Wszyscy budujemy medycynę

Wszyscy budujemy medycynę

Artykuły : 
Numer wydania: 

Z Karolem Cebulą, honorowym senatorem Uniwersytetu Opolskiego i członkiem kapituły na rzecz powstania wydziału lekarskiego na tej uczelni, rozmawia Beata Kowalczyk.

Czy Uniwersytetowi Opolskiemu potrzebny jest wydział lekarski? Medycynę można studiować niedaleko - we Wrocławiu czy Zabrzu...

- Opolszczyzna jest jedynym województwem, gdzie nie ma takiego kierunku. Funkcjonują one w Kielcach, Zielonej Górze czy Rzeszowie. Najwyższy czas zapełnić tę lukę. Nie tylko, by dodać prestiżu naszej uczelni. To jest wymóg naszych czasów. Statystyki dotyczące liczby lekarzy w Polsce są zatrważające. Mamy ich najmniej w Europie. Ponadto nasza kadra medyczna się starzeje, to głównie osoby w wieku 50 lat i starsze...

W naszym kraju na 10 tysięcy mieszkańców przypada tylko 22 lekarzy, na Opolszczyźnie ten wskaźnik jest jeszcze mniejszy, wynosi – 19. Gdy na przykład w Czechach na sto tysięcy ludzi przypada 56 lekarzy.

Polska kształci tysiące medyków, kłopot w tym, że jesteśmy kuźnią kadr dla zagranicy. Absolwenci medycyny szukają szczęścia daleko od domu...

- Dlatego musimy tworzyć warunki do tego, by zostali u nas, by nasz region się nie wyludniał. Stworzenie atrakcyjnego kierunku kształcenia na pewno przyczyni się do tego, że Opolszczyzna będzie atrakcyjna dla młodych i z nią będą chcieli związać przyszłość. Wiele szpitali w regionie stanie się placówkami klinicznymi. Absolwenci medycyny będą tu mieli dogodne warunki dalszego rozwoju, przy niższej, niż w innych ośrodkach, konkurencji.

Gdzie powstanie wydział medyczny?

- Nie trzeba budować nowego obiektu. Na uniwersytecie mamy rozbudowany wydział chemii i biotechnologii, jest pewna baza wyjściowa dla nowego kierunku, jego zaplecze. Wydział lekarski powstanie przy ulicy Oleskiej, w najstarszej części uczelni. Potrzebny jest gruntowny remont, rozbudowa i odpowiedni sprzęt dydaktyczny.

Jaki jest koszt inwestycji i czy uczelnia ma na nią zabezpieczone środki?

- Koszt przedsięwzięcia to ponad 40 milionów zł. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało 32 miliony zł, reszta to tzw. wkład własny uczelni. Milion złotych przekazał już marszałek województwa, drugi - prezydent Opola. Inne samorządy, nawet te najmniejsze - gminne też odpowiedziały na apel uczelni i liczymy, że przekażą ze swoich budżetów po 50 tysięcy na uruchomienie opolskiej medycyny. Zwróciliśmy się też do przedsiębiorców, by przekazywali darowizny na ten szczytny cel.

Czy w roku akademickim 2017/2018 roku maturzyści będą mogli składać papiery na medycynę na UO?

- Jest już kadra uczelni - samodzielni pracownicy, profesorowie, doktorzy habilitowani. Tegoroczni abiturienci mogą już planować studia medyczne w Opolu. Na pierwszym roku ma studiować ok. 100 studentów.

 

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Ogień i czad w kolejnych domach
Pomóżmy im wrócić do domu!
Kiedy pojedziemy drogą 426?
Tym razem na policjanta...
Otworzą wiadukt?
Przejechało po nim auto
Tajemnicza kartka na bankomacie. To próba oszustwa?
Łączą się z innymi myślami
Daj schronienie dziecku
Śpiewajmy i grajmy Mu...
Prawdziwa wigilia może być każdego dnia
Rolnik szukał, singla ożenili
Kierowniczka, czyli baba za kierownicą

Komentarze

Portret użytkownika Paweł_
Wysłane przez Paweł_ (niezweryfikowany) w 20 Grudzień, 2016 - 12:34

W naszym kraju na 10 tysięcy mieszkańców przypada tylko 22 lekarzy, na Opolszczyźnie ten wskaźnik jest jeszcze mniejszy, wynosi – 19. Gdy na przykład w Czechach na sto tysięcy ludzi przypada 56 lekarzy.

