fbpx Zanim powstanie przedszkole... | Strzelec Opolski

Zanim powstanie przedszkole...

Zanim powstanie przedszkole...

Artykuły : 
Numer wydania: 

Trwa procedura przygotowawcza do budowy przedszkola w Jemielnicy. Gmina chce, żeby obiekt był maksymalnie energooszczędny. Rozważano możliwość budowy przedszkola pasywnego. Tego typu budowle wyróżniają się bardzo niskim zużyciem energii na ogrzewanie, niskim zużyciem gazu, oleju opałowego, energii elektrycznej, drewna itp., możliwością dogrzewania pomieszczeń poprzez wentylację (część potrzeb na ogrzewanie pokrywa słońce).

 

- Policzyliśmy koszty budowy w systemie pasywnym w naszej gminie - mówi wójt Marcin Wycisło. - Okazało się, że wybór takiego rozwiązania jest o 1,5 mln zł droższy niż budowa w normalnym systemie. Nie możemy pozwolić sobie na dodatkowe wydatki. Przedszkole w Jemielnicy zostanie więc zbudowane konwencjonalną metodą, chociaż będziemy się starali, żeby było jak najbardziej energooszczędne - dodaje.

 

Gmina nie chciała zlecać wykonania projektu nowego przedszkola jednemu projektantowi. Weszła więc w porozumienie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, które w imieniu gminy przygotuje konkurs na sporządzenie koncepcji nowego przedszkola.

 

- Dzięki temu będziemy mieli do wyboru kilka koncepcji, a nie jedną od jednego wykonawcy - mówi wójt. - Koszty tego rozwiązania są nawet tańsze niż standardowa procedura. Jedyny minus jest taki, że cały proces kompletowania dokumentacji potrwa dłużej - wyjaśnia.

 

Do końca lutego ma być gotowy regulamin konkursu. W marcu zostanie on ogłoszony i chętni będą mogli zapoznać się z wymogami. Uczestnicy konkursu na przygotowanie swoich propozycji będą mieli kilka miesięcy. Potem zbierze się komisja złożona z ekspertów-architektów i przedstawicieli gminy, by wyłonić zwycięzcę. Pula nagród wynosi ok. 30 tys. zł.

 

JK

 

 

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Bez naklejki nie zabiorą
Bal dla dzieci
„Promocja” na szopkę
Wiele się wydarzyło
Z serdecznościami

Komentarze

Portret użytkownika Rodzic
Wysłane przez Rodzic (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2018 - 12:43

Szanowna redakcjo oraz władzo naszej gminy!. Mieszkańcy oraz rodzice dzieci potrzebują tylko wiedzieć jedną rzecz - kiedy powstanie nowe przedszkole?.  Dlaczego nikt z państwa nie powie wprost kiedy zostanie wybudowane lub kiedy nie zostanie wybudowane. W artykuły strzelca i wypowiedzi Wójta wkradła się kompletna dezinformacja. Raz piszecie państwo, że budowa przedszkola zacznie się w tym roku jeszcze w sierpniu. A teraz nagle artykuł o jakichś koncepcjach i konkursach które niewiadomo jak długo będą trwały. Z tego co można wywnoskować z artykułu przedszkole raczej  nie powstanie w ciągu najbliższych 2 lat, bo w tym roku Wójtowi może uda się dopiero wybrać projekt. Dlaczego wprost nie napiszecie że, przedszkola narazie nie będzie?. Rozumiem, że w tym roku są wybory ale sytuacja jest bardzo poważna. Z uwagi na wirtualną budowę nowego przedszkola gmina od paru lat nie remontuje i nie inwestuje w gminne przedszkole na ul.Wiejskiej. Z budżetu wycofano środki na ten cel mimo, że budynek jest w opłakanym stanie technicznym. Sytuacja w tym przedszkolu jest dramatyczna, nie dość że jest przepełnione to w każdej chwili może zostać zamknię przez Straż, Sanepid, Elektryka itd. Czy gmina przygotowana jest na taki rozwój sytuacji bo z tego co widzę władze gminy zawisły w próżni - z jednej strony nie będzie narazie nowego przedszkola z drugiej strony zamknięcie starego przedszkola może być kwestią miesięcy, tygodni lub nawet dni. Nie wspomnę już o braku miejsc dla wciąż rosnącej w gminie liczby dzieci. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2018 - 13:11

Dlaczego?  Odpowiedx nie dziecinnie prosta . 

