Zabierz śmieci z cmentarza do domu

Zabierz śmieci z cmentarza do domu

Artykuły : 
Numer wydania: 

Dotychczas w Żędowicach na cmentarzu parafialnym stały cztery kontenery na śmieci, od pewnego czasu proboszcz parafii w Żędowicach zarządził usunięcie kontenerów stojących przy nekropolii. Użytkownicy cmentarza są zobowiązani do zabierania odpadów do domowych śmietników.

- Nie rozumiem decyzji naszego proboszcza, rozumiem, że wzrosły opłaty, ale czy nie można było zmniejszyć ilości kontenerów np. do dwóch? - irytuje się mieszkaniec Żędowic. - Większość osób przyjeżdża na cmentarz na rowerze i co? Mają wieźć przez całą wieś uschłe wiązanki i zużyte znicze? - dodaje.

Próbowaliśmy skontaktować się z proboszczem, ale bezskutecznie.

Głos w sprawie śmieci zabrał sołtys Żędowic - Jerzy Stasz.

- Uważam, że proboszcz podjął bardzo dobrą decyzję. Było zorganizowane spotkanie, na którym ksiądz przedstawił szczegółowo, jakie koszty są ponoszone z tytułu utrzymywania na cmentarzu kontenerów. Poza tym ludzie wywozili do nich śmieci z domowych posesji, a teraz problem z głowy - dodaje.

- Moim zdaniem jest to dobry pomysł, przez tego typu zarządzanie ludzie zmienią trochę myślenie i zamiast stawiania wielkich wiązanek na grobach, skupią się na modlitwie - dodaje pan Grzegorz, mieszkaniec Żędowic. - Pomimo braku kontenerów, na cmentarzu panuje porządek, więc pomysł się sprawdza - ocenia.

Przed cmentarzem została postawiona tablica informująca o przepisach porządkowych i gospodarce odpadami na terenie cmentarza. Kontenery będą jedynie wystawiane dwa razy do roku podczas generalnego sprzątania, przez osiem dni. Pierwszy termin to wiosna: od V niedzieli Wielkiego Postu do Niedzieli Palmowej. Drugi termin - na tydzień przed uroczystością Wszystkich Świętych do 30 października włącznie.

Zdania w tej kwestii są podzielone. Czy uda się osiągnąć kompromis między mieszkańcami a księdzem?

Beata Baryga

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Jest w orkiestrach dętych jakaś siła
Nidan po raz kolejny górą!
Stypendium dla sportowca
Pasmo sukcesów

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 09:18

Co za bzdurny tekst. "Czy uda się osiągnąć kompromis między mieszkańcami a księdzem?" Jaki kompromis? Wszyscy to zaakceptowali i jest to dobre rozwiązanie. Więc po co takie teksty. Ktoś na siłę chce zrobić sensację. Zajmijcie się poważnymi sprawami w Żędowicach. Np. jak wygląda ulica Żeromskiego - jak ser z dziurami.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 11:08

Jeżeli chodzi sprawę kontenerów na śmieci trudno powiedzieć która opcja jest lepsza ale fakt jest taki ze proboszcz z Żędowic to dziwny człowiek napewno nie jest duszpasterzem łączenia ludzi a napewno dzielenia i siania niezgody miedzy parafianinami. Mamy małego synka który czasami zapłacze po za naszą kontrolą jak to dzidzuś i niestety to nas ogranicza do brania udziału we mszy świętej bojąc sie gniewu proboszcza któremu to wyraźnie przeszkadza. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 12:39

Nie jestem z tej parafii, ale ciekawi mnie, jak ten gniew się objawiał. Napiszcie, proszę, czego konkretnie doświadczyliście ze strony proboszcza?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 13:58

Były przypadki gdzie proboszcz podczas mszy zwracał uwage że przeszkadzają mu płaczące malutkie dzieci

Portret użytkownika dfds
Wysłane przez dfds (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 15:46

To, że dziecko ma prawo zapłakać w kościele to jest dopuszczalne nawet przez proboszcza z Żędowic. Niestety niektórzy rodzice są zdania, że jak przyszli do kościoła z dzieckiem to już kościół jest ich i niech dziecko płacze w niebogłosy nie zwracając uwagi na to, że może to przeskadzać w skupieniu innych uczestników mszy.

