fbpx Znów nas zaleje? | Strzelec Opolski

Znów nas zaleje?

Znów nas zaleje?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Na razie wszyscy martwimy się suszą, ale ta może minąć, a nagłe opady sprawią, że ziemia nie nadąży chłonąć wody. W sytuacji gwałtownych lub przedłużających się opadów wodę powinny odprowadzać rowy melioracyjne, a te w gminie Kolonowskie są w większości w fatalnym stanie.

 

Większość rowów nie jest utrzymywana od lat, a nawet rolnicy, którzy oczyszczali cieki na swoich polach w końcu z tego zrezygnowali, widząc, że dalej nie ma w nich drożności.

 

- Teraz jest sucho i o tym nie myślimy, ale za chwilę może dojść do tragedii - mówi jedna z mieszkanek Staniszcz Małych. - Gmina powinna wrócić do tematu utworzenia u nas spółki wodnej i kompleksowego oczyszczenia rowów.

 

Zdaniem kobiety, rolnicy, którzy przed laty blokowali powstanie spółki, przeszli już na emeryturę. Ich pola przejęli młodzi, którzy powinni podjeść do tematu z większym zrozumieniem.

 

Zapytaliśmy w gminie Kolonowskie, czy planowany jest powrót do tematu tworzenia spółek wodnych: wiceburmistrz Konrad Wacławczyk przypomina, że powoływanie takich grup to oddolna inicjatywa. Sami mieszkańcy powinni się w tej sprawie dogadać, wybrać liderów, zebrać składki, wynająć wykonawców i zabrać do pracy. Wiceburmistrz zauważył też, że na razie nikt nie zgłosił się do gminy po pomoc i radę w tej sprawie. Urzędnicy zapewniają, że w razie potrzeby wesprą mieszkańców w kwestii organizowania spółki - bezpieczeństwo powodziowe to przecież interes wszystkich.

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Pomysły do kufra
Jeden odwrócony, drugi dobry
Gdzie jest zabytkowy kajak?
Kulą w piach

Odpowiedz