fbpx Z kałachem na śmietnisku | Strzelec Opolski

Z kałachem na śmietnisku

Z kałachem na śmietnisku

Artykuły : 
Numer wydania: 
Platforma Obywatelska chce powołać policję śmieciową. Pomysł wylągł się w głowie posła Tadeusza Arkita, autora słynnej ustawy śmieciowej, która działa zaledwie od miesiąca, ale spowodowała już w całym kraju dramatyczne perturbacje, a za moment może doprowadzić do epidemii. Przed kataklizmem sanitarnym ostrzega np. sanepid w Kielcach, przewidując wybuch ekologicznej bomby, jeśli odpowiednie służby nie zaczną szybko uprzątać śmietników. Do przeładowania pojemników doszło właśnie w wyniku rzeczonej ustawy, która miała zaprowadzić porządek, a spowodowała burdel, jakiego nigdy jeszcze w gospodarce odpadami nie było. Skoro więc niezrażony klęską poseł Arkit zamierza przy poparciu partyjnych towarzyszy kierować teraz przeciw Polakom kolejną formę policyjną, to strach się bać. Zwłaszcza, że nowa mundurowa służba ma być uzbrojona w broń palną, choć na razie nie ujawniono, w jakich sytuacjach będzie mogła strzelać do obywateli. Gdy upuścimy papierek na ziemię czy dopiero wtedy, gdy do pojemnika na plastik wrzucimy butelki po piwie?

Można się śmiać, można sobie kpić z kolejnych pomysłów władzy, ale generalnie świat pod rządami Platformy Obywatelskiej przestaje być zabawny. Zauważmy, że w ciągu 6 lat dzierżenia kierowniczych sterów PO konsekwentnie tworzy państwo, któremu się sprzeciwiała, kiedy u władzy był PiS. Takie państwo określa się jako policyjne, a jego istotą jest wywołanie u obywateli poczucia nieustannego lęku przed instytucjami władzy. Obywatel ma się bać urzędu, ma bać się drogi, po której jedzie samochodem i trawnika, na którym zechce wypić piwo, choć ostatnio okazało się, że wlepianie przez straż miejską mandatów za tę przyjemność jest całkowicie bezprawne. Jedna z gazet rozpoczęła już batalię, która może spowodować zwrot obywatelom milionów złotych za niesłusznie wymierzone kary. Przypadek ten pokazuje, że w Polsce mamy coraz bardziej dwie Polski. Jedną uosabia władza walcząca z obywatelami, drugą obywatele, którzy w odwecie grają władzy na nosie. W internecie krążą np. instrukcje jak skutecznie nie płacić mandatów z fotoradarów. W odpowiedzi na wezwanie wystarczy napisać, że w chwili przekroczenia prędkości za kierownicą auta siedziała kuzynka z Białorusi albo przyjaciel z Zimbabwe.

Utylizacja śmieci funkcjonowała jako tako. Wystarczyło tylko zmobilizować istniejące służby do ścigania osób wywożących odpady na dzikie wysypiska. Od tego jest przecież policja, straż miejska, straż leśna, straż rybacka itp. Choć posiadają własne wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, skazując je na likwidację. Wzorem innych krajów należało uświadamiać społeczeństwo, począwszy od najmłodszych, na czym polega właściwa gospodarka śmieciowa i segregacja odpadów. Tymczasem pod pretekstem porządkowania gospodarki odpadami sejmowa większość wprowadziła destabilizację, również w pracy samorządów, które zmuszono do ogłaszania przetargów na wywóz śmieci. Widać ustawodawca z góry założył, że ustawa będzie bublem, skoro w niespełna miesiąc od jej wprowadzenia wymyśla kolejną bzdurę w postaci policji śmieciowej. W czasie kryzysu finansów państwa, gdy Donald Tusk twierdzi, że resorty mają zacisnąć pasa, jego rodowita partia chce postawić przy śmietnikach uzbrojonych funkcjonariuszy. Mało tego - zamierza powołać kolejny centralny urząd, który ma nadzorować ich pracę. Urząd z etatami, limuzynami i pewnie osobistą ochroną, które należą się wysokim dygnitarzom w państwie.

Publikujemy obok list naszego czytelnika na temat gospodarki śmieciami w Holandii, gdzie obywateli nie straszono policją, lecz postawiono na rozsądną edukację. Szanowna Platformo Obywatelska, czy nie najwyższa pora wsłuchać się w głos ludu i pójść po rozum do głowy?

