fbpx Buncloki poszukiwane! | Strzelec Opolski

Buncloki poszukiwane!

Buncloki poszukiwane!

Artykuły : 
Numer wydania: 

We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy, że w Gąsiorowicach powstaje ogród różnorodności. Miejscowe Stowarzyszenie Odnowy Wsi napisało specjalny projekt i z urzędu marszałkowskiego otrzymało grant w wysokości 10 000 zł na jego realizację.

 

Mieszkańcy już jesienią wzięli się za przygotowanie ogrodu na terenie za świetlicą wiejską, przy wiacie rekreacyjnej.

 

- Od początku w projekt zaangażowało się ok. 50 osób w wieku od kilku do ponad 80 lat - mówi Mateusz Stróżyk, prezes Odnowy Wsi w Gąsiorowicach. - Łącznie - wszyscy razem - przepracowaliśmy około 350 godzin społecznie. W imieniu zarządu stowarzyszenia jestem za to ogromnie wdzięczny mieszkańcom - podkreśla. - Dzięki takim akcjom widzimy, że mieszkańcy z ochotą uczestniczą w upiększaniu wioski, naszej małej ojczyzny.

 

Pod koniec listopada ubiegłego roku do UMWO trafiło oficjalne sprawozdanie z realizacji projektu, ale nie oznacza to, że został on całkowicie zakończony...

 

- Została nam do zrobienia tzw. kosmetyka - mówi Mateusz Stróżyk. - Pod koniec kwietnia zamierzamy sadzić kwiaty, grabić, siać trawę, ale o tym na pewno będziemy jeszcze mieszkańców informować, tak by każdy miał możliwość zarezerwować sobie termin i pomóc w pracach. Obecnie zwracamy się z apelem do wszystkich, którzy mają w domu stare niepotrzebne konewki, gliniane donice czy buncloki, aby oddali je do wystroju ogrodu. Marzy nam się, by w ogrodzie znajdowały się takie „zabytki” naszych ołm - dodaje.

 

Warto przypomnieć, że bunclok to kamionkowe naczynie nadające się np. do kiszenia kapusty. Nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy Bunzlau - dzisiejszego Bolesławca, gdzie wynaleziono ten rodzaj kwasoodpornej kamionki.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Przybywa nowych członków
Artystyczne niespodzianki
Dla ciała i dla ducha
Panie razem
Wykład z poczęstunkiem

Komentarze

Portret użytkownika Kokosz
Wysłane przez Kokosz (niezweryfikowany) w 20 Marzec, 2018 - 18:23

Mam od ołpika mojego stare radło z 1941 i mnie wkurza, bo mi zajmuje miejśce w garażu. Mam nowy motor i chce radło wypiep*rzyć...czy inicjatorzy ogrodu cudów w Gąsiorowicach przyjmą radło? Mam jeszcze nogi o maszyny krawieckiej oraz hujnogę z 1981....proszę o namiar.

Portret użytkownika Kokosz 2
Wysłane przez Kokosz 2 (niezweryfikowany) w 20 Marzec, 2018 - 18:25

Kurde.....przepraszam za błędy..........

Mam od ołpika mojego stare radło z 1941 roku i mnie wkurza, bo mi zajmuje miejsce w garażu. Mam nowy motor i chce radło wypiep*rzyć, aby mieć wiecej miejsca...

Czy inicjatorzy ogrodu cudów w Gąsiorowicach przyjmą radło? Mam jeszcze nogi od maszyny krawieckiej oraz hulajnogę z 1981roku (PRL)....proszę o namiar.

Portret użytkownika Stowarzyszenie Odnowy Wsi Gąsiorowice
Wysłane przez Stowarzyszenie ... (niezweryfikowany) w 21 Marzec, 2018 - 10:48

Witam,

Jesteśmy zainteresowani takimi rzeczami można się z panem skontaktować na priv nasza poczta to sow.gasiorowice@gmail.com proszę o kontakt.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Marzec, 2018 - 07:18

Jemielnica, ul. Szkolna 2a,

24.03.2018,

ODCZYT ZANIECZYSZCZENIA

PM 2.5

277% (69.48µg/m³)

Ludzie - trzykrotnie przekroczona norma!!! Walnijcie się w łeb . Zamiast szukania kasy na jakieś „Szlaki Gąski” lub magiczne ogrody koło szkoły, zacznijcie walczyć ze smogiem. Tak wam sie chce umierać w męczarniach na RAKA??

Portret użytkownika SOW Gąsiorwice
Wysłane przez SOW Gąsiorwice (niezweryfikowany) w 24 Marzec, 2018 - 16:00

Witam,

projekty jakie pozyskuje Odnowa Wsi Gąsiorowice w jakimś stopniu równiże walczy ze smogiem!!! W ogrodzie są posadzone rośliny ogrodowe ale i drzewa!!! W "Szlaku Gąski" będą obiekty przyrodnicze czyli zarazem edukacja ekologiczna, ale i podczas realizacji szlaku również będzie nasadzana roślinność. Miejscowośc Gąsiorowice pragnie się rozwijać i upiekszać, a nie mamy takiego problemu ze smogiem jak Jemielnica. My jako stowarzyszenie nie mamy możliwości aż takich jak by Pan/Pani oczekiwał/a! A nasza władza też już działa w kierunku smogu. Jestem ciekaw czy juz Pan/i zrobił/a coś w kierunku walki ze smogiem, czy uczestniczycie w dyskusjach publicznie i nie pod przykrywką tak jak tu....

