Jeden głos zmienił budżet

Jeden głos zmienił budżet

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na lutowej sesji konieczne były zmiany w planach inwestycyjnych gminy na 2017 rok. Radni wykreślili inwestycję związaną z remontem ulicy Ligonia, przesuwając środki na budowę żłobka. Przypomnijmy, że gmina dostała z programu Maluch o niemal 300 tysięcy złotych mniej niż wnioskowała. Burmistrz podkreśla, że gmina nie rezygnuje z inwestycji na Ligonia, tylko przesuwa ją w czasie. Urzędnicy liczą na oszczędności przetargowe.

Przewodnicząca komisji budżetowej, Beata Mańka-Kulik, zastanawiała się na sesji, czy gmina w obecnej sytuacji finansowej powinna podejmować temat budowy żłobka, a Urszula Piekacz przypominała, że mieszkaniec Ligonia był na poprzedniej sesji i dziękował za ujęcie remontu w budżecie. Radna Janina Kulińska broniła planów burmistrza, mówiąc, że mieszkańcy na pewno zrozumieją, że żłobek jest ważniejszy niż remont drogi.

Mariusz Stachowski wprowadził do budżetu również remont starego chodnika wzdłuż ulicy Opolskiej, od skrzyżowania z Zieloną do Nowego Osiedla. Nie ma tam ścieżki pieszo-rowerowej, a jest stara i krzywa kostka. Burmistrz cieszy się, że udało mu się namówić urząd marszałkowski na realizację tej inwestycji przy 50% wsparciu gminy, wielu radnych jest jednak innego zdania. Gmina do chodnika dokłada 90 tysięcy złotych - to nieplanowany wydatek.

Beata Mańka-Kulik przypominała na sesji, że budżet i tak jest zawyżony o 800 tysięcy za sprzedaże działek, a nie wiadomo, czy do nich dojdzie. Radna Urszula Piekacz podnosiła, że wspomniany odcinek wojewódzkiego chodnika jest w dużo lepszym stanie niż ulica Ligonia, która jest własnością gminy. Sołtys Żędowic Jerzy Stasz zwracał uwagę, że chodnik przy tak zwanym rynku w jego wsi wygląda dużo gorzej. Inwestycji bronił przewodniczący rady Stanisław Kiełek.

Ostatecznie radni zmienili budżet zgodnie z propozycją burmistrza. Spośród 13 obecnych na sesji rajców siedmiu głosowało za, sześciu wstrzymało się od głosu. Żłobek i chodnik będą remontowane, Ligonia na razie nie.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gimnazjum zostaje
Pokój 207
Świnki i łabędzie
O co chodzi z ośrodkiem sportu?

Komentarze

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2017 - 12:49

Ile mialby kosztowac remont ulicy Ligonia? Czy ktos wie w szczegolach co dokladnie mialo byc tutaj naprawiane?

Portret użytkownika Jaga
Wysłane przez Jaga (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2017 - 13:35

Proponuje przejść się na ulicę Ligonia i samemu zobaczyć co tam jest do zrobienia.. myślę że nie będzie problemu żeby się zorientować - jest tragiczna.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2017 - 15:19

jest do wytrzymania ul ligonia są dużo gorsze drogi i trzeba wytrzymać

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2017 - 14:17

Cze Jaga. To nie jest odpowiedz na moje pytanie. NIe pytalem "co trzeba" tylko co bylo zaplanowane w zakresie tych remontow: ulica, chodnik, ulilca + chodnik, moze tez oswietlenie itd. itp.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 7 Marzec, 2017 - 15:30

Pare lat temu wiekszość chciała mieć rozbudowaną oświatę w gminie w każdej wsi szkoła gimnazja nowe boiska a dzieci po 12 w klasie to teraz macie,tak to jest jak sie bezmyślnie rozpier... pieniądze i patrzy krótkowzrocznie.Co wy myślicie że Zawadzkie to jest Dubaj albo Monako że można sobie pozwolić na popełnianie durnych błedów,niestety nie,dlatego będziecie jeżdzili po dziurach jeszce długo. Bierzcie przykład z Niemców to ludzie pragmatyczni,realistyczni i konsekwentni którzy nie kierują się krótkowzrocznością i dla tego odnoszą sukcesy a Poloki wiecznie po dupie.