Kultura wymaga, żeby wyjść z jeśli dziecko płacze dla dobra dziecka i innych ale niestety dla coniektórych jest za ciężko to pojąć. Nie zauważyłem, żeby był problem jak maleństwo zapłacze ale jak rodzice nie reagują to reaguje gospodarz, w tym przypadku proboszcz.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 16:14

Wiadomo że znajdą sie obroncy dobrego ciepłego człowieka(proboszcza)o gołębim sercu który jest między innymi po to żeby pomagać ludziom rozwiązywać ich problemy i konflikty,ale niestety fakty są inne ks.Mikita jest dokładną odwrotnością. Naprawde jest duza grupa ludzi którzy mają dość polityki prowadzonej przez w/w,proszę sobie przypomnieć kiedy pojawił się anonim w który ktos napisał to co myśli o farołrzu ilu ludzi przez bliskich współpracowników ks.MIkity było niesłusznie pomawianych o napisanie tego pisma cała wieś o tym bębniła czy wtedy ksiądz stanął na wyskości zadania i przerwał wzajemne oszczerstwa.A jeżeli chodzi o wypraszanie ludzi z małymi dziećmi z kościoła to wystarczy po wsi troche popytac,Żędowice to mała wioska wszyscy wszystko wiedzą o kogo między innymi chodzi ale personalia są tu niepotrzebne. A dlaczego młodzi z Żędowic biora śluby wszędzie indziej tylko nie na miejscu(jest coraz więcej takich przypadków) można jeszcze wiele przyganiać przykładów tylko czy jest sens bo głupote ,zawziętość brak dobrej woli trudno w człowieku zmienić.

Portret użytkownika dfds
Wysłane przez dfds (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 16:23

tutaj nie chodzi o przypodobanie się komuś. Każdy swoje za uszam i ma, nawet ksiądz Mikita i zdaję sobie z tego sprawę ale uczęszczam do tego kościoła jak i znam wiele osób, które mają małe dzieci ( ja również) i wiedzą jak się zachować w sytuacji kiedy dziecko płacze, niestety u nas w Żędowicach jest tak, że zawsze trzeb na przekór co później skutkuje takim zachowaniem księdza. 

Nie drążmy dalej tematu bo autorowi chyba właśnie o to chodzi, żeby poczytać jak ludzie na forum się kłucą ;-)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 16:52

Człowieku płaczące dzieci to tylko promil dziwactw które ten ksieżulo wyprawia dzisiaj czasy się zmieniły ludzie mają prawo do krytyki jeżeli jest słuszna nawet eminencji Mikite krytykować proponuje temu człowiekowi wsłuchać sie w słowa Ojca Świetego tylko boje sie ze na niego jest za późno 

Portret użytkownika komando
Wysłane przez komando (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 10:23

Piszesz o anonimie który napisała samozwańcza "Żędowicka wspólnota wiary" ??Szkoda że te kilka osób nie miało odwagi się podpisać tylko postąpiły jak małolaty...Po czasie dopiero wyszło kto to - ta "Żędowicka wspólnota wiary" i od razu chór został rozwiązany...haha.Ty również pisząc jako anonim osmieszasz sam,czy sama siebie,brak odwagi żeby się podpisać?Plakoniom jeszcze nikt nie dogodził,poprzeni proboszcz był w porządku i go wywalili(odziwo pomogła osoba któraz teraz się tak bardzo udziela...),ten też chłop(ksiądz) dość robotny,gospodarny no i też nie pasuje...Może niech sobie wspólnota wiary zawiąże jakiś swój zbór i wtedy będziecie w pełni zadowoleni,choć wątpię,bo plakonie to tak fałszywy naród że rano lecą do kościoła na mszę św.a od razu po mszy zaczyna się obgadywanie,ta była tak ubrana,a ten siedział z tym a to tu a to tam.Sąsiad sasiada w łyżce wody by utopił bo jednemu lepiej idzie niż drugiemu...Ludzie ogarnijcie się ,bo wkońcu się Pan Bóg wkurzy i zaś wam wieżę z kościoła wiater sciepnie i dachy w domach pozrywa.Dobry plakoń...dokończcie sami:)

