fbpx Zamach na Rychla! | Strzelec Opolski

Zamach na Rychla!

Zamach na Rychla!

Artykuły : 
Numer wydania: 

To skandal!
Żyjemy w czasach dobrej zmiany. Czy na pewno dobrej? Często pomysły obecnej władzy graniczą z absurdem, tak jak w przypadku nakazu zmiany nazwy ulicy Jana Rychla w ramach ustawy dekomunizacyjnej.

Z Karolem Cebulą, przyjacielem i uczniem Rychla, rozmawia Beata Kowalczyk.

Strzelce obiegła wieść, że w ramach ustawy dekomunizacyjnej zniknie ulica Jana Rychla, dla strzelczan był on postacią wybitną, wręcz kultową. Nie milkną więc głosy zdziwienia i oburzenia...

- Ta wiadomość wbiła mnie w fotel: do burmistrza Strzelec Tadeusz Goca i przewodniczącej rady miasta Gabrieli Puzik w ubiegły piątek wpłynęło pismo od wojewody opolskiego, sygnowane przez dyrektorkę działu prawnego UW - Beatę Adamus, by rada jak najszybciej podjęła stosowne kroki związane ze zmianą nazwy ulicy Rychla - choć ta nie znajduje się w oficjalnym spisie nazw nakazanych przez IPN do tzw. dekomunizacji. Do dzisiaj, pomimo telefonów do wojewody i pani dyrektor, nie otrzymałem uzasadnienia, dlaczego należy ją wykreślić. To pośmiertny zamach na śp. Jana Rychla!

Będzie pan walczył o utrzymanie nazwy ulicy?

- Zostanę adwokatem strzelczan i wyważę każde drzwi, żeby ktoś mi wytłumaczył sensownie, czym naraził się Rychel. Burmistrz Strzelec Opolskich poinformował mnie, że na sesję rady miasta zostanie zaproszony przedstawiciel IPN, by odpowiedział, dlaczego działacz na rzecz polskości i praworządności znalazł się na czarnej, nikomu nieznanej i nigdzie nieopublikowanej, liście.

Znał pan Rychla osobiście...

- To, jaki teraz jestem, to w dużej mierze zasługa Rychla. W młodości stał się moim nauczycielem, przewodnikiem. Tym bardziej jestem wściekły, wiem, co robił dla Polski, dla dużej i małej ojczyzny! Mówiąc o nim, nie da się uniknąć patetyzmu. Przed wojną był działaczem Związku Polaków w Niemczech, był przewodniczącym Stowarzyszeń Młodzieży Polsko-Katolickiej Śląska Opolskiego, założył pierwsze polskie szkoły prywatne na naszym terenie w Barucie, Centawie, Sieroniowicach, etc., organizował kursy historii, kultury i języka polskiego. Za swoją działalność trafił jeszcze przed wybuchem wojny, w 1939 roku, do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie. Po wyzwoleniu, w 1945 roku piechotą powrócił do Strzelec, gdzie rozpoczął pracę w Komunalnej Kasie Oszczędności, która po jakimś czasie została przejęta przez Bank Rolny. Rychla mianowano jego wicedyrektorem. W 1946 w Strzelcach powstał komitet powiatowy Stronnictwa Demokratycznego - Jan wstąpił do niego, a już od 1948 roku do końca życia przewodniczył temu ugrupowaniu. Aby upamiętnić jego zasługi dla miasta, mieszkańcy ufundowali mu tablicę, czy ona też ma być usunięta?!

Jakim był człowiekiem?

- Tolerancyjnym, ale walczącym z niesprawiedliwością i głupotą. Potrafił się sprzeciwiać nawet PZPR-owskiej wierchuszce. Gdy trzeba było, trzasnął drzwiami, nie bał się mówić, co myśli. W 1957 został posłem Stronnictwa Demokratycznego na Sejm II kadencji. Pracował w Komisji Rolnictwa, trzy lata później relegowano go za głoszenie „wywrotowych idei” - nie podobała mu się ówczesna nieracjonalna gospodarka rolna i głośno to obwieszczał z sejmowej mównicy, proponował inne rozwiązania...