Portret użytkownika Realista
Wysłane przez Realista (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2017 - 08:15

Dobre...bierzcie przykład z niemców-oni są wzorem do naśladowania po tym jak zaprosili do siebie tych inżynierów,lekarzy etc.teraz prawdziwy niemiec w pracy od rana do wieczora a ich goście mają czas aby się od czasu do czasu rozerwać.to naprawdę jest godne do naśladowania.Niemcy przestają być Niemcami,za kilka lat Niemcy pokochają nawet Polskie dziurawe drogi,byle tylko żyć spokojnie.Bo w islamskiej republice niemiec nie będzie wesoło...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2017 - 16:10

Tyś jest richtik chory pamiętej że Nimcy nie robią nic bez celu nawet z tymi uchodzcami jest jakis cel 

Portret użytkownika Realista
Wysłane przez Realista (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2017 - 23:42

Tak tak już raz żeśmy to przeżyli od 1939 do 1945 wiemy co Niemcy potrafią, historia lubi zataczać koło

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2017 - 18:51

...........za to zawsze bogato,nie biednie jak w tym zakłamanym grajdole....

Portret użytkownika Realista
Wysłane przez Realista (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2017 - 23:40

Zawsze możesz stąd wyjechać do krainy mlekiem i miodem płynącej za zachodnią granicą. Tutaj nikt za tobą płakał nie będzie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2017 - 14:34

Ja nie muszę stąd nigdzie wyjeżdzać bo od pokoleń jestem u siebie i karty historii przedstawiają jaki naród tu zamieszkiwał i zamieszkuje to ty raczej powinieneś się przesiedlić jak ci nie pasuje taka prawda.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2017 - 14:51

Tak to już w tym ciemnogrodzie jest że lud zamieszkuje tu ciemny oj ciemny i nie zna historii swej nowej ojczyzny.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2017 - 14:22

Bum juz jest. W wielu okolicznych gminach odnotowuje sie ten sam wskaznik przyrostu naturalnego. Tak, zlobek jest potrzebny - pozniej przedszkola. Niestety szkoly beda musialy poczekac jeszcze ze piec lat...

Portret użytkownika jozel
Wysłane przez jozel (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2017 - 19:26

zapytaj tych którym odmówiuono miejsca w żłobku..chyba że chodzi ci o inny żłobek ...do trzeźwienia

 

Portret użytkownika Zbulwersowana Matka
Wysłane przez Zbulwersowana Matka (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2017 - 12:47

Owszem jest potrzebny!

Zapisałam córkę do żłobka w kwietniu 2016 roku. Obecnie jest 23 na liście oczekujących. Dodam jeszcze, że obecny żłobek pomieści 20 dzieci. Nim córka dostanie się do niego to dawno wyrośnie z tego wieku. Dalej Pan/Pani uważa, że jest niepotrzebny?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 8 Marzec, 2017 - 19:17

Wszystkim zadowolonym i niezadowolonym przypominam że za nie długo będą nowe wybory i wtedy można dokonać stosownego wyboru pod swoje podniebienie chyba że nie znajdzie się wymarzony kandydat 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2017 - 08:37

Teraz wszyscy narzekają a krótko przed wyborami samorządowymi najwięksi przeciwnicy obecnej władzy będą wychwalac burmisttza i tłumaczyć że jedną kadencja to zbyt mało aby wszystko zrealizować.

Zwykła ludzka obłuda  (czyt. norma ) w Zawadzkim

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 9 Marzec, 2017 - 14:32

Po 1 - nie wiem dlaczego dalej nie podaje się nazwisk radnych,ktorzy głosuja w istotnych dla gminy uchwałach,

po 2 - niech jest Ligonia, ale nie za takie pieniadze (planował buirmistrz chyba z 550 tys, gdy Świerklańska i Miarki kosztowały ok. 350-400 tys i sa znacznie dłuższe)

po 3- trzeba zreformowac oświate, do której budżet co roku dokłada z 5-6 mln zł (bo subwencje sa w wys. ok. 6,5 mln zł, co ma wystarcząc na utrzmanie szkół- czyli mniej nauczycieli, mniejsze pensje, mniej budunków do utrzymania, mniej dyrektorów- bo z przedszkolami mamy ich chyba z 8 + z-ca w zawadzkiem

Nie może tak być, że 40 % budżetu pochłania tylko oświata. Sa tez inne celee gminie, nie mniej waże. Bez złośliwości, ale rezerwy są spore w oświacie i nalezy znim coś zrobić, a nie obrażać sie. Tego oczekuję od obecnego burmistrza

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2017 - 09:18

Ad.2_stad moje pytanie: Co bylo zaplanowane w ramach remontu tej ulicy?

