fbpx Dlaczego tak śmierdziało? | Strzelec Opolski

Dlaczego tak śmierdziało?

Dlaczego tak śmierdziało?

Artykuły : 
Numer wydania: 

O tym, że mieszkańcy Strzelec i okolicznych wiosek czują drażniące zapachy z Kronospanu, nikomu nie trzeba przypominać. W piątek, 7 września, rano nad miastem rozciągnęła się szara mgła.

 

- Tak śmierdzi z tego Kronospanu, a teraz jeszcze coś takiego. Proszę zobaczyć, co wisi w powietrzu, to na pewno przez nich – mówiła kobieta, która dzwoniła do naszej redakcji.

 

Ze sprawą zgłosiliśmy się do strzeleckiego przedsiębiorstwa. Rzecznik prasowa Kronospanu, Marlena Bogdan-Marut, poinformowała nas jednak, że 7 września wiatr wiał w kierunku przeciwnym niż centrum miasta.

 

- Instalacje spółki pracowały normalnie, nie stwierdzono w niej żadnych stanów alarmowych. Trzeba zaznaczyć, że nasze procesy produkcyjne są monitorowane na bieżąco. Pomiary prowadzone 7 września przez sieć czujników, monitorujące pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10, które otrzymaliśmy od gminy Strzelce Opolskie, potwierdzają, że nie nastąpił znaczący wzrost pyłu mierzonego w powietrzu – dodała.

 

- Mamy prośbę do mieszkańców, by w przyszłości kontaktowali się z komórką Ochrony Środowiska zakładów w Strzelcach Opolskich, jeśli chcą zgłosić ewentualne, zauważone uciążliwości. W ten sposób możemy na bieżąco reagować na sygnały i zweryfikować informacje w momencie wystąpienia uciążliwości - tel. 77 400 45 78 lub 77 400 35 69 – mówi Piotr Herchel, dyrektor ds. ochrony środowiska.

 

Dowiedzieliśmy się również, że właśnie w tamten piątek jedna mieszkanka zgłosiła w urzędzie miejskim pogorszenie się powietrza w rejonie Nowej Wsi.

 

- Rzeczywiście jeden z czujników wskazuje wzrost odczytu pyłów PM10, ze średniej 40-60 do 80-111, ale przez kilka godzin – mówi Małgorzata Kornaga.

 

Pyły PM2,5 i PM10 są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. PM2,5 jest bardzo drobnym pyłem i z łatwością może przedostać się bezpośrednio do krwioobiegu. To właśnie on jest odpowiedzialny za zaburzenia rytmu serca, nowotwory dróg oddechowych czy miażdżycę. Pył PM10 szczególnie negatywnie wpływa na układ oddechowy. Odpowiada on m.in. za ataki kaszlu i gwałtowne zapalenie oskrzeli. Poza tym zwiększa ryzyko zawału i udaru mózgu. Jednym słowem, pyły te są szkodliwe.

 

Mieszkańcy starają się segregować śmieci, korzystają z programów na wymianę pieców, chcą oddychać czystym i zdrowym powietrzem. Tłumaczenie, że wiatr wiał w przeciwną stronę niż miasto, a wzrost pyłu nie był znaczący, nie jest żadnym tłumaczeniem. Społeczeństwo oczekuje raczej na zdecydowane działania - zwłaszcza władz miasta - by skoki zanieczyszczeń się nie zdarzały! Prosimy o konkretną odpowiedź: jakie kroki zostały podjęte, czy do Kronospanu zostało przesłane chociaż jakieś pismo?

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Uwaga! Lecą dachówki!
Jest piękna droga, jest wypadek...
Paliły się lasy
Droga zamknięta - ruszył remont
Ewakuacja na Nowej Wsi!
Przed nimi 40 nowych lat...
Uroczystości na Polanie Śmierci
Kształcenie zawodowe to ciągłe wyzwania

Komentarze

Portret użytkownika kiusio
Wysłane przez kiusio (niezweryfikowany) w 18 Wrzesień, 2018 - 12:48

Zaczyna się sezon grzewczy i znowu cała wina leży w Kronospanie, jakoś przez całe lato gdy mieszkańcy nie opalają domów to przekroczeń na czujnikach nie ma i to nie tylko w Strzelcach ale w cały kraju. 

Portret użytkownika Wolfik
Wysłane przez Wolfik (niezweryfikowany) w 18 Wrzesień, 2018 - 13:15

Zapraszam do Jemielnicy na rozpoczęcie sezonu grzewczego, dopiero zobaczycie co to szara mgła, sąsiada czasem nie widzę.

Portret użytkownika OPO
Wysłane przez OPO (niezweryfikowany) w 18 Wrzesień, 2018 - 13:51

NIKT NIE WPADŁ NA TO ŻE TO DZIĘKI OKOLICZNYM ROLNIKOM TAK ŚMIERDZI?

WYLEWAJĄ W NOCY GNOJÓWKE I OBORNIK NA POLA I POTEM NA OŚ PIASTÓW TAK WALI ŻE OKNA NIE MOŻNA OTWORZYĆ 

Portret użytkownika Łosiedle
Wysłane przez Łosiedle (niezweryfikowany) w 18 Wrzesień, 2018 - 14:04

A nikt nie napisze o pyle jaki na Osiedle Piastów jest nawiewany z nowo otwartej kopalni przed Suchą. Parapet żółty jak za czasów Cementowni. Kto na takie coś wyraził zgodę?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Wrzesień, 2018 - 14:32

Z Kronospanem walcza tez mieszkancy innych miast w Polsce, moze by tak jakis wspolny front otworzyc?

Odpowiedz