Nawet po śmierci drażni, tyle, że już inną władzę...

- Rychel nie podobał się żadnej władzy: ani hitlerowcom, ani komunistom i jak się okazuje, obecnej też nie! Jednego jestem pewien - można wymazać z tabliczek nazwisko Rychla, ale tego co zrobił i pamięci o nim, która jest ciągle żywa wśród mieszkańców ziemi strzeleckiej, wymazać się nie da... Jeśli ktoś chce zatrzeć pamięć o takiej osobowości, to... świat się kończy! Dziwię się wojewodzie, że jako mieszkaniec Strzelec Opolskich posłusznie się na to zgadza.

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Wstęga na Zakładowej przecięta
Prędkość i pożar
Antyterroryści w Łaziskach
Uderz w bębny!
Jestem w ciąży, ratunku?
Droga pełna dziur i żalu
Powiat docenił nauczycieli
Jak zostać policjantem?
Profesor w podstawówce
Zapomniał, po co dzwonił!

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Październik, 2017 - 08:18

Jak podkreśla Sz.P. Cebula, Jan Rychel nie podobał się faszystom, komunistom i kaczystom (PiS). Okiem analityka spojrzę  i przeanalizuję poniżej:

1. FASZYŚCI - Rychel dążył do zeintegracji państwa niemieckiego (był polskim separatystą). Każde państwo ma prawo bronić swej integralności. Decyzja o ukrarabiu Rychła jest racjonalna (aczkolwiek buchenwald to   Kara niesprawiedliwa i nieakceptowalna).

2. KOMUNIŚCI - Rychel krytykując władzę mógł doprowadzić do przebudzenia się społeczeństwa. Aktywizm obywatelski mógłby zmieść reżim komunistyczny. Wiec wywalenie Rychła było racjonalne. 

 

3. KACZYSCI (PiS) - kady w PiS-ie są słabe. Zasada pisu to: "mierny ale wierny". Jakaś kiepska babka w agencji państwowej znalazła Rychla w bazie danych o sejmie czy senacie PRL i wniosła do do czarnej listy. Dlaczego taka babka pracuje w państwowej agencji? Bo na rynku prywatnym nikt miernot nie bierze, ale ona - wierny towarzysz PiS - jest dla partii ważna, bo gwarantuje stabilności partii. Decyzja PiS o Rychlu jest przykładem braku rzetelnej pracy, w PiS byle kto pracuje i byle jak.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Październik, 2017 - 13:28

  Żetelna  ponieważ  po myśli K.C.  A ja chciałbym  zapytac  , czy  Pan K.C.    położy glowe za  nieskazitelnosc Rychla ?  Ktoś w IPN   zalożył teczkę  a ktoś inny na prośbę  wojewody   przesłał odpowiedź na zapytanie ..dlaczego nie ?  Teczka Rychla   nie jest odtajniona i jest to informacja poufna z którą Pan wojewoda nie  ma prawa dzielić się z  ..motłochem . W  ostatnim czas okresie  okazało się ze wielu  tzw   nieskazitelnych  ma  czarne  plamy w swoich życiorysach [ Boni , Olechowski , Kutz , Korzeniowski ,  strzelczanim Bartodziej  .....etc]   To ludzie   którzy   jeszcze nie tak dawno  byli   pierwszoplanowymi  postaciami .  Ale ..okazało się.... ''cos tam przeskrobali  '' i  ..PLAMU NA HONORZE    nie   pozwalają na  ''  budowanie cokołów '' .     P.S. Panie  K.C.   wielu uważa   że  i Panu   należyła by sie   jakaś strzelecka  ulica .....ale   zapewna taka nie powstanie  . A dlaczego ?   ........JAK  WYŻEJ