Karol Cebula

Komentarze

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Lipiec, 2013 - 12:00

A ja czekam na informację, ulotkę, z Urzędu Miasta odnośnie podziału i segregacji śmieci. Jedyna informacja, jak dotąd, to naklejki na kontenerach, informujące co gdzie wrzucać (do tych samych kontenerów co do tej pory). Jeśli tak to ma wyglądać i nie będzie żadnej dodatkowej informacji, to są to najdroższe naklejki na świecie za jakie myśmy wszyscy zapłacili (porównując ofertę PUKiM, którą w końcu "udało się" wybrać z ofertą o wiele tańszą).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Lipiec, 2013 - 12:05

silco, 26 lipiec, 2013 - 16:35
Forum

Ludzie smieci sortują.Przynajmniej widać to na osiedlu ale ....po co? Dzis akurat miałem okazje przygladac się jak odbywa się wywoz smieci.Kubly oklejone,smieci posortowane a ....wszystko wysypane do jednego samochodu. Czyli po staremu.Nie dziwi mnie to bo urzędasy będą się tlumaczyc ze przetarg tak naprawdę nie roztrzygniety wiec jest po staremu. Niemniej ustawa obowiazuje od 1 lipca a urzędasy grozili odpowiedzialnoscia zbiorowa za niesegregowane smieci. Zadam wiec by Rada Miejska zgodnie z ustawa ukarala pana Goca za niwwywiazaywanie się z gminy z tego obowiązku.
Skoro posegregowane smieci pakuje się do jednego auta....
No i w tej sytuacji skoro jest po staremu gmina powinna zwrocic ludziom pieniądze i skasować miesiąc lipiec po starych stawkach.
Na zdrowy rozum problemu dużego z tymi smieciami nie ma i można sytuacje zrozumieć ale skoro straszy się zbiorowa odpowiedziaknoscia ludzi to należy być konsekwentnym i wlodzrzy tez ukarać.Jesli tak się nie stanie to po raz kolejny potwierdzi się ze, co wolno wojewodzie to nie.....itd

Portret użytkownika aet
Wysłane przez aet (niezweryfikowany) w 30 Lipiec, 2013 - 19:28

Szanowny Panie Cebula
wg Pana ten burdel zgotowały nam krasnoludki (wynajęte oczywiście przez PIS) szczający do tłustego mleka, udojonego dla Narodu przez "niegasnące słońce Peru". Przecież ten Gigant, do którego Pan pisuje listy i apele (adres - patrz Berdyczów), ON wszystko co czyni, to tylko PO to, "aby się NAM (wiadomo o kogo chodzi) żyło lepiej"
Pozdrawiam i życzę dalszej, "konstruktywnej krytyki socjalistycznej z ramienia członka"

Portret użytkownika czytelnik
Wysłane przez czytelnik (niezweryfikowany) w 30 Lipiec, 2013 - 19:49

Coś tam gdzieś dzwoni, ale nie wiadomo jeszcze dokładnie gdzie.
Państwo, jest owszem policyjne i szary obywatel ma się czego bać, ale "vip"-y wprost przeciwnie.
Za epizodycznego okresu rządów PiS ściganie kombinatorów i aferzystów naprawdę ogromnie trudno określić mianem państwa policyjnego, tym bardziej, że szary obywatel miał wówczas poczucie bezpieczeństwa.
Naprawdę mimo, że internet jak czołobitnie tu pisze ma wielu idiotów, proszę nie traktować wszystkich taką miarką.

Portret użytkownika czytelnikjanosik
Wysłane przez czytelnikjanosik (niezweryfikowany) w 1 Sierpień, 2013 - 15:47

miało być po europejsku a wyszło jak zwykle koślawo byle jak czyli po polsku.
panie redaktorze przecież w ustawie śmieciowej śmieci są najmiej ważne jedynym celem pomysłodawcy jest kasa na którą można oskubać obywatela nie bez znaczenia są też dodatkowe dobrze płatne etaty które na pewno zasiedlą znajomi królika .

Portret użytkownika olek
Wysłane przez olek (niezweryfikowany) w 2 Sierpień, 2013 - 09:04

pracownicy Centralnego Biura Śmieciowego (CBŚ) muszą być uzbrojeni w broń palną w celu ochrony przed szczurami zalegającymi na wysypiskach

Odpowiedz