fbpx Zaznaczmy naszą historię! | Strzelec Opolski

Zaznaczmy naszą historię!

Zaznaczmy naszą historię!

Artykuły : 
Numer wydania: 
Inicjatywa Strzelca Opolskiego

Spacerując po wielu większych i mniejszych miejscowościach w kraju i zagranicą, dzięki strategicznie umieszczonym tablicom możemy dowiedzieć się o przeszłości tych miejsc i osób z nimi związanych. Z takich wojaży nie przywozi się tylko fotografii, które znikną w przepastnych domowych archiwach, ale też wiedzę o lokalnej historii. Również miejscowi mogą dowiedzieć się wiele o przeszłości swoich miejscowości.

Niestety, w Strzelcach Opolskich z trudem można odszukać jedynie kilku wyróżnionych w ten sposób obiektów i znanych mieszkańców. Praktycznie brak informacji turystycznej. A przecież jest to miasto z bardzo bogatą przeszłością, którą wielokrotnie opisywaliśmy na naszych łamach. Proponujemy więc władzom miasta, by w ramach promocji Strzelec upamiętniły ludzi tej ziemi, którzy wpłynęli na jej rozwój, oraz wyróżnili historyczne pamiątki przeszłości.

Jak miałoby to wyglądać? Można przyjąć dwa rozwiązania. Jednym są trwałe i widoczne z daleka tablice wmurowane w ściany domów lub w chodniki. Drugim jest informacja znajdująca się w centrum rynku ze wskazaniami, gdzie mieszkała znana osobistość. Ideałem byłaby wtedy oczywiście metalowa makieta starych Strzelec, dzięki której można byłoby wczuć się w klimat w dużej mierze nieistniejącego już miasta.

Na zachętę podajemy przykładową mapkę, ukazującą, gdzie mieszkali zasłużeni strzelczanie, obejmującą jedynie okolice strzeleckiego rynku. W skali całego miasta mapa ta musiałaby zajmować znacznie większą powierzchnię.

Piotr Smykała, Romuald Kubik

Nie zaznaczyliśmy miejsc, w których żyło wiele innych znaczących postaci w historii naszego miasta. Są to między innymi: Erich Mende (1916 – 1998), ks prof. dr hab. Alfons Nowack (1868 – 1940), Peter Wachenius (ok. 1550 – zm. po 1617), ks. Balthazar Stanislaus (XVII/XVIII w.), Johann Joseph Reichel (1804 – 1868), Alfred Graetzer (1875 – 1911), prof. dr Apt Max (1869 – 1957), Adolf Friedrich Johann von Crousaz (1813 – 1895), Fritz Geschwendt (1898 – 1981), Eduard Jacobson (1833 – 1897), prof. Gustav Meyer (1850 – 1900), Euzebiusz Fert (1919 – 1992).

Komentarze

Portret użytkownika silco
Wysłane przez silco w 11 Lipiec, 2013 - 00:20

..I nie zapomnijcie o tablicy dla wszystkich mieszkancow tego miasta od zarania jego dziejow dzięki którym to miasto przetrwalo.
To wspaniale ze Strzelce miało takich obywateli w postaciach wyżej wymienionych ale bez tych ludzi Strzelce tez by istniało.
Jestem w opozycji to kultu jednostki.Wole mieć na polce ksiazke z biografia tych ludzi niż ogladac tablice z nazwiskami na co drugim domu które w istocie, procz nazwiska o niczym innym nie będą mowily.Ludzie zaczna to kojarzyć z nagrobkami. Na placu Zeromskiego stoi pomnik.Kogo on dziś obchodzi.Ludzie przechodzą obok nawet go niezauwazajac traktując bardziej jako przeszkodę.
Chcecie upamietnic tych ludzi wiec zmieniajcie nazwy ulic.Po co nam Sosnowa,Topolowa,Lesna,Boczna ,Zakladowa itd.

silco

Portret użytkownika BUBU
Wysłane przez BUBU (niezweryfikowany) w 12 Lipiec, 2013 - 19:29

A mnie sie poysl podoba, pod warunkiem ze bylyby to tabliczki a nie TABILCE. Nie powinnismy przesadzac z tymi tablicami.

Odpowiedz