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Październik, 2017 - 13:50

A Ty dasz głowę, swoją głowę, że w IPN jest teczka Rychla? No, i że ta teczka jest naprawdę tajna, 45 lat po jego smierci, niczym największe tajemnice państwowe?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Październik, 2017 - 14:27

  osobiście   ..leje na to  pod jakim mieszkam adresem  ..ważne zeby  lokal  był  w  przyjaznej okolicy  ,    wykonany i urządzony  ...po mojej  myśli ..... ja  tylko   zgłaszam watpliwości   co do   durnowatych wypowiedzi    strzeleckich tumanów i nadredaktora  którzy   twierdzą   ,że  Rychel   to byl ...fajny  chop ...i twoje pytanie  powinno byc skierowane do tych  strzelecikich tumanów  .. czy  położą głowę  że  teczka  Jana Rychla    która znajduje się w IPN    jest porównywalna do   kościelnej ksiązeczki    - Drogi do Nieba ..Pan Wojweoda Opolski  nie wydaje decyzji   ad hoc ..tylko na podstawie ..JAKIŚ  KWITÓW

Portret użytkownika Opolanin
Wysłane przez Opolanin (niezweryfikowany) w 26 Październik, 2017 - 11:00

No to macie wojewodę, który samych swoich ze Strzelec cmoknął w d.... Oczywiście nie mógł inaczej bo wtedy ktoś z Warszawy by go wy........... ze stołka. Pamiętajcie o tym przy następnych wyborach !!! Może to była przy okazji  taka jego "mała" zemsta za wyniki ostatnich wyborów w 2014. Rzeczywiście mała - taka jak jego naczelny, 150 cm w kapeluszu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Październik, 2017 - 15:09

Człowieku z 13:49! Zamilcz i nie uprawiaj pisowskiej propagandy na forum! Nie bądź taki pewien, że ci co rządzą obecnie bedą mieć tę władzę w nieskończoność. Dostaną żółtą kartkę już w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Powtarzasz dyrdymały o stratach w podatku VAT a nie masz zielonego pojęcia o przepływach podatkowych. Ty i tobie podobni "eksperci" ekonomiczni zdają się wierzyć w to, że polską gospodarką zawiadują czarodzieje i następuje cudowne rozmnożenie pieniędzy. Udało się wprawdzie "dobrej zmianie" nieco ukrócić przekręty vatowskie - jednak nie na tyle aby pokryć rozbuchane obietnice socjalne. Ekonomia to nauka ścisła i parametry gospodarcze są mierzalne. Jest wręcz odwrotnie niż ci się wydaje. W IV kwartale następować będą duże kwotowo zwroty VAT-u i propagandziści przestaną bełkotać o nadwyżce budżetowej. Polska gospodarka wykazuje symptomy tzw. przegrzania i grozi jej zadyszka. Pieniądze z prezentów socjalnych (500 +) przeznaczane są, w głównej mierze, na zakupy konsumpcyjne towarów importowanych i tylko w niewielkim stopniu przepływają do polskich przedsiębiorstw i nie pobudzają w firmach tendencji do inwestowania. Kwotę długu publicznego łatwo można sobie sprawdzić - włos się jeży na głowie. Będą go spłacać następne pokolenia Polaków a nie tylko sprawcy takiego wzrostu zadłużenia...

  Odnośnie do postaci Jana Rychla to możecie mieć niebawem okazję aby przekonać się, że my strzelczanie nie pozwolimy tak łatwo manipulować historią i obronimy godność zasłużonego dla regionu czówieka. Możecie pluć jadem na ile starczy wam zapasu śliny a i tak nie zdyskredytujecie człowieka, który sam nie potrafi się już bronić, lecz doskonale go w tym wyręczją jego dokonania dla tej ziemi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Październik, 2017 - 20:57

  co do wypowiedzi na temat  vatu  i konsumpcji  to powiem któtko   .. jesteś ekonomicznym idiota i  na tym zakńczmy twoje  pseudoekonomiczne wypociny ... prawdziwi  ekonomisci    Hausner  , Grabowski  , czy   statystyki  polskiego PKB   pokazują że   jest  DOBRA ZMIANA ..a ty   idiota -populista   który   siedzac na bezrobociu  co miesiąc lyka 500+ ..twierdzisz ze  ..ŹLE SIĘ DZIEJE 

