fbpx Zabrakło miejsc w przedszkolach! | Strzelec Opolski

Zabrakło miejsc w przedszkolach!

Zabrakło miejsc w przedszkolach!

Artykuły : 
Numer wydania: 

Cofnięcie reformy edukacji mocno odczuwalne jest w gminach w całej Polsce. Władze oświatowe jeszcze rok temu planowały, że 6-latki pójdą do szkoły, tymczasem rodzice mogą zadecydować o pozostawieniu swojego dziecka w przedszkolu. A gmina ma obowiązek zapewnić opiekę dla każdego 6-latka. Efekt jest taki, że w niektórych miejscowościach nie powstaną klasy pierwsze, za to w przedszkolach brakuje miejsc.

- Na chwilę obecną 30 dzieci 3-letnich nie dostało się do przedszkoli, które wybrali dla nich rodzice - mówi Piotr Kunce, zastępca burmistrza Toszka. - Staramy się zaproponować rodzicom alternatywne rozwiązania. Są wolne miejsca w oddziałach przyszkolnych w Paczynie, Pniowie i Kotulinie. Rodzice mogą zapisać dziecko do któregoś z nich. Nasz żłobek jest też gotowy na przyjęcie 30 dzieci. Jest to opcja znacznie droższa - miesięczny koszt pobytu dziecka w przedszkolu to 180 zł, w żłobku - 425 zł. Jednak już 2 dzieci z tej 30-tki zostało przez rodziców zapisanych do żłobka.

Trudna sytuacja 3-latków może się jeszcze zmienić. Do 1 września jest sporo czasu, a decyzja jest w rękach rodziców 6-latków.

- Jesteśmy przygotowani na to, żeby wszystkie 6-latki z gminy poszły do szkoły - mówi burmistrz Grzegorz Kupczyk. - Jeśli rodzice zdecydują się na taki krok, automatycznie zwolnią się w przedszkolach miejsca dla 3-latków.

We wszystkich szkołach, do których rodzice zapiszą 6-latki, od 1 września zostaną uruchomione klasy pierwsze. W chwili obecnej brak klasy pierwszej „grozi” tylko podstawówce w Paczynie.

- Tam rodzice wszystkich 12 dzieci 6-letnich solidarnie zadecydowali, że zostaną one w przedszkolu - mówi wiceburmistrz.

POS

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Śladami sir Ludwiga Guttmanna
Zbierali dary
Porady za darmo
Sportowa majówka
Brzydki problem

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Kwiecień, 2016 - 13:27

Trochę tego nie rozumiem, są miejsca w oddziale przyszkolnym w Paczynie, a jednocześnie wszystkie 12 dzieci stamtąd zostaje w przedszkolu w Toszku. Czy by nie było możliwość aby tą 12 poprostu skierować do Paczyny ?

Odpowiedz