wysłane przez Aniołek nie kon... (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 21:56

Mieszkaniec, farmazony piszesz, głupoty, nikt nie został wybrany, a kto zostanie wybrany w 21.10 2018 roku to dowiemy się po przeliczeniu głosów znajdujących się w urnie wyborczej.

 

Portret użytkownika Krzysztof
Wysłane przez Krzysztof (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 17:57

Do tej ekipy nowe zawadzkie brakuje jedynie pizdzika wtedy to bedzie faktycznie nowe zawadzie

Portret użytkownika Aniołek nie koniecznie z nieba
Wysłane przez Aniołek nie kon... (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 22:07

Ja, Krzysztof, pizdzika, takiego jak Ty, bo ty byś zrobił na pewno z Zawadzkiego New Pizdzikolandia. A tak między nami Nowe Zawadzkie pisze się z dużej litery.

Portret użytkownika Heinrich
Wysłane przez Heinrich (niezweryfikowany) w 16 Październik, 2018 - 22:27

Krysztof, mosz recht iż Nowymu Zawadzkiemu brakuje pizdzika, ale za to mają Dreirada wtory jest stabilniejszy od twojego rozpierdolonego pizdzika.

Portret użytkownika taki
Wysłane przez taki (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2018 - 16:34

strona urzędu na facebooku odżyła... przez tyle czasu nic tam nie wrzucano, a nagle tyle wpisów...

Portret użytkownika Aniołek nie koniecznie z nieba
Wysłane przez Aniołek nie kon... (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2018 - 21:02

Taki.
To podaj linka do tej strony.

Portret użytkownika Iza
Wysłane przez Iza (niezweryfikowany) w 19 Październik, 2018 - 12:59

Burmistrz Zawdzkiego zarabia okolo 11 tysiecy zlotych na miesiac. Zastanowcie sie dobrze nad wyborem bo to jest wyplata z waszych podatkow. Chcecie te pieniadze dac komus co nie ma zadnego doswiadczenia czy komus kogo juz znacie i zarzadza gmina ?

Portret użytkownika taki
Wysłane przez taki (niezweryfikowany) w 19 Październik, 2018 - 13:35

Za to ten doświadczony burmistrz co zrobił?Ma Pani rację zastanówmy się komu chcemy zaufać!

Odpowiedz