Ad.3_Utrzymanie szkolnictwa podstawowego lezy w calosci w rekach rady i burmistrza (a wiec gminy). Spore koszta utrzymania budynkow i kadry sa tutaj "zaprogramowane". Nie wiem czy jest to 40%, lecz z grubsza szacowac (biorac pod uwage dochody gminy) powiedzialbym, ze 25% - 30%  lezy w granicach rozsadku...

Poprawcie mnie jesli sie myle.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2017 - 13:46

Pisano o tym wczesniej, co miałoby wejśc w koszty budowy tej drogi. Jak sobie przypominam, to chodniki, sieć burzowa, elektryczna i jeszcze coś, łącznie gdzieś pod 600 tys zł. Na razie, że nie robić ''szumu'' drobnymi krokami wrzuca się w ramach tej kwoty działania polegające na przygotowaniu tej inwestycji. Nie mówi się, że co można by ominąć w tych kosztach,zmienić, co powoduje naszą ogólną niechęć do tej inwestycji. Ona na pewno si tym mieszkańcom nalezy, ale sposób w jaki chce się ją zrealizować nie jest do akceptacji. Czy trzeba tam full wypasu?

Co do kosztów oświaty, to może  jest to  30%. Kwotowo to wynosi gdzieś z 4-5 mln zł. Założeniem dotacji, czyli subwencji na 1 ucznia było opłacenie tam jego pobytu, a tak nie jest i faktycznie gmina (bo czy tak czynią radni to tak bym nie stawiał takiej  tezy, widząc jak głosują) dofinansowuje to. Pytanie, czy robi to gospodarnie. Tu mam watpliwosci. Czy co szkoła czy zespół to  musi być dyrektor i cała ta oczka administracyjna (finase, kadry itp). Toż to jest z 4 dyr (+ 1 z-ca-gdzie dot. tylko szkół). + ich administracja. Popatrzmy np. Strzelce Op. Szkoła liczy ok. 800 uczniów - 1 dyr + 1 z-ca + jedna administracja i tyle samo uczni? Drugie pytanie czy dyr. szkoły z miejscowości liczącej 2.400 mieszkańców zarabiać ma ponad 100 tyś, czyli więcj niz dyż dużej szkoły w miejscowości liczącej 20 tys?Czy gmina licząca ok. 10 tys ludzi musi mieć 3 szkoły podstawowe i Gimnazjujm i drugie 2 zespoły w Kielczy i Żędowicach? Czy to można nazwac gospodranością? czy stać nas na to? Trzeba reformy, ale mądrej, której nie widzę

Portret użytkownika Zbulwersowana Matka
Wysłane przez Zbulwersowana Matka (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2017 - 12:43

Witam,

nie rozumiem, jak radni mogą porównywać remont drogi z budową żłobka dla dzieci????? Droga jest i będzie! Remont może być przeprowadzony w późniejszym terminie. A jeśli ktoś z rodziny naszych radnych chciałby wrócić do pracy i uniemożliwiłoby to problem z opieką nad dzieckiem to też miałby to samo zdanie? Jak radny może argumentować swoją opinię nt. ważności drogi nad dziećmi słowami: "mieszkaniec ulicy ligonia podziękował za planowany wkrótce remont"???? Będąc matką rocznego dziecka w głowie nie mieści mi sie takie podjeście!!!  Dla naszych radnych dzieci przegyrwają z drogą? Kpina!!! Dodam jeszcze, że powrót do pracy matki nie jest jakimś kaprysem, lecz związny jest z chęcią zapewnienia dobrego bytu rodzinie!

Brawo radni..... zastanowcie się nad własnymi słowami!!!

