fbpx Zamiast rudery bedą nowoczesne klasy | Strzelec Opolski

Zamiast rudery bedą nowoczesne klasy

Zamiast rudery bedą nowoczesne klasy

Artykuły : 
Numer wydania: 

[img_assist|nid=3302|title=|desc=|link=popup|align=left|width=150|height=100]Stary budynek warsztatów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach, w którym mieściła się również stołówka, zostanie wyremontowany.

- Kiedyś na parterze działały warsztaty szkolne – mówi dyrektor Halina Kajstura. – Gdy zmniejszała się liczba uczniów, warsztaty przestały być używane. Z czasem cały budynek został wyłączony z użytku. Na piętrze była stołówka, świetlica, mieszkanie dla nauczyciela. Przez lata nikt tego obiektu nie wykorzystywał. Już od jakiegoś czasu myśleliśmy, żeby wyremontować ten budynek i przenieść tu klasy, które mieszczą się w obiekcie przy ulicy Kościuszki. Dopiero teraz jest to możliwe.

- Udało się pozyskać na to środki – cieszy się starosta Józef Swaczyna.
- W roku 2008 wykonano prace przygotowawcze do złożenia wniosku (opracowanie koncepcji, wykonania dokumentacji z kosztorysem, uzyskanie pozwolenia budowlanego, opracowanie studium wykonalności), a następnie we wrześniu złożono wniosek o dofinansowanie – mówi Bartłomiej Białoń, naczelnik wydział inwestycji i zarządzania funduszami starostwa powiatowego. - Umowę o dofinansowaniu podpisano 26 lutego 2009r. Wartość przedsięwzięcia to 2,3 miliona, w tym dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wysokości 2 milionów.

Kilka dni temu do starych warsztatów weszli budowlańcy. Kują, burzą ściany, zrywają kafelki.
- Zakres prac obejmuje przebudowę niemal całej powierzchni dwukondygnacyjnego budynku warsztatów szkolnych – mówi Białoń. - Projekt będzie polegał na zmianie funkcji i powierzchni istniejących pomieszczeń pomocniczych warsztatów szkolnych w celu utworzenia 9 pracowni dydaktycznych. Przebudowa obejmuje również termomodernizację budynku, poprzez docieplenie ścian zewnętrznych, wymianę okien, modernizację sieci C.O w obiekcie.

Po remoncie zamiast zrujnowanych pomieszczeń będzie 9 sporych sal. Trzy z nich to normalne klasy lekcyjne. W pozostałych zainstalowane zostanie wyposażenie specjalistyczne. Będą to pracownie do nauki mechatroniki, elektroniki, gastronomii, obsługi turystycznej.
- Najdroższe wyposażenie będzie w klasach do nauki gastronomii i mechatroniki – mówi dyrektor Kajstura. – W przypadku tej pierwszej są to między innymi kuchenki czy piekarniki. Jeśli chodzi o salę do mechatroniki jest to głównie sprzęt komputerowy wykorzystywany w diagnostyce. Nasi uczniowie będą kształcić się na nowoczesnych urządzeniach, które spotkają w najlepszych kuchniach czy zakładach naprawy pojazdów.

Według planów remont i wyposażanie sal dydaktycznych ma się zakończyć w sierpniu, tak więc uczniowie będą mogli z nich korzystać od nowego roku szkolnego.
pos

Odpowiedz