Ze szkołami nic nie wiadomo

Ze szkołami nic nie wiadomo

Artykuły : 
Numer wydania: 

Reorganizacja szkół to teraz chyba najgorętszy temat w każdym samorządzie. Po wejściu w życie nowej ustawy oświatowej stopniowo wygaszane będą gimnazja, a szkoły podstawowe znów będą ośmioklasowe. Wydłuży się też czas nauki w szkołach ponadpodstawowych.

Jak w naszej gminie będzie wyglądał system szkół od pierwszego września?

Po pojawieniu się gimnazjów w podstawówkach były wolne pomieszczenia, gmina przerobiła je więc na oddziały przedszkolne. Tak jest w Fosowskiem i Staniszczach Małych i właśnie w Małych reforma przysporzy najwięcej problemów - tu podstawówka ma tylko 7 sal lekcyjnych (kiedyś było 9). Przedszkola nie można przenieść do starego budynku, bo został on sprzedany. W Fosowskiem szkoła ma 9 sal. W Kolonowskiem gimnazjum i podstawówka mieszczą się w sąsiadujących ze sobą budynkach, więc problem będzie mniejszy.

Inną kwestią jest zatrudnienie nauczycieli - czy cała obecna kadra znajdzie dla siebie miejsce w nowym systemie oświaty? Od dyrektorów szkół dowiedzieliśmy się, że na razie nie ustalono terminu spotkania z burmistrzem w sprawie reformy.

Gmina na razie nie chce się chwalić swoimi pomysłami na nowe porządki w szkołach. Otrzymaliśmy informację, że będą one omawiane na najbliższej komisji oświaty rady miejskiej, która zbierze się 30 stycznia.

MM

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ktoś chętny na mieszkanie?
W przyszłym tygodniu...
Mieszkańcy nadal narzekają na drogi
Zieloni do likwidacji

Odpowiedz