fbpx Zamieszkają przy Majowej | Strzelec Opolski

Zamieszkają przy Majowej

Zamieszkają przy Majowej

Artykuły : 
Numer wydania: 

Wspominaliśmy już na łamach „Strzelca Opolskiego”, że w 2016 roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. W związku z nią samorządy miały rok na zmianę nazw nawiązujących do komunizmu. Termin upłynął 2 września tego roku.

W związku z ustawą, jemielniccy radni mieli wątpliwości co do dwóch nazw ulic. Wystąpili do oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu z zapytaniem o ulice 9 Maja w Jemielnicy i Wolności w Gąsiorowicach.

W odpowiedzi IPN jasno wskazał, że ul. 9 Maja powinna mieć zmienioną nazwę. Została ona nadana w 1977 r. uchwałą Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. Nawiązuje do kapitulacji sił zbrojnych III Rzeszy, które poddały się 8 maja 1945 roku. Jednak akt kapitulacji powtórzono - wg czasu moskiewskiego następnego dnia, 9 maja. I tę datę w okresie istnienia Związku Radzieckiego przyjęto jako Dzień Zwycięstwa we wszystkich krajach bloku wschodniego.

Gmina zorganizowała spotkanie z mieszkańcami ul. 9 Maja, na którym ustalono, że po nowemu ulica może nazywać się Majową.

Na sesji 29 sierpnia 2017 roku radni gminy Jemielnica podjęli w tej sprawie stosowną uchwałę. Większością głosów przyjęli nazwę - ul. Majowa. Jednak trzech radnych wstrzymało się od głosu, a Roman Kus był przeciw:

- Zagłosowałem przeciwko, ponieważ uważam, że nie było potrzeby zmiany nazwy ulicy 9 Maja - mówi radny Kus. - Wystarczyło zmienić uzasadnienie do uchwały: współcześnie 9 maja obchodzony jest Dzień Europy, czyli święto państw europejskich. Ten dzień bywa też nazywany Dniem Unii Europejskiej - uzasadnia.

Przypomnijmy: 9 maja 1950 r. minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman przedstawił plan dotyczący wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla w RFN i Francji. Plan miał ekonomicznie powiązać oba kraje, dzięki niemu można było kontrolować przemysł zbrojeniowy Zachodnich Niemiec i zarazem zintegrować go z innymi gospodarkami. W ten sposób niemożliwa z przyczyn ekonomicznych stałaby się ewentualna wojna. Plan był zalążkiem integracji europejskiej.

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Święto rolników w parafii
Piotrówka w Piotrówce
Zapłacisz kartą
Szukają specjalisty
Co tu budują?
Posiłki dla uczniów

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 5 Wrzesień, 2017 - 12:58

Panie Wójcie Wycisło czy Pan z księżyca spadł, czy Pan się dopiero co urodził??

Nie trudno się domyśleć dlaczego urząd gminy oglasza po raz kolejny konkurs na stanowisko podispektora. Po pierwsze musi Pan Wycisło podziekować swojemu poprzednikowi, który kiedyś zrobił "piekną" reklamę w zatrudnieniu pracowników do urzędu gminy w jemielnicy. A wyglądało to tak - ogłoszono konkurs na stanowisko i w internecie od razu napisano kto wygra i też to po czasie stało się prawda. Panie Wójcie rozumiem że Pan mogł tego nie wiedzieć, bo Pan większość czasu siedzi na facebooku a tam imie i nazwisko tej kandydatki nie było napisane. Panie Wójcie jak się ktoś dowiaduje o takim czyms to się odechciewa startowania w takich konkursach. 

Po drugie skąd ci kandydaci mają być, jak dzisiaj młodzi ludzie się wykształca i uciekaja na zachód. Młodzi ludzi - tak Panie Wójcie. To brutalna prawda, ale niestety tak jest. A niestety Gmina Jemielnica ma takiego Wójta Wycisły, ktory sam przyklada rekę do tej emigracji. Gmina Jemielnica jest wspołwlaścielem strzeleckich wodociągów, a więc swój doji swojego z kasy bez jakiej kolwiek skruchy, więc zadaję pytanie co tu mają młodzi ludzie szukac.Od początku kadencji z dojeniem ludzi Pan Wójt Wycisło nic nie zrobił jedyny sukces to to, że prezes strzeleckich wodociągów zaraba więcej niż premier Polski Beata Szydło czylo około 20 tysięcy na miesiąc. Więc takim ludziom to dobrze a nie młodym ludziom. Oczywiście kolejnych przykładow nie trzeba szukać Starosta swaczyna miał dawno zrezygnowac z funkcji a dalej jest dlaczego bo przy korecie dobrze i tyle. 

Panie Wójcie zostaw Pan w koncu wójtowanie a zajmnij się czym innym, bo wójtowanie naprawde panu nie wychodzi. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 6 Wrzesień, 2017 - 11:03

Tak tak oczywiście najwiekszy sukces właścieli strzeleckich wodociągów czyli m,in gminy jemmilnia to dojenie ludzi na maksa, a prezesiuniowi dac więcej, więcej, co raz więcej i więcej i więcej, niech ma więcej niż premier polski a co. Panie Wójcie Wycisło ja nie wiem czy Pan się boji odezwać, czy Pan poprostu jest taki cieniutki?? Inne sprawy to też wyglądają beznadziejnie np. dzika zwierzyna pola atakuje cały czas, nie pomoże kolega ze starostwa, pisze do wojewody nie pomoże wojewoda pisze się do ministerstwa i do telewizji a Pan co zrobił - wstawia na faceooka zdjęcia z imprez? Panie Wójcie sam Pan widzi że Pan się do wójtowania kompletnie nie nadaje. 

Portret użytkownika Gerd
Wysłane przez Gerd (niezweryfikowany) w 11 Wrzesień, 2017 - 22:07

Panie Cebula, proszę o zablokowanie tego anonimowego opluwacza na forum. To jest bardzo proste: każdy komputer ma swój numer IP, i ten numer mogą zablokować pana pracownicy, aby delikwent ów nie miał możliwości dodawania komentarzy.

Gdy widzę takie prymitywne teksty pełne złośliwości, to odechciewa mi się tu przychodzić. Panie Cebula, czy chciałby Pan chodzić w gości do kogoś do bloku, gdzie w klatce schodowej była by ściana obsmarowana grafiti ze słowami typu KUR*A lub CH*J? Podobny efekt obrzydzenia dają wpisy naszego anonimowego OPLUWACZA.

Odpowiedz