   PONIEWZ   GMINĄ  JEMIELNICA  RZĄDZĄ ....SOLIDNI  ŚLĄZACY  KTORZY NA SZTANDARACH MAJĄ  WYPISANE   ...SOLIDNOŚĆ, PRACOWITOŚĆ  I UCZCIWOŚĆ .... NO I  TRUDNO NIE WSPOMNIEĆ  ŻE JEST TO   AKTYW  MNIEJSZOŚCI  NIEMIECKIEJ .....   Mam pytanie .. praktycznie w każdym strzelcu  ukazują się   lamenty  mieszkańców tej wiochy  związane z  okłamywaniem przez   władcow jemielnicy .  Dlatego pytam ?  PO CH.J    WYBIERACIE   OD LAT TE SAME OSOBY ?  Może lubicie   jak  wladza kopie was w doope ? 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2018 - 14:02

Oczywiście, że lubimy! Są rzeczywiście solidni i stąpający twardo po ziemi. Nie lubimy natomiast takich  jak ty, mierzących bezsensownie siły na zamiary

Portret użytkownika Rodzic
Wysłane przez Rodzic (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2018 - 14:32

Rozwiń proszę swoją wypowiedź w kwestii solidności naszych władz. Moi znajomi z Jemielnicy którzy mają dziecko w wieku przedszkolnym nie mają pewności czy ich dziecko pójdzie do przedszkola a oboje pracują. Nadmieniam, ze gmina ma ustawowy obowiązek opieki nad dziećmi od lat 3 a na chwilę obecną mamy w tej kwestii próżnie i totalną dezinformację...

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 09:22

   ironię na temat  tej waszej śląskiej bandy ... nie zrozumiala ?   przykro mi

Portret użytkownika Kokoszka Paulik II
Wysłane przez Kokoszka Paulik II (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2018 - 19:41

Solidni Ślązacy nie idą pracować na gminę, tylko albo otwierają swój biznes, albo pracują w korporacj albo są wykwalifikowanymi specjalistami ( lekarz, doradca podatkowy itd). Na gminie jest drugi sort Ślązaków.

Jednakze drugi sort Ślązaków jest lepszy niż drugi sort polskich obywateli, którzy często są  pieniaczami,  nacjonalistami i geszefciarzami.

Jak zacofanym krajem jest Polska, to widać na przykładzie tego, ze rząd pisowski zignorował wyroki sądu Najwyższego —pierszy raz takie coś się stało w historii polski. 

Przykład zgwałcenia gminy Dobrzen Wielki przez Opole ( przymosowe przyłączenie do Opola wbrew woli mieszkańców) pokazuje, ze jak wybierze się Polaka, to wnet zacznie się jedno wielkie okładanie się maczugami: czyli tak zwana napierdalanka.

Koloniści polscy, apeluję, zostawcie nas w spokoju! Rządców sobie na osiedlu Piastów w Strzelcach i zacznijcie od posprzątania walających się tam śmieci!

Vivat Wójt Wycislo!

Vivat Pyka!

Vivat niezależna i wolna Jemielnica!

Portret użytkownika Rodzic
Wysłane przez Rodzic (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 08:00

A co ten wyborczy wurst który z siebie wyprułeś ma do tematu braku przedszkola w Jemielnicy ???

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 09:30

...chcielibyscie żeby Polacy  wybudowali   elektrownie  w śląskie lenie    z tego korzystały   jak np.  kerownik  dobrodzieńskiego  kultury  który   przed wlaczeniem do Opola  zarabial 15 tys  a kiedy  elektrownia  zacznie płacić podatki to  całe ta śląsk-niemiecka banda  zarabialaby  10 krotnie więcej . 