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 16:43

Przecież to można bardzo szybko rozwiązać. Proboszcz powienien sporządzić listę tych dzieci które tak płaczą a rada prafialna powinna dopilnować aby te dzieci nie uczestniczyły w mszach skoro nie potrafią się zachować. Kościół dziękuje za takich wiernych co nie umiom sie zachować poradzi sobie bez nich

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 1 Czerwiec, 2016 - 11:13

Liste dzieci, ktore placza? Wszystkie dzieci placza, tylko z roznych powodow i momentach. Poza tym slowo "dyskryminacja" nic ci nie mowi, prawda?

Portret użytkownika baba
Wysłane przez baba (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 16:23

Nie rozumiem w  czym problem. Nie podoba sie komus w zedowickim kosciele to zapraszamy do Zawadzkiego. Ksiadz zmieknie jak na mszy w niedziele bedzie z Zedowicach 10 osob.

Portret użytkownika gp84
Wysłane przez gp84 (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 17:06

wiencej mu zostanie w kieszyni bydzie mogl sie goscic!!!!panstwo powinno nalozyc podatek od dochodow na kosciol,wszyscy placa podatki oni tez!!!!skonczylo bysie panoszenie!!!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 31 Maj, 2016 - 22:03

Powinno się zrobić w Zawadzkim takiego wielkiego misia ze słomy takiego na miarę naszych czasów. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Czerwiec, 2016 - 09:08

a gdzie w tym wszystkim jest posługa kapłańska dlaczego księża biorą opłaty za msze za pogrzeb za ślub  przecież to jest ich praca taką drogę wybrali ale głupi ludzie nauczyli że kto więcej ten lepszy i tak to wygląda a ksiądz  jak policjant ma słuzyć ludziom a stawiać jakieś warunki ale już niedługo to państwo w państwie się zakończy niech tylko te stare omelki co to nie dojedzą nie kupią leków bo trza dać księdzu poumierają i skończy sie ich panowanie kościoły bedą świecić pustkami

 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Czerwiec, 2016 - 10:11

..kolejny "zatroskany" interesuje się kieszenią innych.A coż cię obchodzi ,że ołmiczki nie dojedza ,a dają księdzu? Przecież to ich pieniądze i robią z nimi co chcą, ty idziesz się nachlać i jest OK! Hasło "Róbta co chceta"dalej obowiązuje.Ps Za bardzo nie martw sie kościołem bo istnieje ponad 2000lat ,i będzie jeszcze następne x lat, a już na pewno ciebie przeżyje.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Czerwiec, 2016 - 22:37

Oczywiście że każdy ma prawo robić z własnymi pieniędzmi co chce jeden daje na kościół drugi ma prawo je przechlać ale tu nikt nie występuje przeciwko kościołowi tylko głupocie jego reprezentantów którzy często zapominają ze są tylko takimi samymi ludźmi jak my. Tacy jak Mikita to ci księża dzięki którym młodzi odsuwają sie od kościoła 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 09:47

Ale takich reprezentantów wystarczy ignorować,a nie pisać różne dyrdymały.Kościołów w okolicy mnogo.Problem moim zdaniem jest inny Żędowice są podzielone, wielu ludziom ksiądz odpowiada,wielu nie. Taki sam problem był z poprzednim księdzem, którego część społeczeństwa się skutecznie pozbyła ,a część( wydaje się ,że wieksza) do dziś żałuje że odszedł.Ot taka jest żandowska mentalność.

