fbpx Zmiany na lokalnej scenie politycznej | Strzelec Opolski

Zmiany na lokalnej scenie politycznej

Zmiany na lokalnej scenie politycznej

Artykuły : 
Numer wydania: 

Pierwszy raz od 16 lat Mniejszość Niemiecka nie zdobyła większości w radzie gminy Kolonowskie. Większość, bo ośmiu radnych, ma komitet Nasza Gmina Kolonowskie.

W radzie zasiada sześciu rajców z mniejszości, którzy będą musieli odnaleźć się w zmienionej rzeczywistości.

- Niczego nie dostaje się na zawsze - podsumowuje Franciszek Klimas, dotychczasowy przewodniczący rady miejskiej. - Mnie ludzie znów wybrali, więc jestem zadowolony. Mniejszość Niemiecka nie będzie w opozycji, w gminie Kolonowskie nigdy jej nie było. Wszyscy będziemy walczyć o dobro mieszkańców. Komitet Nasza Gmina Kolonowskie intensywną kampanią zasłużył sobie na ten sukces.

Przewagę w radzie zdobyła grupa młodych ludzi w wieku od 29 do 42 lat. Część z nich to przedsiębiorcy, część - społecznicy. Wszyscy postanowili poświęcić swój czas i energię dla gminy Kolonowskie.

- Nie spodziewaliśmy się, że zdobędziemy aż tyle mandatów w samym Kolonowskiem - przyznaje Mariusz Czupała, jeden z radnych komitetu. - Bezpośrednie kontakty z wyborcami przyniosły pozytywne efekty. Teraz będziemy wspólnie pracować, aby realizować założenia zawarte w naszym programie wyborczym.

Organizacyjnie w pracy rady niewiele ma się zmienić. Zwycięski komitet uważa, że dotychczasowa liczba komisji problemowych była wystarczająca i nie powinno się jej zmieniać.

- Chcemy jednak, aby na czele komisji rewizyjnej stanęła osoba spoza naszego komitetu - podkreśla Czupała. - To musi być osoba, która z dystansem podjedzie do oceny działań samej rady i pracy urzędników.

Trwają dyskusje nad obsadzeniem stanowiska przewodniczącego rady. Nasza Gmina Kolonowskie na razie nie chce ujawniać swoich pomysłów, co do poszczególnych nazwisk. Komitet jest nastawiony na współpracę ze wszystkimi siłami w radzie. Radni komitetu NGK wierzą, że ich kandydat wygra wybory na stanowisko burmistrza.

- Suma wyborców, która opowiedziała się za zmianą na stanowisku burmistrza sięga 53% - podsumowuje Czupała. - Decydującą rolę w II turze odegra frekwencja i zachowanie wyborców, którzy wcześniej oddali głos na kandydata z komitetu Porozumienia i Dialog, Marię Bednorz.

- Jeśli nasz kandydat nie wygra, uszanujemy wynik wyborów i będziemy współpracować z dotychczasowym burmistrzem dla dobra mieszkańców - zapewnia Mariusz Czupała. - Jednak niezależnie od wyników drugiej tury będziemy naciskać na wprowadzenie zmian, które podkreślaliśmy w naszym programie.

O współpracy w dobrej sprawie mówi też Helena Krasucka, jedyna radna komitetu Porozumienie i Dialog.

- Opozycja powinna być twórcza - mówi. - Weszłam do rady nie po to, aby krytykować to, co było do tej pory, ale żeby wprowadzić nowe pomysły.

Walka o fotel burmistrza nadal trwa

W drugiej turze Norbert Koston i Joachim Leja mają o co walczyć. Mogą starać się o głosy kontrkandydatki z pierwszej tury oraz o poparcie ponad 60% mieszkańców, którzy 16 listopada w ogóle nie poszli do urn.

- Jestem mile zaskoczony swoim wynikiem w Staniszczach Wielkich i Fosowskiem, liczyłem na większe poparcie mieszkańców Kolonowskiego - przyznaje dziś Joachim Leja. - Spodziewałem się, że o fotel burmistrza przyjdzie mi walczyć w drugiej turze. Nadal będę rozmawiał z mieszkańcami i przekonywał ich do swojej kandydatury.

