fbpx Mostek a bezpieczeństwo | Strzelec Opolski

Mostek a bezpieczeństwo

Mostek a bezpieczeństwo

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wraz z nadejściem wiosny na forum „Strzelca Opolskiego” powrócił temat sławnego już „mostku” na Koronczoku. Cudzysłów nie jest tu przypadkowy. W Zawadzkiem pomiędzy ul. Stawową a Powstańców Śląskich prowadzi chodnik ograniczony z dwóch stron barierkami. Pod chodnikiem płynie ciek wodny o nazwie Koronczok. Kiedyś był on otwarty, dziś woda jest prowadzona rurami pod ziemią. Barierki straciły rację bytu, ale nadal stoją. W chodniku w miejscu dawnego mostku wystają metalowe kątowniki, które utrudniają ruch rowerowy.

W ubiegłym roku burmistrz przeprowadził wśród mieszkańców osiedla Powstańców Śląskich ankietę. Chciał się dowiedzieć, jakie rozwiązanie dla ruchu widzą osoby mieszkające najbliżej „mostku”. Większość opowiedziała się wtedy za utworzeniem drogi będącej łącznikiem ulicy Stawowej i osiedla Powstańców Śląskich z możliwością dojazdu jedynie do bloków nr 17 i 19. Burmistrz zapowiedział, że ostateczne decyzje zapadną wiosną. 19 kwietnia na godzinę 15:00 zaplanowano spotkanie z mieszkańcami w terenie w tej sprawie. Zapraszamy na „mostek”!

Tymczasem na forach pojawiła się informacja, że spółdzielnia mieszkaniowa Hutnik otrzymała od straży nakaz poprawy dojazdu przeciwpożarowego do bloku nr 19. Zdaniem niektórych internautów zrobienie drogi nad Koronczokiem rozwiązałoby problemy spółdzielni. Zapytaliśmy o to prezesa Hutnika, Leszka Kleczkę.

- Sprawa mostku nie wiąże się w ogóle z drogą pożarową do bloku przy Powstańców Śl. 19 - podkreśla. - Czy mostek zostanie otwarty, czy nie, przejazd wozów strażackich będzie w tym miejscu niemożliwy.

Przepisy przeciwpożarowe mówią, że drogi dojazdowe dla straży powinny przebiegać w odległości maksymalnie 15 metrów od klatek schodowych. Przy 19 ta zasada nie jest zachowana, stąd potrzeba budowy nowej drogi i „mostek” nie ma tu nic do rzeczy.

Budowa traktu pod klatkami będzie spółdzielnię kosztować około 70 tysięcy złotych. Prace ruszą lada dzień i zakończą się do lipca.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Droga przez las
Oddajcie huśtawki!
Na rowerze do wiosny
Dzieci są świadome

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Kwiecień, 2017 - 19:32

A od kiedy jest to problem i jak duży? Więcej szczegółów mniej sloganów. Ten mostek  przez ponad 30 lat nie był poroblemem, stał się za sprawą "smoka" podparty przez radnego bezradnego najważniejszą sprawą gminy! Śmieszne...

Portret użytkownika Przypadkowy
Wysłane przez Przypadkowy (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 07:20

1. Wynik ankiety jest wiążący i basta! To że "mostek" stoi 30 lat nie jest argumentem za tym aby to w dodatku niebezpieczne strszydło dalej tam stało.

2. Zarówno warunki bezpieczeństwa pożarowego (dojazdy pożarowe do budynków) jak i rozsądne uregulowanie ruchu drogowego na osiedlu mają priorytet.

3. Ponieważ droga osiedlowa nie jest przelotową w kierunku ul. Stawowej koniecznym jest, ze wzgl. na przepisy p.poż. wykonanie przy 19-ce placu manewrowego o wym. 20 x 20 m, co stało by się zbędne gdyby wykonane zostało połączenie drogi osiedlowej z ul. Stawową.

4. Czy logika i właściwe poczucie zagadnień bezpieczeństwa przez mieszkańców przewyższają tę zarządzających SM Hutnik i UMiG?                                                                                                   Panie Kleczka, czy nie zapomniał pan o potrzebie wykonania placu manewrowego, czy ponownie powstał plan który nie został uzgodniony z rzeczoznawcą p. poż?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 10:47

"Przypadkowy" vel "kugog' stajesz sie nudny z tymi przepisami p.poż- zapoznaj sie z treścią decyzji albo z tym co mówi p.Kleczko, a jak nie to ci zacytuje -"Przepisy przeciwpożarowe mówią, że drogi dojazdowe dla straży powinny przebiegać w odległości maksymalnie 15 metrów od klatek schodowych. Przy 19 ta zasada nie jest zachowana, stąd potrzeba budowy nowej drogi i „mostek” nie ma tu nic do rzeczy". Zostawcie mostek w spokoju! Tak jak przez ostatnie 30 lat . Nie dla kolejnej"autostrady" w Zawadzkiem .  Nie może być połączenia ze Stawową!Amen

Portret użytkownika Przypadkowy
Wysłane przez Przypadkowy (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 11:47

Już raz Cię prosiłem abyś przytoczył tekst tej decyzji i co, i nic.                                                           Natomiast przepis dot. dróg pożarowych został zacytowany na forum UMiG w Zawadzkiem.  Przeczytaj, zastanów się a potem pisz.