co do Rychla   to ...  nie   wiem czy wiesz ..  że    łyżeczka dziegciu  zepsuje beke miodu  ... tematu rozwijac nie będę .. bo to  zdyt  trudne dla ciebie

ty/wy/my   to  se .. możecie głosować . referendowac czy  protestowac  ..ale prkiaz przyjdzie z ''gory''  to  motłoch  pełowski   ma [...](interwencja administratora) do gadania .. należało wybrać   konfidenta   Korzeniowskiego  pełopwskiego barona opolszczyzny   ..to  problemu by nie było .... ale  nadszedł czas    oczyszczenia

P.S. Nie mam nic do Rychla ... ponoć   uczynnym był  czlowiekiem   ..ale   ..jest   problem ...    jeszcze nie tak dawno   Pan Nadredaktor    całował szanowne   brudne rączki  Pana  Profesora  Garharda Bartodzieja     a w strzeleckim urzędzie miejski   ..tez budowano mu kapliczke    a tu ...ZONK  -    https://archiwaipn.wordpress.com/2012/03/21/wspolpracownicy-sb-pelniacy-... NR 52 .. [  to samo tyczy się  jeszcze jednego   konfidenta  kumpla Bartodzieja    ale demancja starcza  .....mnie dopadła] . tak więc   z     szarżowaniem   na  chudej   szkapinie i machanie   zardzewiałą szabelką to .. proszę uważać .                                                                           P.S.   Stalin to też byl   fajny chłop bo  .. postawil Pałac Kultury i Nauki   ...a   Hitler ..drogi wybudował   ... a   ........................itd

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Październik, 2017 - 08:47

Takim niedouczonym hunwejbinom jak ty nie warto nawet przybliżać podstaw ekonomii. Styl i treść tekstów jakie tutaj wypisujesz pozwalają cię zaliczać do kategorii mało pracowitych proletariuszy którym, dzięki obecnej władzy, wydaje się, że coś w społeczeństwie znaczą i próbują się na siłę dowartościować. Twoje pięć minut minie szybciej niż ci się wydaje a złudzenia nie mają szans materializacji. Praca....................................................................................

...................................Ingerencja K.C...........................................................................................

mędrkowanie po kilku głębszych.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Październik, 2017 - 09:17

   TAKIM ? ...TAKIM?   hm ...nie znam gościa... anlfabeto ...  to już ustalilismy  ...  natomiast z  postu który wysmarowałes      TAKIM  piknym  jezykiem  literackim    ..nic nie wynkia  ...popierdzialeś ..pośmierdziało  i ..tyle  twojego

Portret użytkownika Karol Cebula
Wysłane przez Karol Cebula w 26 Październik, 2017 - 17:57

Hej Żetelny zabrakło Ci RZyletki i stałeś się motłochem któremu wojewoda nic nie musi ujawnić.     Natomiast nam Obywatelom Rzeczpospolitej musi bo do tego zobowiązuje go także tzw. ustawa dekomunizacyjna.Niestety tego  dotąd nie uczynił.Jesli się okaże że Rychel był bandytą to  jako pierwszy będę głosował za zmianą nazwy ulicy.

P.S.Gdybys chciał odpisać to proszę o jawnosć pod rygorem skasowania wpisu.