Czyli w Czechach na 10 tysięcy ludzi przypada 5,6 lekarza...

Portret użytkownika Karol Cebula
Wysłane przez Karol Cebula w 21 Grudzień, 2016 - 09:10

Przepraszam,to oczywista pomyłka.W Czechach 56 lekarzy przypada na dziesięć tysięcy mieszkańców a nie na sto tysięcy.Jeszcze raz przepraszam.kc

Karol Cebula

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Grudzień, 2016 - 13:08

  Panie Karolu - to bardzo fajna inicjatywa z opolską uczelnią medyczną   ALE  

  Ale czy nie sądzi Pan że   '' produkowanie ''    lekarzy dla całego swiata   jest przdsiewzieciem ultra  niegospodarnym ?  W tym roku   po otrzymaniu i zadniu egeaminy  LEK  wyjechało z Polski ok 30-40 %  absolwentow .  Dlaczego ?  Ponieważ  nie chcą pracować w polskich  medyczno-zdrowotnych  burdelach    gdzie  zamiast leczyć to babrają sie w papierzyskach a to wszystko  za   smieszne pieniądze. Dlaczego polski podatnik  kształci  lekarzy dla Czech , Niemiec  czy USA  ?  Czy  tym wszystkim ''durniom''  którzy sprawują władzę  po transformacji   naprawde rozum odebrało czy  takie działania to celowe działanie na szkodę Polski ?                                                                                                                             Podam ciekawy przykład . Czy wie Pan ze w przebogatej Szwajcarii  nie ksztaci się  lekarzy na masową skalę ?  Ponieważ  jest to zbyt drogie i z ekonomocznego punktu widzenia  taniej wychodzi   '' kupić''  lekarza  z zagranicy i godziwie go opłacać   -+  10000 chf / miesiac = -+ 40000zł    to wszystko za   pracę na jednym etacie  a przede wszystkim w normalnych i  stabilnych  warunkach .  Reasumując   możemy tworzyć  szkoły medyczne w opolu , strzelcach opolskich czy na szczepanku  ale przy takiej strukturze polskiej służby zdrowia to  lekarzy będzie brakowało  ZAWSZE . 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Grudzień, 2016 - 18:03

Karol Cebula napisał pytania i odpowiedzi, Beatka poprawiła stylistycznie i błedy i mamy gotowa roznmowe. Ale przyznaje ze ciekawe. Medycyna w Opolu, to super.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 21 Grudzień, 2016 - 23:41

Intersilesia McBride pewnie wyłozy ze cwierć miliona na ta uczelnie? Jak myslicie? W koncu honorowy senator UO stworzył ta Intersilesję.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Grudzień, 2016 - 13:18

Pytanie do p. Cebuli.

Jakie zaplecze medyczne ma Opolszczyzna? Moze wiodącą w kraju oparzeniówkę, kardiologie, chirurgie urazową?? Dlaczego musimy płacić za chore ambicje "działaczy"? Kolejny przejaw opolskiego megalomaństwa! kolejny przerost formy nad treścią. Byłoby to śmieszne, gdyby nie było po rpostu żałosne.  To województwo JEST ZA MAŁE, aby samodzielnie tworzyć tak wymagający kieruneek. Kolejna uczelnia po "politechnice" i "uniwerytecie", która będzie wlokła się w ogonie raintingów uczelni, za to "aktywiści" będą mieli kolejną kazje do wręcznai sobie medali...po prostu żenujące. Pan Cebula nie widzi jaki jest śmieszny. Przaśnie można powiedzieć: wyżej s.... niż d.... mają

Portret użytkownika oset
Wysłane przez oset (niezweryfikowany) w 26 Grudzień, 2016 - 16:54

