fbpx Znów będzie ściernisko? | Strzelec Opolski

Znów będzie ściernisko?

Znów będzie ściernisko?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco - śpiewała swego czasu Golec uOrkiestra. W Fosowskiem, które przez wiele lat określano jako najbardziej zaniedbany obszar gminy Kolonowskie, w ostatnich latach wiele się zmieniło. Powstało nowe, wielofunkcyjne boisko, place zabaw (wszystkie ogólnodostępne), wyremontowano część dróg, a gmina stopniowo przejmuje sieć wodociągową i nieruchomości po kolei; planowany jest także remont chodnika i budowa boksu dla miejscowej jednostki OSP. Fosowskie stało się dzielnicą i ma własną radę oraz dużo większe możliwości decydowania o swoim losie. Na ściernisku z mozołem powstaje San Francisco. I tylko nasuwa się pytanie: czy mieszkańcy naprawdę doceniają zmiany?

W nocy ze środy na czwartek, w budynku szkoły w Fosowskiem, od strony dawnej świetlicy socjoterapeutycznej, wybito pięć szyb: cztery na parterze i jedną na pierwszym piętrze. Dyrektor placówki, Dorota Robak-Detko, załamuje ręce.

- Już dawno nie było u nas aktów wandalizmu - mówi. - Miałam nadzieję, że wreszcie sytuacja się uspokoiła, a tu taki akt głupoty - bo inaczej nie można tego nazwać.

Złości nie kryje także burmistrz Kolonowskiego, Norbert Koston.

- Rocznie takie idiotyczne „zabawy” - choć trudno to nazwać zabawą - kosztują gminę Kolonowskie 20 tysięcy złotych - mówi. - To pieniądze, które można byłoby przeznaczyć na wiele innych rzeczy, na przykład kolejne inwestycje w Fosowskiem.

Burmistrz zwraca też uwagę na fakt, że nikt nie czuje się współodpowiedzialny za to, co należy do gminy, ale tak naprawdę do mieszkańców.

- Ci, którzy wybili szyby, nie zdewastowali jakiejś tam szkoły - stwierdza. - Oni zdewastowali naszą szkołę, utrzymywaną przez gminę, a więc między innymi z podatków mieszkańców - podkreśla.Trudno jest uogólniać, bo bezmyślne i destrukcyjne działania nie są na pewno domeną wszystkich mieszkańców Fosowskiego. Ale akty wandalizmu na terenie dzielnicy to raczej nie gościnne występy. Może zatem trzeba przypilnować dzieci, zwrócić uwagę niszczącemu otoczenie sąsiadowi albo po prostu zadzwonić na policję? Bo chyba nikomu nie zależy na tym, żeby Fosowskie znów stało się ścierniskiem...

Anna Szaton

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Żmija nie śpi!
Do dentysty - w październiku

Komentarze

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 8 Kwiecień, 2016 - 23:55

Teraz San Francisco,ale od 1973 roku kiedy to Fosowskie zostalo przylaczone do kolonowskiego ,przez 41 lat Fosowskie bylo trzynasta dzielnica.Poniewaz z chwila polaczenia Fosowskiego do kolonowsiego ,kolonowskie otrzymalo prawa miejskie i kolonowskie trzeba bylo uzmistowic,bo bylo wiocha,a Fosowskie zostalo zapomniane.41 lat zadnych inwestycji nie bylo w Fosowskiem.Wazne ze Kolonowskie Po polaczeniu z Fosowskiem otrzymalo prawa miejskie.

 

Portret użytkownika mieszkaniec
Wysłane przez mieszkaniec w 23 Kwiecień, 2016 - 18:54

Fosowskie przez wiele lat okreslano Jako najbardziej zaniedbany obszar gminy kolonowskie.A kto za to jest odpowiedzialny,urzad gminy w Zawadzkiem albo w Ozimku albo PKP. Nie ,za to ze Fosowskie tak upadlo to wina urzedu gminy kolonowskie.Z chwila polaczenia Fosowskiego z Kolonowskiem i nadaniu kolonowskiemu praw miejskich w Fosowskiem wszystko zniknelo.Przychodnia lekarska,przychodnia dentystyczna przeniesiono do Kolonowskiego ,no bo kolonowskie stalo sie przeciez wielkim miastem.Z chwila polaczenia Fosowskiego z Kolonowskiem  w Fosowskiem przez 41 lat bylo Zero inwestowania .Bo trzeba bylo uzmiastawiac WIOCHE kolonowskie.

 

Odpowiedz