Woda w piwnicy

Woda w piwnicy

Artykuły : 
Numer wydania: 

Mieszkaniec Centawy ma kłopot...
 

Feliks Garcorz z Centawy od kilku tygodni ma w piwnicy wodę. Jego zdaniem, wszystkiemu winny jest zbyt wysoki poziom wody w pobliskiej rzece - Jemielnicy.

- Nigdy nie zalewało mi piwnicy, pomimo że w pobliżu domu płynie rzeka - mówi mieszkaniec. - Od jakiegoś czasu stan wody w rzece jest jednak tak wysoki, że zalewa mi pomieszczenia. Próbowałem rozmawiać z rolnikiem, który piętrzy wodę w rzece i stawie rybnym, by obniżył jej poziom, ale nic to nie dało - żali się. - Tymczasem woda sięga już 35 cm nad podłogę mojej piwnicy. Obawiam się o fundamenty mojego domu. Co będzie, jak zaczną się osuwać? - martwi się.

Rolnik, o którym wspomina Feliks Garcorz, prowadzi gospodarstwo w Dziewkowicach. Ma pozwolenie wodno-prawne na piętrzenie wody w rzece.

- Poziom wody utrzymuję znacznie poniżej tego, na jaki mam pozwolenie - tłumaczy Waldemar Ptok. - Nie mam nic na sumieniu. Rzeka przez długi czas była zarośnięta. Prawdopodobnie to zielsko powodowało piętrzenie wody. Jednak ostatnio widziałem robotników, którzy czyścili koryto. Po zakończeniu tych prac problem powinien zniknąć - uważa rolnik.

Feliksowi Garcorzowi sprawa nie daje jednak spokoju.

- W latach 80. koryto rzeki poniżej stawu przebiegało półkolem, teraz odcinek ten jest położony wyżej i w linii prostej, dlatego woda nie ma właściwego przebiegu, a rzeka jest zamulona i zarośnięta - mówi centawianin. - Poprosiłem urzędników o pomoc w zaistniałej sytuacji - przyznaje.

Okazało się jednak, że ani pracownicy urzędu gminy ani starostwa nie mogą przeprowadzić kontroli na rzece. Uprawnienia do tego ma Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Na kontrolę czeka się ok. 3 miesięcy. Po przyspieszeniu procedury może się ona odbyć jeszcze w październiku.

- Szkoda tylko, że kontrola nie zostanie przeprowadzona z zaskoczenia, ale musi być przez urzędników zapowiedziana. Liczę jednak, że dzięki niej sprawa się wyjaśni - dodaje Feliks Garcorz.

JK

W wydaniu papierowym przeczytasz także: 
Emeryci na wycieczce
Orlik czynny...
Gmina wygrała w sądzie
Potrzebny telefon?
Starania o drogę
Kałuże na ulicy

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 13 Październik, 2016 - 20:09

Dlaczego na miejscu w Piotrówce nie było miejscowych władz - zapytał Pan Galas. 

Panie Wójcie Gminy Jemielnica tłumaczenie w gazecie nie do końca Pana usprawiedliwia. To Pan jest gospodarzem Gminy Jemielnica, gospodaczem boiska w Piotrówce i to Pan powinien podejść do samolotu, którym lądawał Prezydent. Podejscie Pana Strychacza przy braku Wójta Gminy Jemielnica do samolotu wyglądało delikatnie mówiąc nie smaczenie. Panie Wójcie powinien Pan podejść do samolotu i później razem jechać na Barut i tam oficjalnie go przywitać.

Dzieci w Piotrówce podczas wizyty Prezydenta zachwowały się świetnie, widać że lubią Pana Prezydenta, a czy Prezydenta lubi Redakcja Strzelca Opolskiego? Chyba nie do końca...?

W tym roku podczas Święta Chleba w niedzielę w parku w Strzelcach Opolskich wystąpiła piosenkarka Doda. We wtorek wychodzi do druku gazeta strzelec opolski i widzimy na okładce gazety - Dodę. Nieco później do Strzelec Opolskich przyjeżdża Prezydent RP Andrzej Duda - najwyższy przedstawicel Rzeczypospolitej Polskiej. Na spotkaniu z prezydentem w strzelcach podkreślano, że Strzelce Opolskie nie miało jeszcze nigdy okazji gościć u siebie głowy Państwa - było to wydarzenie, które napewno zapisze się na bardzo długo w historii. We wtorek wychodzi gazeta do druku i na okładce widzimy - 82 lata do setki. Piosenkarka Doda dostała się na okładke strzelca opolskiego, a Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - niestety nie.  

Każdego roku z okazji Dnia Dziecka Redakcja Strzelca Opolskiego organizuje konkurs dziecko na okładkę - Przegrani nie martwcie się bo "ważenia" osób przez Redakcję Strzelca Oposlskiego nie są w stanie zrozumieć dorośli ludzi, a co dopiero wy dzieci.  

Portret użytkownika roro
Wysłane przez roro (niezweryfikowany) w 14 Październik, 2016 - 09:01

Też byłem zniesmaczony pominięciem  na łamach Strzelca przyjazdu najważniejszej osoby w państwie. Jakich by kto nie miał preferencji politycznych, tojest nasz prezydent wybrany w demokratycznych wyborach. Przyjechał do naszego miasta i było to duże wyróżnienie. Niektórym jednak establishment tak nawywracał w głowach że od prezydenta Dudy ciekawsze są schody

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 14 Październik, 2016 - 10:37

Czytelnika stwierdzającego nieco wyżej, że Strzelce Opolskie nie miały jeszcze nigdy okazji gościć u siebie głowy państwa pragne poinformować, iż jest w błędzie. Nasze miasto odwiedzali bowiem, między innymi: cesarz Wilhelm II (na przełomie XIX i XX wieku), prezydent Niemiec Paul von Hindenburg (przejazdem w latach 20. XX wieku), przewodniczący Rady Państwa PRL Henryk Jabłoński (lata 70. ubiegłego stulecia).

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2016 - 00:58

Wiedzą chistoryczna to nie wszystko,  czasem przydaje się czytanie ze zrozumieniem. 

Portret użytkownika Czytelnik
Wysłane przez Czytelnik (niezweryfikowany) w 18 Październik, 2016 - 06:59

Ty widocznie posiadasz odpowiednią wiedzę "chistoryczną"- gratuluję poziomu. Tak na marginesie chodziło o wizytę głowy państwa a nie o prezydenta konkretnego kraju, więc nie ględź o czytaniu ze zrozumieniem.

Odpowiedz