Ponadto wynik ankiety w sprawie m. innymi "mostka" jest jednoznaczny i do natychmiastowej realizacji. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 12:21

Człowieku! Od kiedy to ankieta jest decyzja prawomocną i do tego do natychmiastowego wykonania????! Ankieta jest zawsze  i tylko ankietą! Którą można brać pod uwagę lub nie( "iść pod prąd"). Czy ty myślisz ,że prezes SM nie wie o czym mówi? NIe może tam powstać droga, bo SP nie postawi :"pieczątki" pod takim projektem. Czy to jasne? Pogódź się z tym ,że drogi (połączenia ze Stawową) tam nie bedzie.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 13:25

Wspaniale że wszystkim wyjaśniłeś co to jest ankieta. Realizacja wyników ankiet jest jednym z podstawowych działań terytorialnych jednostek administracyjnych. A poza tym, to tylko w Prezesa wierzyć. Czy on wie o czym mówi, jeszcze się okaże. Moim zdaniem zapomniał o placu manewrowym o wym. 20 x 20 m na wys. 19-ki, co wynika z przepisów o drogach pożarowych.

Ale wierz dalej, nikt Ci tego nie zabroni.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 13:41

Przecież ta przebudowa o której mówi Prezes wymaga uzgodnień w tym uzgodnień z SP-  to straż też o tym zapomniała?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 11:58

Ponato mógłbyś poinformować dlaczego tak zależy Ci na rozwiązaniu komunikacyjnym "rodem z średniowiecza" (mostek który nie jest mostkiem) a nie ma miarę XXI wieku - droga z chodnikiem, rozwiązaniem które zawiera wiele elementów związanych z szeroko pojętymi zagadnieniami bezpieczeństwa mieszkańców osiedla. Czego się boisz?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 12:26

A skąd ten wniosek ,że czegoś się boję? Mi to "wisi"- tylko nie rozumiem ciągłego i natarczywego opierania się na "decyzji administracyjnej SP"- nie mając pojęcia jakie są w niej zawarte sugestie.Po to w "Hutniku" jest Walne Zgromadzenie Prezes  ,Zarząd,Rada Nadzorcza-by te kwestie uwzględnić , i dla mnie stanowisko Prezesa jest jasne i zrozumiałe.NIE MOŻE BYĆ TAM POŁĄCZENIA".

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 13:15

..... i co, jeden termin realizacji już zawalili, bo nie znali drogi urzędowej - a tylu ich tam jest.

Ufaj dalej, nie kontroluj a daleko zajdziesz(?)

 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 13:29

..i co ? Ponieśli jakieś konsekwencje? W jakim kraju żyjesz? To przecież codzienność, a nie "ufność czy brak kontroli".

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 13:35

Może tak poczekać z ocenami do lipca? Cyt-"Budowa traktu pod klatkami będzie spółdzielnię kosztować około 70 tysięcy złotych. Prace ruszą lada dzień i zakończą się do lipca".

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 09:14

Mostek to duży problem. Ile tam niepełnosprawnych zginęło,  sam Norbi o tym pisał. 

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 13:02

Mostek nie powstal z wyboru tylko jest pozostaloscia po zkanalizowanym Koronczoku. Od zawsze byl tematem na ustach mieszkancow - nie tylko blokow 17-tki i 19-tki. Stal sie ogolnym "problemem" wraz z rozkwitem internetu, ktory to ulatwil dyskusje i wymiane zdan z tym zwiazanych. Podobnie jest w przypadku "mostow" na ul. Debowej i 1-go Maja znajdujacych sie wzdlusz cieku. Poniewaz jednak te dwa od zawsze umozliwialy przejazd samochodom, tematy w ich sprawie nigdy nie urosly do takiego ogromu.

Dla mnie samego sprawa byla smieszna od samego poczatku. Mysle, ze mieszkancy powinni juz dawno byli zauwazyc, ze Z-kie jest "uzaleznione" od ul. Opolskiej i jej przepustowosci. Powinnismy budowac drogi rownolegle do Opolskiej, aby te przepustowosc w kazdym mozliwym przypadku moc zagwarantowac. Zwlaszcza, ze samochodow w Z-kiem, w kraju jak i na swiecie non-stop przybywa. Jedna z takich mozliwosci i zarazem malym krokiem rozwojowym stanowilby przejazd pomiedzy w/w drogami.