Jesteś chyba zgorzkniałym człowiekiem. Może brak ci ambicji i pasji w realizacji celów? Te stwierdzenia opieram na słowach jakie napisałes powyżej. Żeby cos osiągnąć to najpierw trzeba mieć marzenia, potem wizję, następnie koncepcję, potem plan działania, opracowaną strategię i sposoby realizacji tego co było na początku czyli marzeń. Pan Cebula, na ile znam znam jego dokonania, tak właśnie postępował i udało mu się osiągnąć sukcesy zawodowe oraz uzyskać szacunek i autorytet w środowisku naukowym i biznesowym naszego regionu. Działalność filantropijna również nie jest mu obca. Piszę to jako czytelnik zbliżony wiekiem do człowieka, którego ty nazywasz "śmiesznym" i oświadczam, że nie masz ani trochę racji w postponowaniu województwa w którym (tak przypuszczam) mieszkasz oraz w deprecjacji poziomu naukowego opolskich, młodych jeszcze, uczelni. Pokreślam- trzeba mieć marzenia! Uprzedzając ewentualne posądzenia o klakierstwo wyjaśnić pragnę, że pana Cebuli osobiście nie znam a on mnie tym bardziej. Mimo wszystko pozdrawiam i życzę więcej życiowego optymizmu.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Grudzień, 2016 - 11:10

Co znaczy płytki, panie Cebula. Nie zaprzeczy pan ze pisze tutaj takze jako czytelnik niezweryfikowany.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Grudzień, 2016 - 11:43

Szanowny Panie Cebula,Zaimki osobowe (ty, tobie, twoje) oraz formy „pan” i „pani” w normalnym tekście piszemy małą literą. Zapis dużą stosuje się wyłącznie jako formę grzecznościową w korespondencji czy oficjalnych pismach oraz gdy chcemy w szczególny sposób podkreślić swoje uczucia (np. szacunek) do danej osoby.

Poniewaz przypina pan czytelnikowi etykietke osoby płytkiej wiec  uzywanie słowa "Pan" z duzej litery jest nie na miejscu. Albo etykietka albo szacunek. A moze panowie obydwaj pochwalicie sie swoim wykształceniem i zobaczymy kto Pan a kto płyciutki?

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 26 Grudzień, 2016 - 21:16

Panie Cebula, to pan jest zgorzkniały. Oprocz pana nie ma nikogo w zasiegu SO kto chciałby w wieku 85 lat produkowac sie na forum tej gazetki. Nie te zainteresowania i nie te umiejetnosci. Jest pan narcystycznym osobnikiem zakochanym w sobie. Pan naprawde mysli ze ci od biznesu i nauki pana szanuja i darza autorytetem? To wymuszona grzecznosc na wysondowanie nastrojow. W tym swiecie nauki i biznesu panem jest zawisc i intrygi. Dbałosc o własne interesy. Dobrze pan wie w czym rzecz bo kiedys był pan trybikiem w tej machinie.Bardzo młodzi, tacy ktorzy pana nie znaja nie zatrybia kiedy pan pisze pod własnym nazwiskiem a kiedy nie. Ale jest nas kilku ktorzy to bezbłednie wychwytuja.

Portret użytkownika oset
Wysłane przez oset (niezweryfikowany) w 27 Grudzień, 2016 - 09:38

Drodzy forumowicze wypowiadający się wczoraj o: 20:54, 20:55, 21:16! Jest mi przykro, że mój wczorajszy wpis utożsamiacie z panem Cebulą. Nie można w sposób prosty udowodnić niektórym, że nie jest się wielbłądem. Bardzo was proszę, drodzy forumowicze, nie ubliżajcie ludziom, którzy wobec was nie zawinili - uszanujcie działania i poglądy innych. Nie kierujcie się zawiścią. Gorąco was zapewniam, że to nie Karol Cebula używa od czau do czasu nicka "oset". Czy sądzicie, że nie można bezinteresownie podzielać zapatrywań i akceptować postępowania osób wybitnych w danym środowisku? Otóż można - ja tak właśnie uczyniłem i przez to, mimowolnie, "wystawiłem" wydawcę naszego tygodnika na tzw. strzał. Czy ci, "którzy to bezbłędnie wychwytują" nie wychwycili, że pan Cebula odpowiada swoim adwersarzom w sposób bardziej ode mnie jednoznaczny i zdecydowany? Pozdrawiam.

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 27 Grudzień, 2016 - 11:08

Co z tego ze bedziemy miec lekasrzy skoro nie ma pieniedzy na leczenie.

Kardiolog w Strzelcach, najblizszy termin grudzien 2017, lub od zaraz prywatnie.

Np endoprotezy biodra czy kolana, terminy w woj opolskim i nie tylko to 7 lat itd, itd.

Odpowiedz