fbpx Zamknąć przejście z osiedla na działki? | Strzelec Opolski

Zamknąć przejście z osiedla na działki?

Zamknąć przejście z osiedla na działki?

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkańcy Nowego Osiedla dzięki przejściu pieszo-rowerowym przez tory kolejowe mogą w sposób bezpieczny i szybki dostać się do ogródków działkowych, które spora część posiada, a także wykorzystywać tamtejsze tereny na aktywny wypoczynek jazdę, rowerem czy bieganie. Nic więc dziwnego, że niepokój wywołał komunikat wywieszony przez Zakład Linii Kolejowych w Opolu informujący, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra z dnia 20 października 2015 roku, jeśli w ciągu 30 dni Zakład Linii Kolejowych w Opolu nie otrzyma zgłoszenia na użytkowanie przejazdu w km 35,247 linii 144 jako kategorii „F” (przejazd użytku niepublicznego), a samorząd lokalny nie podejmie działań na zmiany statusu drogi na publiczną lub do Zakładu Linii Kolejowych nie zgłosi się potencjalny przyszły użytkownik (osoba, firma), to zostanie wdrożona procedura likwidacji przejazdu kolejowo-drogowego.

Obwieszczenie zbulwersowało użytkowników przejścia.

- Nie rozumiem, dlaczego chcą zamknąć to przejście - mówi pani Janina - tylu mieszkańców z niego korzysta, ile przez to mamy bliżej na działki, do lasu.

- Najlepiej wszystko zamknąć - złości się mieszkaniec Nowego Osiedla. - Przejście nie tak dawno wyremontowane, jak jest ładna pogoda to dzieci wracają ze szkoły przez działki, omijając ruchliwą ulicę Opolską - dodaje. - Dlaczego to co nam służy, chce się zamknąć?

Do burmistrza Mariusza Stachowskiego wpłynęła petycja podpisana przez ponad sto osób. Burmistrz zdecydował o pozostawieniu przejścia i rozpoczął rozmowy z PKP Polskie Linie Kolejowe Oddział w Opolu.

- Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z Zakładem Linii Kolejowych - wyjaśnia Janusz Jagiełło, pełniący stanowisko ds. remontowo-budowlanych w urzędzie miejskim. - Na pewno decyzja o utrzymaniu przejścia będzie wiązała się z kosztami dla gminy, w postaci comiesięcznej opłaty najmu - kontynuuje urzędnik. - Przedstawiono nam już wstępny koszt, który będzie wynosił od 0,27 do 0,58 zł za metr kwadratowy netto, według naszych pomiarów będziemy płacić za 180 metrów kwadratowych. Na chwilę obecną są prowadzone rozmowy w tej sprawie i ciężko mówić o konkretnych kwotach czy zasadach, na jakich gmina będzie musiała dzierżawić ten przejazd, wszystko będzie jasne po przedstawieniu przez ZLK Opole umowy - dodaje Jagiełło.

Jak się dowiedzieliśmy, w gminie Zawadzkie istnieją jeszcze dwa podobne przejścia kolejowo-drogowe. Pierwsze znajduje się przy ul. Opolskiej (potocznie ul. Graniczna), a drugie to odnoga ulicy Opolskiej w Kielczy. Na chwilę obecną władze nie przewidują zamknięcia któregokolwiek z nich.

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ło Maryjce, utopcu i Eciku
Targi pracy
O gospodarzu wsi
Aktywne dziś i jutro

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2016 - 14:02

 

Nie jestem zwolennikiem ani przeciwnikiem likwidacji ,ale co to komu przeszkadza?

Przecież jest kilka przejść pieszo rowerowych w lasach w kierunku na Kolonowskie i jakoś tamte nikomu nie przeszkadzają.

Chyba że kolei chodzi o wyciąganie kasy?

 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 12 Kwiecień, 2016 - 14:36

Zlikwidować te i te koło panka. Kto to widział żeby takie coś było w 20 wieku

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 17 Kwiecień, 2016 - 09:33

Znowu temat zastępczy dla nas wszystkich. A woda w Zawadzkim najdroższa w województwie. Nikomu to jakoś nie przeszkadza? Dlaczego nikt z prasy nie chce skupić się na tym temacie. Niech praca pokaże ile w jej cenir jest prawdziwych kosztów a ile pieniędzy na nietrafione pomysły spółki. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Kwiecień, 2016 - 09:30

Dziękuję za szybką odpowiedź pracownikowi ZawKom. Nie zmienia to w niczym faktu że i tak płacimy nie mało za wodę w województwie. 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Kwiecień, 2016 - 18:39

Cześć Mariuszku, ciebie też dawno nie było... ale rozumiem nie masz nic do powiedzenia,bo jak się nic nie robi to co tu pisać .Pozdrawiam

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 20 Kwiecień, 2016 - 11:16

Święta prawda. Mija 1,5 roku i co zostało zrobione, oprócz brania co miesiąc prawie 10 tyś zł i praie 4 mln zł na kanalizacje, które poszło ''bokiem"'. Co dalej z ta sprawa dalej? Może by tak zapytać jakiś inny organ państwowy, skoro na miejscu nie można znależć odowiedzi !

Odpowiedz