Pamietajcie: "Zgoda buduje - niezgoda ruinuje".

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 20:18

Oczywiście że bedzie obwodnica czteropasmowa o standardzie autostrady hahahaha, człowieku gdzie ty żyjesz czym jest Zawadzkie żeby uzyskać takie przywileje,to dziura zabita dechami toś to szok że wkońcu doczekliśmy się remontu drogi 426 i jeszcze większy że będą robić Kielczę i Żędowice,a ty o obwodnicy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 19 Kwiecień, 2017 - 13:44

Koronczok skanalizowali,mostek nie rozebrali, kłopot( problem) pozostaili....

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Kwiecień, 2017 - 08:10

Czy zaplanowane na wczoraj spotkanie w sprawie "mostka" doszło do skutku a jeżeli tak, to jaki jest efekt tego spotkania? Czy ktoś wie coś na ten temat?

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Kwiecień, 2017 - 12:50

Co prawda zima wróciła, to jednak nie znaczy, że nie nalezy mysleć o lecie. Może by tak więcej informacji podano na temat planów letniego odpoczynku dla naszych dzieci. Jakoś doszło do mnie to, że taki temat gdzies się urzędowo przewijał, ale padł, bo : na remont basenu na Powstańców Śl. (aby go porządnie zrobic) trzeba gdzieś 250-300 tys zł (o Leśnym już nie wspomnę), a UMiG może tylko zainwestować ok. 25-30 tys,-bo pieniędzy nie ma. Z kolei na pytanie, co stoi na przeszkodzie, aby uzyskac na to środki zew. - odpowiedź- nie ma pieniędzy na wkład  własny, a termin składania wniosków mija 27.04.2017r ?To w takim razie skąd maja byc pieniądze na Centrum Przesiadkowe w kwocie ok. 800 tyś, dlaczego dofinansujemy Uniwersytet Opolski kwotą 20 tys, Starostowo (czekam na informacje o kwotach jakie gmina juz przekazała , a ile dostała od Starostwa) i inne podmioty nic nie wnoszące do naszej Gminy. Nie mam nic przeciwko, ale daję wtedy, gdy mam. Gdzie więc się te dzieci mają kapać, używać przyjemności z kapieli, no gdzie. Pytając dzis, to jest już za późno, czy komus na tym zależy, tym sie interesuje oprócz mostka!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Kwiecień, 2017 - 16:57

Wszystkiemu jest winny ten mostek. Gdyby go nie było baseny by były. A tak jest jak jest.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Kwiecień, 2017 - 13:16

Likwidacja mostka nic nie kosztuje. Wystarczy powiadomić złomiarzy.

Co do basenów, to wraz z rodzicami budowaliśmy je w czynie społecznym. Może można by powrócić do tego zwyczaju. Ma ktoś pomysł?

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Kwiecień, 2017 - 11:54

To dlaczego czynów społecznych nie wykonuja dla siebie te instytucje dla których przekazujemy pieniadze?Tak latwo je rozdajemy, bo co ? bo nie musi je p.burmistrz czy radni wyłozyć ze swojej kieszeni, Skoro sa tak chojni, to nie przekaża na swoje diety, czy podwyzki? ZostaŁ nam maj i zaraz będzie lato i co będziemy mieli.Basen jak zwykle otworzą 1 lipca i zamkną 15 sierpnia. Popatrzmy na Strzelec Op- basen kryty, otwarty, zagospodarowany staw z plażami- marzenie na lato. Nam zostanie smierdzący kanał hutniczy chore pomysły, tylko pomysły. Ludzie co by te 800-czy 900 tyś na te Centrum Przesiadkowe by mozna zrobić. Mamy za to temat - mostek- wstyd, że o tym sie w ogóle mówi i pisze i angazuje tyle osób. Postawić 4 słupki fundamentowe, kawał płyty i temat załatwiony. Myślę ze w 10 tys temat może się zamknąć. Ale rzeczywistośc pokaże nam - projekt 20-30 tys, realizacja z 50 tys i nie wiem czy zmieścimy sie w 100 tyś. Tak będzie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Kwiecień, 2017 - 12:55

Wstydem jest nie to że o mostku się pisze. Wstydem jest to, że odpowiedzialni za ten temat "burmistrze" nie byli i nie są przez lata w stanie tego tak prostego tematu rozwiązać. WSTYD Włodarze, WSTYD!