Portret użytkownika Skinny
Wysłane przez Skinny (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 12:33

Ignorowac oznacza nie komentowac - czyli sprawe zamiesc pod dywan. Wprost przecownie. Nalezy ja naglosnic, aby wiecej sie niepowtorzyla...

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 15:17

Od kiedy słowo ignorować znaczy nie komentować??? Ignorować osobę  a podjąc odpowiednie działania! Ale tak jak piszą w Żędowicach jest 50% za 50% przeciw i rodzi się problem.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 1 Czerwiec, 2016 - 18:11

do bogobojnych parafian z żędowic ,,,,,

jeszcze się taki ksiądz nie narodził żeby wam drodzy parafianie dogodził .........

starsi mieszkańcy napewno pamiętają utarczki z kolejnymi proboszczami,

Portret użytkownika Nienormalna
Wysłane przez Nienormalna (niezweryfikowany) w 1 Czerwiec, 2016 - 21:37

w każdym miejscu publicznym jest obowiązek umieszczenia pojemnika na śmieci więc po co ta dyskusja, śmietnik ma być i basta !  co to za pomysły żeby śmieci wozić do domu a potem zanosić do osiedlowego kontenera, paranoja, dziwactwo, niech ktoś logicznie pomyśli, niedopuszczalnym jest brak pojemników na śmieci w takim miejscu jak cmentarz !!!

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 00:28

Za każdy pomnik jest zbierana jamłużna 2 sety... Więc nich postawi spowrotem śmietniki. A jak go nie sać to z koszyka niech opłaci - Parafian póki co ma w bród co wrzucają na acę... Szczyt bezczelności by z cmentarza śmieci zabierać. A Sołtys jak chce niech bierze- sam mu dorzucę . 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 07:22

Na kogo są wystawiane rachunki za kontenery stojące w Zawadzkiem i w Kielczy na cmentarzach?

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 09:54

A o czego jest Rada Parafialna z byłym bezradnym radnym AO na czele?Probosz jest tylko gospodarzem( zarządcą) parafii ,którą tworzą ludzie, jak Rada nie umie sobie poradzić( z proboszczem) to niech zrezygnują.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 10:32

Jaka rada co powie Mikita jest święte nikt nie może pierdnąć bo wpadnie w otchłań gniewu księżula 

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 15:14

A kto takich dupi...ch ludzi wybrał do Rady?? To ludzie wybierają Rade. Zmienić członków Rady i tyle.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 08:51

W Zawadzkim płaci za kontenery ksiądz i na mszy kiedyś tez był poruszany ten temat ks.Bomba tez mówił ze ludzie zwożą śmieci nie tylko pochodzące z cmentarza i tylko prosił żeby tego nie robić a resztę pozostawił w ludzkim sumieniu

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 16:30

Ten ksiądz widzę jest na TOPie w Żędowicach bo juz dawno na forum nie było tylu wpisów 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 18:58

Słuszne są racje większości piszących, że pojemniki powinne być na cmentarzu. Skoro się nim opekuje proboszcz, to ona za pomocą rady powinien wszelkie spory w tej sprawie podejmować i rozwiązywac, anie zachowywać się despotycznie, ja Pan władca. Ma w radzie, jak ktoś wczesniej napisał b. wpływowego b.ważnego radne reprezentującego, czy też zwolennika obecnej ''władzy", midalnego, obeznanego z mediami-radio-prasa-telewizja (sprawa ściezki rowerowej),więc dlaczego nie próbuje się w sprawę włączyc (pomocy) burmistrza, który jest jednoosobowym właścicielm ZAW-KOM-u i sprawę po ludzku załatwic. Jakoś  Zawadzkie i ,Kielczy potrafi. Niech''władza,, któej znacząca większośc mieszkańców zaufała w wyborach pokaże swą lojalność i pomoże rozwiązać problem. On tak z boczku, boczku, niech się sami wytną. Po co nam kolejne konflikty, władza powinna je rozwi,azywać, gasic,a nie patrzeć na Małą panew kiedy wzbierze i popłyniemy do Opola i dalej

