fbpx Zielone dyskusje | Strzelec Opolski

Zielone dyskusje

Zielone dyskusje

Artykuły : 
Numer wydania: 

Ostatnio elektryzującym tematem w mieście jest stan zieleni publicznej. Lato w pełni, słońce świeci, rośliny rozwijają się i rosną. Rosną także trawy w parku, przy mostkach i na innych gminnych obiektach. Mieszkańcom bardzo przeszkadzało, że trawy są tak wysokie, że uniemożliwiają spędzanie czasu na kocu. Niektórzy żartobliwi zastanawiali się nawet, czy gmina stara się o dotację do nieużytków rolnych.

 

Niektórzy zainteresowani zgłosili swoje uwagi do urzędu: na początku ubiegłego tygodnia trawniki okoszono. Mieszkańcy zastanawiają się jednak, czy musi tak być? Czemu pracownicy gminy nie reagują sami? Nie widzą zarośniętych skwerków i ścieżek? Jeden z dzwoniących usłyszał od urzędniczki, że najbliższe koszenie zaplanowane jest na wrzesień. Dobrze, że udało się je wykonać wcześniej. Mieszkańcy skarżą się też na zarastające ścieżki spacerowe i chodniki, a nawet drogi (część ulic w Zawadzkiem pokrytych jest kostką, spod której przerasta zielsko).

 

Rokowania nie są jednak dobre i chodzi jak zwykle o pieniądze. Gmina Zawadzkie ma do koszenia kilkanaście hektarów terenów zielonych. Na te prace oraz grabienie liści, przycinanie żywopłotów, zbieranie gałęzi i czyszczenie ścieżek podpisano w tym roku umowę z firmą na kwotę 101 tysięcy złotych. Ta pokaźna suma przewiduje maksymalnie trzy koszenia w roku. Wykonując prace koszeniowe w sierpniu gmina wykorzystała już wszystkie zaplanowane na ten rok działania.

 

Burmistrz Mariusz Stachowski powtarza, że w gminie może być biednie, ale musi być czysto, a to już jednak pole do popisu dla mieszkańców. Gmina chciała nawet zatrudnić osoby do sprzątania miasta, ale nie ma chętnych do takich prac. Mieszkańcy też muszą dbać o miasto: kiedyś dobę po sadzeniu kwiatów na klombach większość roślin znikła wyrwana z korzeniami. Na zieleńce nagminnie wyprowadzane są psy, które odchodami zanieczyszczają zieleń...

 

Urząd stara się, na miarę środków, by nasze miejscowości wyglądały jak najlepiej. W tym roku zakupiono ponad 4200 sztuk kwiatów, którymi obsadzono klomby i kwietniki między innymi w centrum miasta i w parku. Ten zakup wraz z całoroczną pielęgnacją kosztował nasz budżet 11 tysięcy złotych, a rośliny prezentują się pięknie i zasłaniają nieco swymi żywymi kolorami pozostałe mankamenty.

 

Nadal jednak wiele problemów pozostaje nierozwiązanych, a większości z nich obywatele swoją postawą nie rozwiążą. Duże przestrzenie wymagają dużo uwagi i środków, tylko że tych ciągle brakuje...

 

MM

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Gotują wspaniale - to potwierdzone
Starsi nie stoją z boku
Chcesz grać, tańczyć czy malować?

Komentarze

Portret użytkownika smok
Wysłane przez smok w 28 Sierpień, 2018 - 10:18

Nie ma pieniędzy, koszenia zaplanowano tylko trzy, a t ak wogóle to ludzie też są winni, bo sami nie dbają - takie to tłumaczenie urzędu.

Otóż nie, nie prawda, pieniądze są, ludzie dbają, a chodniki są zarośnięte ze względu na gospodarza. Wystarczy popatrzeć na tereny podległe spółdzielni mieszkaniowej, tam nie ma jakoś problemów ani z pieniędzmi, ani z planowaniem, ani z ludźmi, którzy "nie dorośli". Place zabawa zadbane, trawniki przystrzyżone, nawet dziury na drogach po zimie polepione (i to bynajmniej nie we wrześniu, bo ktoś dopiero rozpisuje przetarg). Czy w spółdzielni nikt niczego nie planuje? Nie rozpisuje przetargów? Bo jakoś nie słychać tłumaczenia, że lremont zaplanowano, ale na drugi miesiąc dopiero, że firma chciała za dużo pieniędzy za robotę, że środków brakuje.

Ja  myślę, że jest to kwestia gopsodarza. Dobry gospodarz o swoje obejście zadbać potrafi i jako żywo przyklad tego mamy w Zawadzkiem: Zawadzkie zarośnięte - spółdzielnia kwitnąca. Dwóch różnych gospodarzy, dwa różne światy.

Portret użytkownika Człowiek z Zawadzkiego
Wysłane przez Człowiek z Zawa... w 28 Sierpień, 2018 - 18:24

Pokazano, co, środkowy paleć mieszkańcom? Te roboty powinne być robione przynamniej co miesąc a nie trzy razy w roku!

WYWIEŚĆ NA TACZCE Z URZĘDU ORGACKIEGO.

Odpowiedz