A tak na marginesie, Panie burmistrzu, co przyniosło to spotkanie na "mostku"? Będzie jakaś informacja, tutaj czy na forum?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Kwiecień, 2017 - 13:03

......... wyczerpująca informacja na stronie internetowej UMiG poszerzona o stanowisko SM Hutnik  była by również mile widziana.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Kwiecień, 2017 - 19:58

Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem się, że na spotkaniu w sprawie "mostka na koronczoku', które miało miejsce 19.04.2017 roku burmistrz Mariusz Stachowski zapewnił, że ów mostek, a raczej kładka będzie rozebrana wg wyników zeszłorocznej ankiety.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Kwiecień, 2017 - 21:37

Z nieoficjanych źródeł to decyzja o rozbiórce mostka zapadła o wiele wcześniej a nie po konsultacjach z mieszkańcami. Pokazuje to że jest jak zawsze decyzje zapadają wcześniej a ludziom wciska się że to ich wybór. Głupi lud wszystko kupi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Kwiecień, 2017 - 23:00

Tak, była przewidziana rozbiórka mostka podczas budowy "znikających wysp", wówczas radny mieszkający w bloku 19 zablokował tą rozbiórkę tak skutecznie, że nawet kupa lat po jego śmierci ten mostek straszy.

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Kwiecień, 2017 - 16:32

"Tak, była przewidziana rozbiórka mostka podczas budowy "znikających wysp", wówczas radny mieszkający w bloku 19 zablokował tą rozbiórkę tak skutecznie, że nawet kupa lat po jego śmierci ten mostek straszy" -Bzdura! Na żadnym etapie powstawania "znikajacych wysp" tj. od pomysłu przez fazę projektową do wykonania ,nie było mowy o rozbiórce mostka. Projekt dotyczył innego terenu nieco oddalonego od mostka, stąd mostek nie ruszony.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Kwiecień, 2017 - 23:08

G.....mi widzącymi nie dalej jak swój cczubek nosa są wszyscy oponęci rozbiurki mostka, tyle w temacie. :)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Kwiecień, 2017 - 10:28

Rozbieraj sobie mostek na swoim placu a daj spokój mieszkańcom Powstańców. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Kwiecień, 2017 - 12:04

Nie mam swojego podwórka, jestem mieszkańcem 19-stki na Powstańców Śl, jestem także jednym z tych co podpisali się w ankiecie za likwidacją mostka, połączeniu dróg Stawowej z osiedlową i na wysokości 17-stki zablokowanie osiedlowej z możliwością dojazdu do 17-stki. Mam auto i bardzo mi nie odpowiada objazd przez całe osiedle gdy mam potrzebę wyjazdu gdziekolwiek.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 24 Kwiecień, 2017 - 16:07

Kolego, uszanuj wyniki demokratycznie przeprowadzonej ankiety i nie upieraj się przy nonsensie jakim jest "mostek" - najwyższy czas na niego. Jak zrobią połączenie do Stawowej bądziesz miał i przejazd i chodnik. Czego ci więcej potrzeba, chyba że chcesz się na tym mostku wypier.... i gnaty połamać?

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 22 Kwiecień, 2017 - 12:17

temat zastepczy i nie tyrpie sie jego o inne tematy,poza tym moze po cichu i ze spokojem realizowac rzucone wczesniej pomysły. ile to juz razy w tym roku nowelizowano uchwalony pare miesiecy temu budzet, dlaczego sie o tym nie pisze, dlacze sie nie pisze, ze gmina wygrała sprawe w I instancji sporu zwrotu pieniedzy za błedu prz realizacji ''inwestycji znikajacych wysp'' co było przedmiotem pracy komisji rewizyjnej i co dziwnym trafem zostało odrzucone przez wiekszos c na sesji. moze by tak o tym szerze, bo w gre wchodzi ok. 250 tys zł.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 23 Kwiecień, 2017 - 21:07

Mnie jest wstyd za taką ''władzę''. Sprawę, którą powinien załatwić i miec w kompetencjach nie żaden funkcyjny urzędnik musi działać burmistrz i to ile czasu, lat. Wstyd. obniżmy rangę urzędu do Rady Sołeckiej , bo im to  lepiej wychodzi i za znacznie mniejsze pieniadze. Żeby burmistrz musiał osobiście brać udział w rozmowach i spotkaniach w sprawie mostka, toż to jest szok i nadaje się do bitte lachen

Portret użytkownika 62norbi03
Wysłane przez 62norbi03 w 24 Kwiecień, 2017 - 21:30

Byłem dziś tj. 24.04.2017r. o godz. 15:30 na sesji jako wolny słuchać.

Na tejże sesji burmistrz powiedział, że sprawa mostka będzie rozstrzygnięta wg. wyniku zeszłorocznej ankiety.

N. Cz.

Odpowiedz