fbpx Żywa lekcja historii | Strzelec Opolski

Żywa lekcja historii

Żywa lekcja historii

Artykuły : 
Numer wydania: 

W piątek, 25 maja, w Paczynie odbyła się sesja historyczna dla dzieci i młodzieży „Wojsko Polskie na przestrzeni dziejów”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez szkołę podstawową w Paczynie oraz historyka Grzegorza Kamińskiego z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W sesji wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Toszek oraz zaproszone delegacje innych szkół z powiatu gliwickiego.

 

Gościem honorowym uroczystości był mieszkaniec Toszka Krystian Kaik (71 lat), były zawodowy żołnierz wojsk powietrznodesantowych w Krakowie, uczestnik misji w Iraku i Jugosławii.

 

Na uczniów czekały liczne atrakcje, wśród nich mundury i militaria ze zbiorów Kazimierza Piechaczka i Przemysława Knapika z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Powstaniec Śląski”. Można było zobaczyć mundury: Legionów Piłsudskiego, „Błękitnej Armii” - Armii Polskiej we Francji gen. Hallera, Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich, żołnierzy polskich z 1939 roku oraz mundur żołnierza z 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka.

 

Zaprezentowana została wystawa składająca się z 3 tysięcy figurek żołnierzyków, makiety bitew pod Grunwaldem, Wiedniem, Racławicami, Kampanii wrześniowej 1939 ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego. Oprawę muzyczną wydarzenia zawdzięczamy kompozytorce Aleksandrze Garbal.

 

Podczas prelekcji o wielkich bitwach Wojska Polskiego wyświetlane były ekranizacje fragmentów bitew.

 

Młodzież szkolna zaprezentowała inscenizację bitwy pod Grunwaldem oraz ceremonię przysięgi Kościuszki na Rynku w Krakowie.

 

Nie zabrakło również specjalnie przygotowanego na tę okazję tortu z wizerunkiem godła Polski z 1918 roku i godła Polski z 2018 roku.

 

Sesję historyczną zwieńczyło rozdanie nagród w gminnym konkursie historycznym dla uczniów klas szóstych i siódmych „Wielkie bitwy Wojska Polskiego na osi czasu”, który odbył się dzień wcześniej.

 

Laureatami konkursu zostali: I miejsce: Klaudia Kamieniorz - SP Pniów; II miejsce: Filip Tobór - SP Pniów; III miejsce: Jan Gwozdek - SP Paczyna.

 

Patronat nad sesją objęli: Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Opolu, Przewodniczący Rady Miejskiej w Toszku Krzysztof Klonek, Poseł na Sejm RP Barbara Dziuk, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Krystian Kiełbasa, Muzeum w Gliwicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Kuratorium Oświaty w Katowicach.

 

- Całą uroczystość zorganizowaliśmy społecznie i dzięki wsparciu sponsorów. Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji sesji historycznej dla uczniów szkoły w Paczynie, rady rodziców, dyrektora Bogdana Dutkiewicza, nauczycieli i pracowników szkoły, którzy pomagali w organizacji, sołtys Paczyny Anny Rutki, strażaków OSP Bycina, radnych gminy Toszek, radnych powiatowych, którzy ufundowali nagrody. Serdecznie podziękowania dla: Kornelii Jaworskiej, Joanny Kamińskiej, Anny Waniczek, Patrycji Dudy, Pawła Zycha, Longina Kamińskiego, Darii Podkowy, Leszka Hajbowicza, Kazimierza Piechaczka, Przemysława Knapika, Norberta Kozioła, Krzysztofa Kruczka, Artura Gołombka - podkreślał Grzegorz Kamiński.

 

MR

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Na festynie w Paczynie
Było bajecznie
Kto poprowadzi WF?
Bieg do św. Jakuba

Komentarze

Portret użytkownika Slonzok
Wysłane przez Slonzok (niezweryfikowany) w 8 Czerwiec, 2018 - 20:42

A co ma Wojsko Polskie wspólnego z historią tych ziem? Śląsk byl polski od najazdu Polan na morawski Śląsk w latach 990 - 1138 r  i od 1945 r.  A reszta co? Nic? Armia czeska, austriacka, pruska i niemiecka powinny być też wystawione. Co ma ze Śląskiem wspolnego Kościuszko, bitwa pod racławicami  czy armia Hallera? czemu polscy nauczyciele nie uczą o lokalnej historii tych ziem? To powinien być priorytet. A (pra)dziadkowie 80% tych dzieci w Wehrmachcie służyli. 

Portret użytkownika Janekk
Wysłane przez Janekk (niezweryfikowany) w 10 Czerwiec, 2018 - 12:41

Myslę, że to słuszna uwaga. Ciekawe jak Polacy czuliby się gdyby podczas zaborów Rosjanie kazali im wystawiać scenki o historii wojska Imperium Rosyjskiego, podboju Syberii i tatarskich chanatów, rozbiorach Polski, wojnach z Turcją, bitwie pod Połtawą, na Kulikowym Polu itd. Nie mówię, że nie należy uczyć histrii Polski i Wojska Polskiego. W końcu Śląsk jest polski i poznanie historii Polski pomaga lepiej zrozumieć teraźniejszość i funkcjonować w społeczeństwie. Nie oznacza to jednak, że historia Śląska powinna być tak marginalizowana jak to się dzieje od 1945 r. (historia Śląska z polskiej perspektywy w skrócie: Śląsk był i jest polski.) Myślę, że wiekszy nacisk na historię Śląska byłby z pożytkiem zarówno dla Ślązaków jak i Polaków. Ci pierwsi nauczyliby się swojej historii a drudzy lepiej zrozumieli skomplikowaną historię regionu i poczuliby się bardziej zakorzenieni tu na miejscu. Myslę, że sprzyjałoby to lepszej integracji niż narzucanie swojej wizji historii i przemilczanie wszystkiego co niepolskie (analogicznie dzieje się na Ukrainie-tam też polska historia regionu nie jest zbytnio eksponowana). 

Portret użytkownika M
Wysłane przez M (niezweryfikowany) w 9 Czerwiec, 2018 - 23:18

A skąd się to wzięło? Bo rodowitych mieszkańców zastąpiono przesiedlencami ze wschodu. I o historii Śląska chce się zapomnieć.

 

Portret użytkownika Erwin
Wysłane przez Erwin (niezweryfikowany) w 10 Czerwiec, 2018 - 22:40

Plus Ślonzoki to dupy strołpione. Cechą Ślązaków je dupowatość. Powiesz, że jest aborygenem to przytaknie i będzie się czuł aborygenem, bo śląskość jest taka wiejska i fe a bycie aborygenem jest przepustką do kariery i dzieci będą miały łatwiej jak będą aborygenami.

Portret użytkownika fan slonsokow
Wysłane przez fan slonsokow (niezweryfikowany) w 20 Czerwiec, 2018 - 14:34

Aborygen - tubylec, autochton.

Takie jest obiektywne znaczenie tego słowa.

Czy Ślonzok ma temu zaprzeczać? Jak chce, to czemu nie?