Karol Cebula

Portret użytkownika jogi
Wysłane przez jogi (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 08:02

Panie Karolu, ale po co ma się przedstawiać, jak po jego niechlujnym stylu i braku przestrzegania jakichkolwiek zasad gramatyki  widać od razu że to ulubieniec wszystkich- SASZA. Nadzieja wszystkich tych którzy są na dnie. Bo daleko pod nimi znajduje się on. Samotny, smutny i bez perspektyw

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 27 Październik, 2017 - 13:18

Bo przez 27 lat rządów różnych partii w naszym kraju nie było sytuacji, że odmawiano komukolwiek prawa do własnego zdania i własnych poglądów. Kto miał większość, forsował swoje pomysły, ale nie nicował myślących inaczej. Teraz okazało się, że dobra zmiana nie tylko walcuje Polskę po swojemu, ale także wymaga od innych bezbrzeżnego poparcia dla własnych działań. Tym, którzy się nie zgadzają, odmawia istnienia i prawa do czegokolwiek. I tym się PIS różni od wszystkich poprzednich rządów.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Październik, 2017 - 13:49

   Alez oczywiscie  że wszyscy mieli swoje zdanie

1.  VAatowcy grabili  Polskę i zgodnie z ich  ZDANIEM  .. to nie było przestepstwo

2. Wwożone   bez akcyzy i innych opłat setki milionów litrow  paliwa  .. ich ZDANIEM  nie bylo pr\zestępstwem

3. 150  letni   kuratorzy  warszawskich kamienic ..ich ZADNIEM  ..to   jest możliwe

4. Przykładów można mnożyć  ... czy o  takich     WLASNYCH ZDANIACH  i  WŁASNYCH POGLĄDACH   piszesz w swoich  wypocinach ?

Przeszkadza ci że   kolejne  NIE  UKRADZIONE  miliardy   trafią na   Polski   rynek  wewnetrzny    a nie do   ...   genewskich czy  jerozolimskich  sejfow ?

Taki z ciebie Prawdziwy Polak ?    TFU ..TFU ..TFU

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 27 Październik, 2017 - 13:20

Ale robienie wywiadu ze samym sobą średnio mi się podoba. Bardziej by mi przypadło, gdyby to był felieton w sprawie, podpisany K.C.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Październik, 2017 - 19:21

Idzmy  na kompromis i nazwijmy tą ulice Rychla Jana wieznia KL Buchenwald i nie mamy wnazwie komunisty zato mamy go w osobie obecnego burmistrza i tu daję wojewwodzie- jesli to czyta - orzech do zgryzienia.Chyba że nie dostał jeszcze dyrektyw od Jarka co z tym zrobić.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 28 Październik, 2017 - 11:52

Czym sie różni SB od dzisiejszej ABW? I czym się różnią ludzie tam pracujący. I jedni i drudzy pracują/pracowali w legalnie utworzonych służbach. I w jednych i w drugich trafiały się świnie i miernoty. I w jednych i w drugich wielu dawało wiele w służbie dla kraju. Czy za lat kilka lub naście praca w ABW też będzie wstecznie karana, bo tak zarządzi miłościwie panująca partia? I będzie de-cośtam-ować w imię swoich chorych ambicji?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Październik, 2017 - 15:55

Smoku czasami pierdzielisz głupoty ale w tym przypadku ( brawo brawo) masz 100% racji

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 08:42

100% racji będzie miał dopiero, gdy ABW zacznie pomagać w mordowaniu niewygodnych ludzi , jak to czyniło SB. Póki co, trzeba być naprawdę ślepym lub wyjątkowo cynicznym, żeby robić takie porównania. 

Oczywiście ten wątek ma niewiele wspólnego z karygodnym zachowaniem wojewody.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 22:07

   Dlaczego twierdzisz że  postępowanie  wojewody  jest karygodne  .. kiedy wikipedia  podaje ze  Rychel  był   komunistycznym   aparatczykiem ?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Październik, 2017 - 13:58

Karol Cebula 

 

...jest dla przykładem gospodarczego i mądrego biznesmena, który jest wrażliwy społecznie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Październik, 2017 - 21:01

   widzę  ,ze   tobie też dobrze  idzie  w biznesie ..  z posta   jasno wynika że jesteś  potentatem w ..produkcji  wazeliny

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 29 Październik, 2017 - 22:43

