fbpx Wójt o plusach i minusach | Strzelec Opolski

Wójt o plusach i minusach

Wójt o plusach i minusach

Artykuły : 
Numer wydania: 

 

Czym może się pochwalić gmina Jemielnica – co zmieniło się w ostatnich latach na plus? A co jeszcze szwankuje i mimo zapowiedzi – nie udało się tego zmienić? O podsumowanie mijającej kadencji zapytaliśmy wójta Joachima Jelitę i przewodniczącego rady gminy Antoniego Drzyzgę.

 

Udało się...

Wójt z przewodniczącym wśród spraw, z których są dumni, wymieniają kanalizację:

 

- Do końca listopada gotowy będzie 4 etap sanitacji wsi Jemielnica. Najprawdopodobniej w przyszłym roku ruszy 5 etap na Zawodziu. Zakończył się już przetarg na budowę kanalizacji w ramach aglomeracji strzelecko-jemielnickiej. Niedługo zaczną się prace w Piotrówce, a do końca 2013 mają być skanalizowane: Wierchlesie, Barut, Łaziska i Gąsiorowice.

 

- Gmina mocno zabiegała o modernizację drogi wojewódzkiej 426. Zostaliśmy wysłuchani. Mamy nowe chodniki i ścieżki rowerowe – podają włodarze.

 

- Pozyskaliśmy środki na modernizację stawów w Jemielnicy, na zorganizowanie parkingów, punktów informacji turystycznej, oznakowania... w ramach południowo-zachodniego szlaku cysterskiego – mówią wójt i przewodniczący. – Stawiamy na turystykę.

 

- Wybudowaliśmy nowe ujęcie wody, dzięki czemu mamy jedną z najlepszych wód w województwie opolskim. Wcześniej w naszej wodzie było bardzo dużo azotanów – wymieniają „plusy”. – Każda wioska w gminie ma świetlicę wiejską. Nowa powstała w Wierchlesiu, a w Barucie jest sala komputerowa dla wszystkich mieszkańców. W Jemielnicy powstał zieleniec. Przebudowane zostało boisko w Jemielnicy, a w Piotrówce dostosowane do wymogów IV ligi, renowację przeszło też boisko przy gimnazjum. Zainwestowaliśmy w infrastrukturę drogową: nowe dywaniki są na 1 Maja, Leśnej, Nowej Kolonii, Chłopickiego w Jemielnicy, w Centawie – droga transportu rolnego. Razem z parafią odbudowaliśmy zabytkowe mury poklasztorne. Dla OSP z Łazisk i Jemielnicy gmina zakupiła wozy strażackie. W planach zagospodarowania przestrzennego wydzielonych jest 150 działek budowlanych. Mamy nadzieję, że osiedlą się na nich nowi mieszkańcy – liczą władze gminy.

 

Nie wyszło...

- Muzeum koron żniwnych – mówi wójt. – Nie dostaliśmy pieniędzy z urzędu marszałkowskiego, a sami nie jesteśmy w stanie utrzymać takiej instytucji. Nie udało się też przebudować ul. Wiejskiej w Jemielnicy. Energia Pro nie chce wyrazić zgody na przebudowę linii napowietrznej na podziemną – wyjaśnia wójt.

 

- Nie udało się zmodernizować dróg łączących ul. Strzelecką z Marka Prawego w Jemielnicy. Gmina nie dała rady wybudować sal gimnastycznych w Jemielnicy i Piotrówce – podaje wójt.

 

Opozycja na „nie”

Opozycja w gminie zwykle mówi „nie”. Jak wielokrotnie podkreślali na sesjach przeciwnicy wójta – „w gminie panuje Jemielnicocentryzm”.

 

- Zgadzam się, że Jemielnica ma największe potrzeby i chce się rozwijać, ale nie może to się odbywać kosztem innych wiosek, a najbardziej Piotrówki – przekonuje radny Józef Cwielong. – 90% środków idzie na potrzeby Jemielnicy – uważa. – Niepokoi mnie zadłużenie gminy. Tymczasem, do budżetu wprowadzona została droga leśna Łaziska-Kolonowskie. Nie będzie ona miała wielu użytkowników. Myślę, że nie jest konieczna.

 

- Od lat walczę o zelektryfikowanie części ul. 1 Maja w Piotrówce. Ślimaczy się ta sprawa. Do tej pory mieszkańcy są bez oświetlenia – mówi radny Cwielong.

 

- Władze nie wykazują chęci zmiany regulaminu utrzymania czystości. Zaniedbane są rowy melioracyjne – zarzuca radny z Piotrówki. – W tej kadencji złożyłem 5 interpelacji i żadna nie została rzetelnie rozpatrzona – stwierdza.

JL

 

 

Opinie
Jan Kapuściński z Gąsiorowic
Współpraca z gminą układa się dobrze. Nasza wioska otrzymała wsparcie finansowe. Do prac fizycznych gmina przysyłała nam pracowników socjalnych. Czasem tylko musieliśmy się przypominać z naszymi sprawami, ale ogólnie współpracę oceniam pozytywnie.
 
Gabriela Czudaj z Barutu:
Widzę, że co zostało nam obiecane – jest wykonane. Współpraca z wójtem i urzędem gminy jest dobra. Co założymy, to wspólnie realizujemy.

 

 

 

 

Odpowiedz