Portret użytkownika Mądra
Wysłane przez Mądra (niezweryfikowany) w 2 Czerwiec, 2016 - 23:03

Kwiaty, znicze muszą być bo zmarłym winni jesteśmy szacunek i część, kontener na cmentarzu musi być i nie ma innego wyñścia, a jak solłtys chce to niech te śmieci z cmentarza zabiera do swojego domu

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Czerwiec, 2016 - 09:50

Popatrzmy ile mamy problemów w których powinien się włączyć burmistrz, czy Przewodniczący Rady. Zero. Zów jakies bzdury planuje do realizacji jak np. Centrum Przesiadkowe, Komu i na co cos takiego jest dziś potrzebne (chyba po wizycie v-ce powiatu u burmistrza dla ratowania PKS). Już przerabialismy ten temat, w miejscu gdzie obecnie jest Czerwona Torebka. Było już takie centrum , wpierw PKS, potem b Huty a potem jeszcze innych przewoźników, którzy z racji odległości od autostrady i opłat przenieśłi się do Strzelec i Gliwic. Zamiast sięzając sprawami naprawdę poważnymui jak np. organizowanie pieniędzy na sale-hale sportowe przy szkołach w Zawadzkiem i Kielczy, wypoczynku letniego dla mieszkańców gminy (basen- plaża na stawie jak w Strzelcach, bezpieczeństwa dla ludzi , jak juz sławna ściezka przy Opolskiej i tak dalej bymożna wymieniać. Nie powie burmistrz ile juz wydał pieniędzy na projekty (jeden chyba od 20-30 tys i więcej), ile by to można za te pienidze zrealizowac spraw, jak chociażby te śmieci na cmentarzu.Czy nie wodzicie tej choroby co to drąży. Dwa lata rządów i co. A no- 10 tys miesięcznie

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Czerwiec, 2016 - 18:39

Stać nas na to by nasz burmistrz tyle zarabiał. Jakim prawem wy wszyscy rzondacie od burmistrza i naszych radnych działania. Weźcie się sami do roboty! Radni mają nas reprezentować na zewnątrz i tyle tylko od nich oczekujemy! 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 3 Czerwiec, 2016 - 09:52

Przejęzyczyłem sie, chodzi mi o sale w szkol ew Żędowicach, chociaz tą w kielczy nie mozna tak naprawdę nazwać sala. tez by się tam przydało cos normalnego