Nie jestem. Jestem zwykłym pracownikiem BMW z Jemielnicy. Pan Cebula bardzo się. Angażuje społecznie. Np. finansował wydanie jemielnckich legend z czasów szwedzkich. Nikt inny nie spoza Jemielnicy nie dał ani grosza. Kronospan ignorował prośby o sponsoring. Nawet nie raczył odpowiedzieć, a dym Kronospanu idzie na Gminę Jemielnica. Wydawcą legend było gimnazjum jemielnckie: Kronospan na dziecki żałuje. Pan Cebula nie tylko dał pieniądze, ale jego Gazeta zadbała o oprawę medialną. Pan cebula udzielał ciekawych rad odnośnie szaty graficznej książki. 

Panie Karolu Cebula. Niech Bóg ci błogosławi. Bóg zapłać i pozdrowienia z gminy Jemielnica, gdzie cieszy się Pan wielkim poważaniem!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 10:21

Nie dokończyłeś ostatniego zdania więc cię wyręczam dodając następujący zwrot: a zostaną wyłącznie takie kreatury jak ja.

Portret użytkownika s
Wysłane przez s (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 19:34

A ten front to było coś nielegalnego? O wartości człowieka decyduje nie gdzie był i pracował, ale jak. Podobnie o wartości człowieka świadczą jego słowa i poglądy. Także te, gdy mówi, na jakich zasadach oceniać innych.

W PRL-u żyło wielu ludzi, czy więc też nie powinni mieć swojej ulicy? Ja chodziłem do komunistycznych szkół, byłem w ZHP, w pochodzie 1-majowym szedłem i machałem chorągiewką, nawet kiedyś gadałem z komunistycznym kombatantem. I w samorządzie uczniowskim komunistycznej szkoły byłem. Przewodniczącym. Też jestem spalony?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 22:12

   twoja przynależnośc do ZHP  jest  godna pochwały   ale gdybyś należał do  Harcerskiej Służby  Polsce Socjalistycznej  .. to bylbys  komunistyczną czerwoną  świnią

Portret użytkownika Karol Cebula
Wysłane przez Karol Cebula w 31 Październik, 2017 - 08:59

W pewnym okresie zgodnie z obowiązującym "prawem" włączeni zostali do "Służba Polsce"wszyscy młodzi ludzie.Nikt ich nie pytał o zdanie.Musieli budować m.i.Nową Hutę po pasie w błocie.Nie mieli się komu poskarżyć ,młody człowieku,bo Cię nie było jeszcze na swiecie. A swoją drogą,mógłbys sie troszkę poduczyć.Młodosć w tym nie przeszkadza.Podobno!

Karol Cebula

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 11:44

   Wygląda Pan  na wmiare inteligentnego goscia  i nie sądzę   aby  nie rozrozniał Pan  Słuźby Polsce [ mlodzieżowej organizacji  która odbudowywała Polskę  z  NIEMIECKIEJ-FASZYSTKOWSKIEJ  ZAWIERUCHU ... od  HSPS ... młodzieżowej  przybudówki   PZPR  gdzie  najwyzsi rangą ''  czerwoni druchowie ''   stanowilli  naturalne  KADROWE ZAPLECZE ... swoich  czerwonych idoli      P.S. Nawet dzisiaj spotykam  taki element ... pani byla  druhną   w ZHP .. następnie   byla  naczelniczką  w  HSPS  a aktualnie jest   ..Katechetka .... coż za piękna kariera  Daltego Panie K.C. proszę nie manipulować  faktami  ..ponieważ    ludzie ktorzy znaja   PAN FAKTY  są   wstanie   zweryfikować   fakty    na   '' fakty  autentyczne ''

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 30 Październik, 2017 - 19:41