Norbert Koston przyczynę swego wyniku upatruje w wysokiej frekwencji, która wyniosła około 38%. W poprzednich wyborach samorządowych było to niecałe 29%.

- Niewiele mi zabrakło do wygranej - mówi obecny burmistrz. - Nieaktywni dotychczas wyborcy poszli do urn i poparli moich kontrkandydatów. Kiedy jest trzech kandydatów, zawsze jest szansa na drugą turę wyborów - dodaje. - Nie skupiam się na przeszłości - teraz staram się o poparcie wyborców w drugiej turze.

Maria Bednorz, która otrzymała 324 głosy w pierwszej turze, nie ma zamiaru popierać oficjalnie żadnego z kandydatów.

- Niech wygra lepszy - mówi i nie wyklucza ponownego startu w wyborach za cztery lata.

MM

Frekwencja wyborcza w gminie Kolonowskie wyniosła 38%, to prawie 10% więcej niż w poprzednich wyborach samorządowych. 
30 listopada pójdźmy ponownie do urn i wybierzmy, kto ma rządzić gminą przez najbliższe cztery lata!

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ostatnie inwestycje w tym roku
Kto dziś szyje ręcznie?
Porada prawna za darmo!

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2014 - 08:58

Chcecie zmian? to idzcie w niedzielę 30 listopada na wybory! A jeśli wam odpowiada Kostoń zostańcie w domu przy telewizorach!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2014 - 10:18

Bardzo nieetycznie i nielogiczne powyższe sformułowanie!!!

Jeżeli Wam odpowiada p.Kostoń, TO TYM BARDZIEJ IDŻCIE GŁOSOWĆ!

KW p.Leji w ten sposób wyeliminowując p. Kostonia stosuje bardzo nieczyste zagrywki.Oby ich , ewentualne, rządy nie były również jedną wielką zagrywką???

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2014 - 12:40

określenia "nieetyczne i nielogiczne" i "nieczyste zagrywki" w tym przypadku najbardziej pasują do jeszcze urzędującego burmistrza.
Przykład? a choćby BiCEK i jego dyrektor - to było takie logiczne i etyczne żeby bez konkursu zatrudniać swego koleszkę?
Kolejny przykład: KGK! - nie będę powtarzać tego co było pisane w tamtym tygodniu, ale czy to była czysta zagrywka? logiczna i etyczna?
I TO NIE SĄ ŻADNE OSZCZERSTWA TYLKO FAKTY I PRAWDA!
A WY WIELBICIELE KOSTONA GŁOSICIE FAŁSZYWĄ PROPAGANDĘ!!!

TYMBARDZIEJ TRZEBA GŁOSOWAĆ NA P. LEJĘ! I mam nadzieję, że on wprowadzi nowe standarty zarządania gminą i naszymi pieniędzmi! A jak nie to go rozliczymy za 4 lata!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 28 Listopad, 2014 - 14:07

Nie odnosząc się do powyższych wpisów napiszę tylko jedno: nie chciałem pójść na wybory w tym roku...wystarczyła 15 minutowa rozmowa z p. Leją i już wiem na kogo oddam swój głos.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Grudzień, 2014 - 08:45

Wybory pokazały jaki jest przekrój i świadomość mieszkańców naszej gminy. Wygrana Kostonia to potwierdza! Wynik 1040 dla Kostonia do 845 dla Leji nie jest powalający. Jak z tego wynika różnica jest nie wielka..ale jest! Należy uszanować wolę wyborców, co nie oznacza, że nie należy Kostoniowi patrzyć teraz bardzo uważnie na ręce. Mam nadzieje, że nowa Rada Miasta a głównie radni NGK nie dają się ogłupić.. To Rada jest od ustalania kierunków działań a burmistrz jest od tego by je wykonać! Pamiętajcie o tym Rajcowie Kolonowskiego!

Odpowiedz