P.S.  Na horreldalne   geltaki  kasa się  znalazła zawsze  ale   kogo to  obchodziło  że   zadłużenie roslo...a wpros .. wiocha ta  zarządzana przez  solidnych slązaków  aktywistów  mniejszosci niemieckiej ... była na granicy  bankructwa      Motto   tej ślaskiej bandy to ....Geltaki   NASZE  a  długi  WASZE   polaczki 

Portret użytkownika Hamym-Darmien
Wysłane przez Hamym-Darmien (niezweryfikowany) w 30 Styczeń, 2018 - 20:00

Polska to kraj biedny, a z pustego nawet Salomon nie naleje.

Dla przykładu, gmina Jemielnica musiała się wraz innymi gminami zrzucić, na radiowóz nowy dla policji....MSW, któremu polega policja, nie wywiązuje się ze swoich obowiązków....! Polska to kraj biedny.

Poziom życia uległ pogorszeniu wskutek przejęcia władzy nad Śląskiem przez Polskę.

Pare faktów:

- Kiedy została wybudowan jemielncka podstawówka? Za niemieckiego cesarza Wilhelma 

- Kiedy powstało jemielnckie przedszkole ? Za Adolfa Hitlera (Budynek byłej Hitlerjugend)

- Kiedy powstał budynek urzędu gminy jemielnca ? W latach 1930 (były dom Rodziny Gohl)

- A basen w strzelcach ? Czasy hitlera

- Sąd w Strzelcach ? Czasy cesarza

Coz budowę jemielnickiego sali gimnastycznej w 1998 zrzucił się ... rząd republiki federalnej Niemiec !!!

smutne fakty.... polska to prowincja....BIEDNA..... Wiec nie oczekujcie od Sz. Pana Wójta Marcina Wycislo cudów... on i tak dużo robi, jak na możliwości gminy leżącej w dzikim kraju !!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 09:33

   Tak  za cysorza  to było fajnie ..   3/4   śląskich nimców z głodu zdechla   a 1/4  przeżyła   ponieważ  pojechała na saksy do  hameryki . 

Portret użytkownika Szyszko
Wysłane przez Szyszko (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 09:45

Problem w tym, ze Ślązacy da dobroduszni-dupowaci u pozwalają polskim nacjonalistom na takie „harce” , jakie widzimy na tym forum. 

Slazakowi, Kaszubowi, Łemkowi czy Białorusinów może Polak narobić na głowę.(Chodzi tu o kupę, ekskrementy, kał). Kopnięty Ślązak, Kaszub, itp pokornie zamilczy.

Godni podziwu są Ukraińcy...jak Polak choć trochę na nich krzywo popatrzy albo obrazi ...to od razy dają Polakowi w ryj. Choć tego nie pochwalam, to jednał częściowo ich postawę można zrozumieć. Choć czasami Ukraińcy przesadzają, jak np. miało to miejsce, gdy odpłacili Polaków za swe krzywdy, mordując 50.000 Polaków na Wołyniu w 1942, 1943 i 1944.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 12:00

    50 tys  zamordowanych Polaków przez ukraińców to  dużo  ..a co powoesz o   porzadnych  , dobrodusznych , dupowatych ślązakach i niemiaszkach  dzięki ktorym życie straciło  ok 6 000000  polakow .. druga wojna światowa to   takie ''harce '' byly ?

 

Portret użytkownika jastrzembski
Wysłane przez jastrzembski (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 12:12

Nie 6.000.000 Polaków, tylko 3.000.000 Polaków oraz 3.000.000 Żydów posiadających polskie obywatelstwo. 

Dziś polski rząd kopie się z Izraelem. 

A w latach 1960-tych rząd Gomułki taką nagonkę na Żydów zrobił, że 60.000 tych, którzy przeżyli holokaust, musiało opuścić Polskę.

Polak dla Żyda bywał wilkiem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 12:13

Jak możesz polaczki zrównywać niemieckich faszystów i Ślązaków? Ślązacy nic nie maja wspólnego z II wojna światowa.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Styczeń, 2018 - 12:21

Rozumiem, ze Polacy z zaboru rosyjskiego sa wspolodpowiedzialni za zbrodnie rosyjskiego cara?