fbpx Zwiedzaj miasto z telefonem | Strzelec Opolski

Zwiedzaj miasto z telefonem

Zwiedzaj miasto z telefonem

Artykuły : 
Numer wydania: 

Cześć. A urwałam się z domu i wpadłam na chwilę na Rynek do Strzelec Opolskich. Jak to po co? Po buty Gabora. Wiesz, te o których opowiadałaś. Najwygodniejsze i najlepsze na świecie. Może trochę nowszy model niż ten, który nosiły Marilyn czy Alexis, znaczy Joan Collins. Ale skoro są takie super to wzięłabym jedne na płaskim, jedne na wysokim i może coś dla mojego ukochanego.

 

Tak brzmi fragment opowiadania, które można usłyszeć przy bucie Gabora, znajdującym się na Rynku. Gmina Strzelce postanowiła włączyć się do międzynarodowego systemu, dzięki któremu łatwiej nam poznawać historię zabytków.

 

- System sprawdził się w Opolu i w Krapkowicach, dlatego postanowiliśmy wypróbować go w Strzelcach. Żeby wysłuchać historii, wystarczy telefon z dostępem do internetu i aplikacja do odczytywania kodów QR. Po zeskanowaniu kodu do posiadacza smartfona oddzwania wirtualny telefon, który łączy się z profesjonalnymi aktorami lub prezenterami, a ci opowiadają nam o danym zabytku - mówi Henryk Czempiel, kierownik referatu inicjatyw gospodarczych i promocji urzędu miejskiego.

 

Na razie tabliczki z kodami umieszczone są w parku niedaleko wieży, przy fontannie na Placu Myśliwca, a także przy wspomnianym wcześniej bucie Gabora. Lada dzień historii będzie można również wysłuchać przy baszcie oraz kościele św. Barbary. Aplikacja jest w języku polskim i niemieckim.

 

- Jeśli ktoś ma telefon niemieckojęzyczny, to aplikacja automatycznie łączy się z wersją niemiecką. Jak wszystko dobrze pójdzie, to pomyślimy o rozszerzeniu jej na inne wersje językowe i na inne zabytki - dodaje Henryk Czempiel.

 

Aplikacja nie tylko pozwoli mieszkańcom poznać lepiej historię miasta, ale również ułatwi przeprowadzanie wycieczek. Jeśli przewodnik będzie miał przy sobie przenośny głośnik i telefon, wtedy po zeskanowaniu kodu, wszyscy mogą usłyszeć wybraną historię.

 

JG

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Dziury powoli znikają
Zniszczyli mi ziemniaki!
Jeszcze pięć do setki
Dziury powoli znikają
Ile jedzie się przez Osiek?

Odpowiedz