Pozdrawiam

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Marzec, 2018 - 13:16

Jedno nie wyklucza drugiego. Ponadto możliwości wiejskich stowarzyszeń w walce ze smogiem są takie jakie są - tylko perswazja i edukacja ekologiczna. Poprawa jakości paliw stałych (węgla), gazyfikacja gmin, obniżenie podatków windujących cenę oleju opałowego to domena ustawodawcy i rządu, czyli obecnie "drużyny dobrej zmiany". Zamiast kabaretu ze zmianami nazw ulic, fikołkami z ustawami sądowniczymi, dogmatycznym podejściem do aborcji czy z szukaniem sobie wrogów na całym świecie niech zajmą się tworzeniem prawa sprzyjającego ludziom i ekologii. 500 + z moich podatków to stanowczo za mało!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2018 - 14:44

500+ nie jest z twoich podatków, tylko z kredytu zaciągniętego.

Z Twoich podatków finansowane są bieżące wydatki państwo. 500+ to kiełbasa wyborcza zaciągnięta w bankach... 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2018 - 17:28

Myślałeś? Przecież to dla ciebie ,coś tak odległego jak Australia.Pietwszy raz w historii ktoś naprawdę pomyślał o rodzinie,w cywilizowanych krajach to normalne nasze śmieszne 500 zł. ma się nijak do tego co otrzymują rodziny za naszą zachodnią granicą. I nikt nie mówi że to kiełbasa wyborcza.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2018 - 20:03

Tak krawiec kraje jak materii staje...Zadłużenie, bedące wynikiem wydatków ponad możliwości, spłacać będą jeszcze nasze prawnuki. Nie tłumacz mi przypadkiem, że są kraje mające dług wewnętrzny ogółem i na jednego mieszkańca wyższy niż Polska bo to prawda. Ich gospodarki i możliwości rozwojowe oraz posiadany potencjał wytwórczy są jednak nieporównywalnie większe niż nasze co pozwala im stosunkowo szybko (w razie potrzeby) równoważyć budżet a nawet generować nadwyżki - patrz Niemcy. Pozdrawiam wszystkich konsumentów zaciąganych przez rząd zobowiązań finansowych. Ciebie również, chociaż wątpię czy pracujesz i wnosisz cokolwiek do budżetu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2018 - 20:15

Polemizowanie z tobą jest bezcelowe, dopóki nie zrozumiesz że lepiej wydać na swój nawet elektorat (naród)niż topić miliardy w bezcelowych inwestycjach których jest ci unas bezliku i zasilają obcy kapitał. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2018 - 20:37

Niemcy od 2013 mają rok w rok nadwyżkę budżetową. Pięć lat pod rząd. W 2013 roku powiedzieli dość  zadłużania. Polska jeszcze ani razu od 1989 nie miała nadzwyzki w budżecie. Zawsze rozwala się więcej kasy niż jest na koncie.

500+ było by dobre, jeżeli nie było by na kredyt. Mogło PiS zabrać teatrom, wojsku lub przerośniętej administracji....PiS tego nie zrobiło. Nie zaoszczędziło ani jednej złotówki. Zamiast poszło do Banku i zacisnęło weksel.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2018 - 20:50

500+ kosztowało 22 miliardy zł w 2017.

W Polsce żyje 38 milionów ludzi.

Dzieląc jedno przez drugie, wychodzi że Comiesięczne  500+ kosztuje przeciętnego Polaka 578 zł w skali roku głowę.

Państwo zadłuża statystyczną 4-osobowa rodzine na 4x578= 2.312 zł. 

Po trzech latach programu dług na rodzinę wyniesie 7.000.

500+ nie jest złe, jeżeli ma pokrycie w podatkach zbieranych od ludzi. Pokrycia nie ma. Jest mega kredyt. 

A jak braknie kasy, to zapewne OGOLI się emerytów z ZUSu....

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2018 - 23:16

    A kto jest  głownym   benificjentem    kredytu    500 +  ?    Biedronka i jej  właściciel  pólanalfabeta  jeronimo martins   oraz    polska  onkologia  =    grabarze .    

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Marzec, 2018 - 03:30

Sami zgotowaliscie sobie takie życie.  Polak  to wieczny malkontent nie chadzajqcy na wybory i wiecznie liczący na cud. No i oczywiście od zawsze wiedzący wszystko lepiej, i  pouczający cały świat choć zna tylko swój język ojczysty luźno. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 25 Marzec, 2018 - 23:23

500+ idzie na cigarety a gorzoła u polołków? My kupujemy wuszty do bajtlów za 500+!!!

Odpowiedz