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Czerwiec, 2016 - 21:26

Najdrożsi kochani współparafianie,

Czy wyście wszyscy zidiocieli do reszty!? Ja rozumiem, że żyjemy w erze, gdzie krytyczne myślenie jest wręcz potępiane, a logiczne rozumowanie jest powoli wypierane przez uczuciowość, żeby nie powiedzieć histerię, ale liczę, że do tych waszych kilku cudem zachowanych szarych komórek dotrze to, co zaraz napiszę. Parafią rządzi gospodarz, a tym gospodarzem jest proboszcz. Kto tego nie akceptuje i myśli, że jest inaczej, może powinien zwrócić się po profesjonalną pomoc. Zdaje sobie oczywiście sprawę, że ciągle głośne są hasła w stylu "Demokracja!", "Rządy ludu!", itd., ale sorry, Kościół tak nie działa i nigdy nie działał. Zawsze była i jest władza nadrzędna, a podrzędni muszą się do niej dostosować - wojsko po prostu. Komu się nie podoba - nikt nikogo nie zmusza do przynależenia. Chrzest się odbył - fakt niezaprzeczalny, i tak, jak mój wycięty wyrostek mi nie odrośnie, tak nie pozbędziemy sie Chrztu. Ale żeby co niedzielę chodzić na mszę (albo przynajmniej, jak podejrzewam u niektórych komentujących, co kilka miesięcy, jak wypada jakieś ważne święto), a już żeby koniecznie chodzić do akurat tego kościoła - do tego was nikt nie zmusza. Kościołów w okolicy wbród. To nie fair, że w waszym kościele nie jest tak, jak byście chcieli, żeby było? No to witam w prawdziwym życiu, które niestety nie jest fair. Poza tym, moim zdaniem, probosz stara się, jest pracowity i pobożny, nabożeństwa i msze są przygotowane, kościół i teren wokoło są zadbane. Nie wymaga więcej od nas niż od siebie, a że poprzeczka nieraz jest wysoka - albo nauczycie się skakać wyżej, albo czołgać się poniżej, ale nie wymagajcie, żeby facet zniżał się do waszego poziomu. Fakt, ma chłopak swoje dziwactwa, ale kto ich nie ma? Też jest tylko człowiekiem, to tak a propos okazywania miłosierdzia, bo akurat dla niego mało go tu znalazłam. Że stara się utrzymać porządek pod wieloma względami - chaos jest taki popularny, bo łatwiej w nim ukryć swoje własne wady, prawda? A co do głośno tutaj wrzeszczących bachorów i ich kwilących w kościele pociech - ja rozumiem, macie małe dzieci, ciężkie życie, no nikt z nas nie wie, jak to jest, mordęga i brak zroumienia ze strony otoczenia po prostu, a już żeby wam kazali z tymi berbeciami wychodzić w czasie mszy - no nogi wam poodpadają po prostu, nie? Albo żeby zostawić dziecko w domu z jednym rodzicem, a potem z drugim - no skandal. Nie,lepiej, żebyśmy wszyscy wespół cierpieli azem z tymi znudzonymi smarkaczami, klęli i dostawali białej gorączki, niz żeby zwrócić wam uwagę z ambony. Powiem tak, jak komuś naprawdę zależy, to znajdzie sposób na rozwiązanie problemu, a jak nie - od jednego "katolika" mniej Panu Bogu nie ubędzie, a księdzu też nie. Co do pojemników - jak by wszyscy byli uczciwi, to by nie zabrali ich z cmentarza, ale z jakiej racji parafia, tak, parafia, bo to są wasze pieniądze kochani, ma płacić za wywóz opakowań po serkach, puszek po piwie, pampersów i opakowań po gumkach. Przynajmniej może i my dwa razy się zastanowimy, zanim postawimy po 10 zniczy na grobie i przynajmniej na tym zaoszczędzimy. W judaizmie na grób kładzie sie kamień - może to byłby dobry pomysł? Przynajmniej po jakimś czasie nazbierałabym na wykończnie ścieżek w ogródku i chętnie brałabym je do domu.

Pewnie wiele osób nie zgodzi się z powyższymi zdaniami - każdy ma prawo do własnego zdania. Od razu zaznaczę, że na pewno nie podpiszę się własnym umieniem - nie mam ochoty zostać juto zlinczowaną po mszy. Ale dodam jeszcze ostatni komentarz odnośnie inteligencji co po niektórych internautów (nie wspomnę o licznych błędach ortograficznych)  - może zanim następnym razem zaczniecie wieszać na kimś psy to chociaż wyświadczycie mu tą grzeczność i sprawdzicie, jak faktycznie się nazywa?

Portret użytkownika Bp
Wysłane przez Bp (niezweryfikowany) w 6 Czerwiec, 2016 - 09:30

Dziecku zachciało się siku wyszliśmy bocznym wyjściem bez płaczu rozmów itp. Wracając już słyszałem, że pójdę do piekła bo przeszkadzam we mszy. Bardziej przeszkadzały "omy" które się gapiły na nas ale one do piekła nie pójdą bo więcej wrzucają do koszyczka. Dawniej było coś takiego jak msza szkolna było kazanie dla dzieci i problemu nie było. Niestety na takiej mszy ksiądz nie mógłby blysnac teologicznym kazaniem z którego tylko jedno wynika: wszyscy pójdą do piekła. Wystarczy policzyć ile jest teraz powołań kapłańskich i zakonnych w parafii a ile samobójstw. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 4 Czerwiec, 2016 - 21:55

A ty co filozofka z Roterdamu sie znalazła a może jeszcze loda do kompletu i taka osoba uczy innych czysto gańba