Co zaś do martyrologii i pomnikomani to zbyt wcześnie chcemy upamiętniać historyczne fakty. Historia sama je oceni, ale trzeba dać jej czasu. Ponaglanie na siłę może prowadzić do nieporozumień i wypaczeń. Już tyle razy doświadczaliśmy na własnej skórze, że zbyt skoro uznawane i wynoszone na piedestał autorytety ze wstydem upadały. Nie czas, by oceniać już teraz najnowszą historię, bo jest ona często skrzywiona aktualną modą i trendem. Zbyt szybko uznaliśmy komunistycznych bohaterów, zbyt szybko także uznajemy bohaterów solidarnościowych. Zbyt szybko wynieśliśmy na pomniki JP2, a zbyt jeszcze szybciej wynosimy Lecha Kaczyńskiego. Im usilniej będziemy to robić, tym tragiczniejszy będzie ich upadek. Lustracja nie powinna mieć miejsca, od oceny ludzi i ich dokonań jest historia, a od bieżących osądzeń sądy i prawo.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 22:21

   ponieważ   Jan Rychel  korzystał z przywilejów   ..jakie  przysługiwaly   komunistycznym  aparatczykom

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 20:09

Jeśli ktoś należał do organizacji zbrodniczych(PZPR strzelało do ludzi) nie powinien mieć ulic pomników skwerów. PZPR i wszystkie inne ZSL, SD, FJN itp.były kontrlowane przez ruskich, przeciwko Polsce, przeciwko Polakom.

 

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 30 Październik, 2017 - 21:04

PZPR nie było organizacją zbrodniczą, tylko partią. Podobnie jak PIS. I może się zdarzyć, że podobny będzie koniec obu.

Zaś o tym, jak ludzie chcą mieć nazwane ulice albo nie chcą, mogą decydować sami. Co i przez ponad 25 lat mieli czas robić. I nie potrzebują do tego partyjnego guru. I co chcieli, zrobili. Wystarczy.

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 21:51

PZPR było organizacją przestępczą, strzelało do ludzi(Kopalnia Wujek,Grudzień 70,Poznański czerwiec 56,.........). PZPR został przywleczony wraz z armią czerwoną.

PIS jest partią polityczną wybraną w demmokratycznych wyborach przez Polaków. PiS nie strzelał do ludzi.

Członkowie żadnych organizacji przestępczych takich jak PZPR, NSDAP, KGB itp. nie powinni być patronami ulic.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Październik, 2017 - 10:24

Jeżeli PZPR była, jak twierdzisz, organizacją przestępczą to podaj na podstawie jakich przepisów została za takową uznana. Przez wrodzoną subtelność nie zamierzam cię dopytać co w tejże "przestępczej organizacj" robili prominentni obecnie posłowie, działacze oraz ministrowie opcji rządzącej. W razie potrzeby służę nazwiskami. Unikaj manichejskiego postrzegania rzeczywistości - historia i losy ludzi ją kreujących mają wiele zniuansowanych odcieni. Zawsze możesz się jeszcze nieco poduczyć lub zapytać o pewne kwestie mądrzejszych od siebie do czego zresztą zachęca cię w innym miejscu Karol Cebula.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 22:17

   Jeden z polskich poslówm   twoja   ukachana  partie  PZPR ...określił jako   Płatni  Zdrajcy   Pachołki  Rosji ..z tym określaniem zgadza się większość polskiego społeczeństwa .. kiedy Płatnym Zdrajcą Pachołka Rosji   zabrakło   drobnych   to udali  sie po pożyczkę ..pytanie za 100 zł   do  jakiej eurpoejskiej stolicy   udali się   Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji  po pożyczkę ?

Portret użytkownika Max 8
Wysłane przez Max 8 (niezweryfikowany) w 30 Październik, 2017 - 21:21

ABW nie ma krwi na rękach,

ABW nikogo nie zastrzeliła, nie jest organizacją zbrodniczą.

PZPR strzelała do ludzi.

PZPR to organizacja zbrodnicza.

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 31 Październik, 2017 - 12:32

Nie ma? ŚP B. Blida pewnie sama się zastrzeliła. W Smoleńsku pilotom też nikt lądować nie kazał, a ŚP prezydent tylko dla hecy wystawiał ludzi na odstrzał w Kaukazie.

Odpowiedz