Portret użytkownika Zbulwersowana Matka
Wysłane przez Zbulwersowana Matka (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2017 - 12:44

Witam,

nie rozumiem, jak radni mogą porównywać remont drogi z budową żłobka dla dzieci????? Droga jest i będzie! Remont może być przeprowadzony w późniejszym terminie. A jeśli ktoś z rodziny naszych radnych chciałby wrócić do pracy i uniemożliwiłoby to problem z opieką nad dzieckiem to też miałby to samo zdanie? Jak radny może argumentować swoją opinię nt. ważności drogi nad dziećmi słowami: "mieszkaniec ulicy ligonia podziękował za planowany wkrótce remont"???? Będąc matką rocznego dziecka w głowie nie mieści mi sie takie podjeście!!!  Dla naszych radnych dzieci przegyrwają z drogą? Kpina!!! Dodam jeszcze, że powrót do pracy matki nie jest jakimś kaprysem, lecz związny jest z chęcią zapewnienia dobrego bytu rodzinie!

Brawo radni..... zastanowcie się nad własnymi słowami!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2017 - 13:13

Proszę precyzować swoją wypowiedź. Rozumiem, że dotyczy ona radnych, którzy głosowali za. Więc kolejny raz wnoszę, aby pisano w informacji z sesji rady, którzy  radni byli za, a którzy byli przeciw, bo z tego co widzę to za kontrowersyjnymi dla nas mieszkańców uchwałami głosują te same osoby. Decydując się na taką funkcję zostały osobami publicznymi, więc publicznie pytam kto głosowała za takimi rozwiązaniami gorszącymi nas wszystkich

Portret użytkownika Zbulwersowana matka
Wysłane przez Zbulwersowana matka (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2017 - 20:57

Dokladnie. Moje zdanie oparte jest w calosci na artylule. Nie watpie, ze upublicznianie glosowan pozwoliloby uniknac generalizowania i oceniania wszystkixh radnych przez pryzmat dwoch wypowiedzi.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2017 - 14:28

Ja jestem za tym aby utrzymać szkoły i tylu nauczycieli, ale : pracują 40 godz. tygodniowo, a nie 18 (bo tyle wynosi etat-pensum), że mają tak jak wszyscy 26 dni roboczych urlopu, a nie 2 miesiące latem, 2 tygodnie zmimą i wielodniowe wolne w święta, wolne wszystkie soboty i niedziele. Nie muszę wówczas dziecka dzinnie uczyc po kilka godzin, bo tyle muszę to dziś robić, gdyz tyle dostaje zdań domowych i innych do zrobienia w domu, że dziecko to zrobi w świetlicy, gdzie na to będza miały  na to czas panie (a nie tłumaczyć się, że biorą prace do domu- bo po co), że będę wówczas wiedziała, że dziecko będzie dobrze wyedukowane i ja będę miała dla siebie i rodziny czas w domu po pracy. Jestem za, ale j.w.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 10 Marzec, 2017 - 14:46

Jam mam pytanie ściśle związane z budżetem ; co Pan Burmistrz, Przewodniczący rady i radni robią, czy tez zamierzają zrobić w sprawie bardzo nagłaśnianego w ostatnim czasie smogu, widoczne również w zawadzkiem w Centrum Turystycznym Opolszczyzny. Media i i inne organy państwowe stawiaja temat na ostrzu noża. Wg mnie robia to po to, żeby temat nagłośnić, przestawić że musza, bo np. UE tak chce i wymusza, żeby miec pretekst, żeby nam przywalic kolejny podatek, bo nie widze , aby te działania  zmierzały do innego rozwiazania (a jak juz s,a, to się je proponuje zahorrendalnie pieniądze, na które nas dziś nie stac - np. energia odnawialna), Dlaczego więc wymienione osoby wyżej nie robią czegoś, co by pozwoliło nam mieszkańcom na podjęcie działańzmierzających np. do podłączenia się do miejskiej sieci za rozsądne pieniądze,, żeby uruchomić siec dopłat do np. podłaczeń gazowych i utworzenie infrastruktury w tym zakresie, dlaczego tego nie robicie, i chcecie pieniadze wydac na jakies bzdrune Centrum Przesiadkowe, kupno technikum i inne wariacje, dlaczego, co nie ma tam wśród was ludzi myslących, pragmatycznych, czytających, czy tez śledzących prasę, media, czy sprawe mają znów załatwić podwyzki naszych podatków

Odpowiedz